Labirynt Błędne Skały w Górach Stołowych – trasa po skalnym świecie
Błędne Skały to urokliwe skalne miasto w województwie dolnośląskim w Górach Stołowych. Chodzi się tam jak po labiryncie. Znajduje się niedaleko Kudowy-Zdroju. Razem ze Szczelińcem Wielkim w Polsce i skalnym miastem Adrspach w Czechach tworzą magiczny świat zamknięty w skałach. To miejsce to nie tylko geologiczna ciekawostka, ale także jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. W sezonie letnim tętni życiem, przyciągając tłumy, które pragną zgubić się w wąskich korytarzach i szczelinach, podziwiając przy tym fantazyjne formy skalne. Każdy zakręt tego labiryntu kryje nowe niespodzianki. Jego unikalna struktura sprawia, że spacer po Błędnych Skałach to prawdziwa przygoda, której długo nie zapomnisz.
Przechadzając się po tym niezwykłym terenie, można poczuć się jak w innym świecie, gdzie natura stworzyła prawdziwe arcydzieło. Błędne Skały zachwycają i inspirują, oferując nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą w jej najczystszej formie. To idealne miejsce dla miłośników przygód, fotografii i wszystkich, którzy chcą oderwać się od codzienności i zanurzyć w magicznej atmosferze Gór Stołowych.
Ciekawostki i najważniejsze informacje
- Wejście jest płatne i obowiązują bilety wstępu,
- Najkrótszy szlak na Błędne Skały prowadzi z górnego parkingu – 5 minut do wejścia,
- W sezonie zimowym polecamy wejście z parkingu dolnego,
- Zwiedzanie Błędnych Skał zajmuje około 50 minut spokojnym tempem
- Polecamy wybrać się wcześnie rano, gdy jeszcze nie ma ludzi,
- Trasa przez Błędne Skały jest jednokierunkowa. Później możesz wrócić szybko czerwonym szlakiem,
- Warto na trasę zabrać dzieci,
- Kręcone były tutaj sceny do Opowieści z Narni,
Karłów i Radków – baza wypadowa w Góry Stołowe
Pasmo Gór Stołowych jest bardzo ciekawe i warto tam pojechać. Najlepiej bazę wypadową na górskie szlaki zrobić w Radkowie lub Karłowie.
Radków jest spokojną miejscowością. Nie brakuje tutaj sklepów, restauracji i różnych atrakcji. Jeśli ktoś szuka noclegu, to ewentualnie może też wybrać Karłów, który otoczony jest dookoła Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Tam jest jednak więcej ludzi. Obie wioski są bardzo blisko wielu szlaków, a na ich początku znaleźć można dużo darmowych parkingów.
Błędne Skały – parking górny przy kasach i wejściu na trasę
Parking górny znajduje się tuż przy kasach i wejściu do Błędnych Skał – około 5 minut drogi po asfalcie. Jest dostępny w sezonie i trzeba zapłacić 30 złotych, żeby na niego wjechać. Płatność pobierana jest na dole przy Drodze Stu Zakrętów. Najlepiej jednak kupić bilety na wjazd online. Ruch odbywa się wahadłowo – wjechać można o pełnej godzinie przez 15 minut, a zjechać od 30 do 45 minuty. Trasa jest asfaltowa i wąska, więc trzeba uważać. W zimie ten parking jest niedostępny, a w sezonie turystycznym może nie być miejsca w późniejszych godzinach,
- Współrzędne postoju: 50.4775, 16.2856.
Błędne Skały – parking dolny
Wszystkie pozostałe parkingi są bezpłatne, ale musisz się liczyć z przejściem jakiegoś szlaku pieszego. My polecamy przyjemne rozwiązanie, czyli parking przy Szosie Stu Zakrętów (tutaj jest wjazd na górny parking). Ten parking jest obszerny, aojście z niego do skalnego labiryntu zajmuje około 1 godziny i 15 minut. Ten szlak znakowany jest na niebiesko.
- Współrzędne parkingu: 50.4607, 16.3093.
Film z przejścia całej trasy
Podczas naszej kolejnej wizyty w Błędnych Skałach nagraliśmy film z przejścia całej trasy. Można sobie sprawdzić, jak wygląda przejście trasy. Myślę, że każdy powinien sobie na niej poradzić. Ja mam 195 cm wzrostu i niektóre miejsca musiałem pokonać na kolanach.
Dwa warianty trasy
Poniżej wrzucam dwa warianty trasy do skalnego labiryntu. Zobacz także na mapę trasy.
Wariant 1 – krótszy, łatwiejszy i z płatnym parkingiem
- Cała wycieczka zajmie Ci około 1 godziny i 30 minut,
- Do przejścia jest 1,9 km,
- Na trasie nie ma wielu podejść,
- Później na końcu trasy musisz wrócić czerwonym szlakiem na parking,
- Tę opcję polecamy z małymi dziećmi.
Wariant 2 – dłuższy, w zimie i z darmowym parkingiem
- Cała wycieczka zajmie Ci około 4 godzin,
- Do przejścia jest 8,6 km,
- Na trasie jest około 300 metrów podejścia,
- Na początku trasy jest darmowy parking,
- Po przejściu labiryntu możesz wrócić na parking, tak jak przyszedłeś lub iść za zieloną ścieżką tak jak na mapie.
Błędne Skały – cennik i godziny otwarcia
Bilet normalny na Błędne Skały kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 złotych. Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. Od 2022 roku wejście na Błędne Skały jest limitowane, dlatego najlepiej kupić wcześniej bilet online. Gdy nie kupisz biletu online, zajdziesz na miejsce, to może okazać się, że nie dostaniesz się do labiryntu. Najczęściej taka sytuacja występuje w weekendy lub wakacje. Trasa jest otwarta 24 godziny na dobę, a kasy biletowe są otwarte w określonych godzinach.
Czas zwiedzania Błędnych Skał
Przeszliśmy przez bramki i zaczęliśmy wędrówkę. Zwiedzanie trwało 50 minut spacerkiem. Trasa przeznaczona jest dla wszystkich, czy to dla młodszego, czy starszego człowieka.
Największą atrakcją jest zapewne to, że trzeba się dosłownie przeciskać w kilkudziesięciu centymetrowych szczelinach, pomiędzy skalnymi formacjami. Trasa jest stosunkowo łatwa, choć wąskie przejścia mogą być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób o większej posturze. W sezonie turystycznym czas zwiedzania może się wydłużyć z powodu tłumów, więc warto to uwzględnić przy planowaniu wizyty. Każda minuta spędzona w tym miejscu jest tego warta.
Dla tych, którzy słyszą słowo labirynt, boją się wejść do niego i zarzekają się, że nie odwiedzą tego miejsca. Chcemy przekazać informację – w nim po prostu nie da się zgubić, dlatego, że idzie się po drewnianych deskach, zgodnie z kolejnymi numerami skał. Formy skalne, które leżą na trasie, gdzie turyści się przemieszczają, doczekały się swoich nazw.
Jak zwiedzać skalny labirynt Błędne Skały w Górach Stołowych?
Stołowy Głaz, Skalne Siodło i Skalne Czasze leżą blisko siebie. Przy ostatniej wymienionej są dwa punkty widokowe. Kolejne formy, do których podeszliśmy kawałek to Okręt i Dwunożny Grzyb.
Po czym, aby zobaczyć następne, trzeba było przecisnąć się przez dość wąską szczelinę. Szóstym blokiem skalnym był Labirynt, do którego musieliśmy troszkę odejść od trasy. Tam też są położone deski, więc nie martwcie się, że się zgubicie.
Po powrocie na trasę przeszliśmy obok skały zwanej Kasa, za chwilkę dostrzegliśmy Kurzą Stopkę. Czasem, zwłaszcza tam, gdzie są wąskie szczeliny, robi się zator. Dobrze, że nie było dużo ludzi, więc spokojnie każdy sobie spacerował i nie słyszał zbędnych komentarzy, że za pomału, ktoś się przeciska, przez te wąskie korytarze.
Kolejny to Długi pasaż, a później Kuchnia zwana też Karczmą. Aby dotrzeć do jedenastej nazwanej skały, czyli do Grzyba, trzeba przejść jakiś kawałek. Nie jest to bardzo daleko, bo całe przejście, od początku do końca, ma zaledwie kilkaset metrów. Ostatnią już formą jest Furtka, po której musimy z wielką niechęcią opuścić skalne miasteczko.
Zwiedzanie z dziećmi i psami – na co zwrócić uwagę?
Błędne Skały to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi, które z pewnością będą miały frajdę z przeciskania się przez wąskie szczeliny. Jednak warto pamiętać, że przejście z wózkiem dziecięcym lub nosidełkiem jest niemożliwe ze względu na wąskie korytarze. Jeśli planujesz wizytę z psem, to niestety, ale jest zakaz wejścia.
Schronisko Pasterka
Aby dojść do Schroniska Pasterka, to wycieczkę trzeba kontynuować za zielonym szlakiem. Z tej strony zbocze jest dość strome, więc idzie się zakosami. Najpierw ścieżką leśną, a później trochę drogą. Z lewej strony obchodzi się Ostrą Górę. Wędruje się z granicą państwa, a później szlak prowadzi przez polanę
UWAGA! – Sezon zimowy
- Wejście na Błędne Skały w okresie zimowym jest bezpłatne,
- Parking górny i droga wjazdowa zostają zamknięte,
- Park Narodowy informuje, że najlepiej zatrzymać się na bezpłatnym parkingu YMCA – Polana Imka przy drodze Kudowa-Zdrój – Karłów. Współrzędne: 50.4610874, 16.3091667,
- Długość trasy z parkingi YMCA to 4 kilometry za szlakiem niebieskim lub drogą wjazdową,
- Droga wjazdowa zostaje udostępniona do ruchu pieszego,
- Przy górnym parkingu nieczynna będzie toaleta,
- Nie będzie także możliwości zakupu jedzenia,
- Więcej informacji pod numerem telefonu do Parku Narodowego Gór Stołowych: 748-661-436, 748-662-097.
Atrakcje w okolicy
Góry Stołowe to znacznie więcej niż tylko Błędne Skały. To region pełen fascynujących miejsc, które warto odkryć, będąc w tej malowniczej części Polski. W pobliżu Błędnych Skał czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością przyciągną miłośników przyrody i górskich wędrówek. Jednym z takich miejsc jest Szczeliniec Wielki ? najwyższy szczyt Gór Stołowych. Ale to nie wszystko. Skalne Grzyby, czyli formacje skalne o fantazyjnych kształtach, również nie można pominąć. Ich unikalność zachwyca każdego, kto je zobaczy.
Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych
Szczeliniec Wielki, wznoszący się na imponujące 919 metrów nad poziomem morza, to prawdziwa perełka Gór Stołowych. Znany z malowniczych formacji skalnych, ten najwyższy szczyt regionu oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także możliwość odwiedzenia schroniska na samym szczycie.
Kudowa-Zdrój i Karłów ? bazy wypadowe
Planując wędrówkę na Błędne Skały, warto rozważyć nocleg w jednej z pobliskich miejscowości, takich jak Kudowa-Zdrój czy Karłów. Kudowa-Zdrój to znane uzdrowisko, z którego można dotrzeć do Błędnych Skał czerwonym lub zielonym szlakiem. To idealne miejsce na relaks po dniu pełnym wrażeń. Z kolei Karłów, położony blisko Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego, stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów, którzy chcą odkrywać uroki Gór Stołowych. Obie miejscowości oferują nie tylko wygodę, ale i bliskość natury.
Park Narodowy Gór Stołowych – ochrona przyrody i formacji skalnych
Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, który chroni unikalne formacje skalne oraz ekosystemy tego regionu. Park obejmuje nie tylko Błędne Skały, ale także Szczeliniec Wielki, oferując odwiedzającym możliwość obcowania z naturą w jej najczystszej formie. To miejsce, gdzie można podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale także zrozumieć, jak istotna jest ochrona tych niezwykłych krajobrazów. Spacerując po parku, można poczuć, jak przyroda i historia splatają się w jedno.
To jakie te godziny zwiedzania?
Od której do ktorej?
Piekne miesce ale dla ludzi Gabarytowych nie do przejścia ,powiny byc inne przejśća …… lub jakies info ze ludzie 150 cm nie przejda byłam i widzialam jak ludzie sie cofali ….
Nie zrozumiałem do końca, czy udało Wam się dojść do Fortu Karola czy też nie. Jeśli nie to strata nie jest bardzo wielka, bo stamtąd jest jedynie fajny widok. Z samego fortu nie zostało wiele. Poza łukowatym przejściem, trzeba dokładniej się rozejrzeć żeby zobaczyć ślady faktu, że była tu kiedyś budowla.
Pozdrawiam.
bardzo piękny opis..piękny przekaz wycieczki..wybieram się tam latem 2016,chyba w lipcu..mam 61 lat i mam nadzieje ze się ne pogubie :)))…dziekuje..:)))