Ekstremalna Droga Krzyżowa – nasza EDK z Nowego Sącza do Czchowa | Co zabrać? Jaką trasę wybrać?
Ekstremalna Droga Krzyżowa – EDK, to duchowe wydarzenie, czas spędzony na rozmyślaniu, medytacji oraz modlitwie podczas długiej, około 40-kilometrowej wędrówki wyznaczoną trasą. To moment w życiu człowieka, w którym można sobie wszystko przemyśleć i się zmienić – na lepsze. To także czas, podczas którego możemy powierzyć Bogu jakąś intencję. Już samo przejście tylu kilometrów dla osoby, która wstała zza biurka to spore wyzwanie, a co dopiero, gdy musi zmagać się ze złą pogodą i warunkami na trasie.
Nasza, Moja EDK – Jak wygląda Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Nasza, a w zasadzie Moja EDK, bo to jest każdego indywidualna droga (chociaż można wędrować wspólnie), to wydarzenie religijne, na które ruszają osoby, które są blisko z kościołem, ale też dalej. Jak wyglądała nasza Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Zdecydowaliśmy, że pójdziemy na EDK
O EDK wiedzieliśmy już od kilku lat, bo niektórzy nasi znajomi już na niej byli. W tym roku postanowiliśmy, że również się na nią udamy. Spisałem się z Elą, która jest moją znajomą ze studiów, bo wiedziałem, że była na EDK w ubiegłym roku. Okazało się, że w tym również idzie. Postanowiliśmy dołączyć do jej grupy. Każdy tam szedł z jakąś intencją.
Wybraliśmy trasę z Nowego Sącza do Czchowa
W tym roku wybierali się na trasę „Nowy Sącz – Pomarańczowa – św. Michała Archanioła”, prowadzącą spod kościoła Kazimierza w Nowym Sączu do kościoła na Kozieńcu w Czchowie. Nasza Ekstremalna Droga mierzyła 43 kilometry i wiodła trasą: Nowy Sącz – Marcinkowice – Chomranice – Zawadka – Jaworz – Kobyłczyna – Ujanowice – Sechna – Michalczowa – Połom Mały – Czchów Kozieniec. Trasa była wymagająca, ponieważ oprócz kilometrów było 1500 metrów podejścia.
Wszystko zaczęło się od Mszy Świętej o godzinie 20:00
Jechaliśmy busem do Nowego Sącza o godzinie 18:10. Na 19 byliśmy na miejscu i od razu poszliśmy do kościoła pod wezwaniem świętego Kazimierza. Nasza grupa miała zebrać się na 19:45. O 20:00 uczestniczyliśmy we mszy otwierającej EDK. Oprócz nas było tam jeszcze kilkadziesiąt osób, które również pragnęły przejść swoją Ekstremalną Drogę Krzyżową.
Ruszyliśmy w swoją drogę. Przed nami były 43 kilometry
Pogoda zapowiadała się na zmienną, ponieważ miało padać i wiać. Przed nami były 43 kilometry. Sprawdziłem wcześniej trasę i orientacyjnie wiedziałem, jak będzie ona wyglądać. Nie było to łatwe zadanie, ale w przypadku EDK nie ma być łatwo. Szliśmy przed siebie za światłami latarek. Gdzieniegdzie mieliśmy odcinki ze światłami latarni. W nocy szło się dobrze. Miało to swój niesamowity klimat.
Pogoda była zmienna
Od 22 do 24 lekko siąpiło, ale było i tak lepiej niż wskazywały prognozy. Przed Jaworzem zaczęło mocniej wiać. Mieliśmy na trasie kilka przerw spowodowanych odpoczynkiem, ale również kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Rano przed godziną 6 oglądaliśmy widoki z Beskidu Wyspowego. Na ostatnich kilometrach dopadł nas straszny deszcz, że byliśmy cali przemoczeni.
Kościół na Kozieńcu w Czchowie
W sobotę po godzinie 10 dotarliśmy do kościoła na Kozieńcu w Czchowie. Cała trasa EDK zajęła nam ponad 14 godzin. Nie czuliśmy jakiegoś większego zmęczenia. Było nam tylko zimno, bo padał deszcz i do tego wiał jeszcze przenikliwy wiatr. Byliśmy ponad dobę bez snu, co jeszcze nigdy nam się nie zdarzyło. Weszliśmy do środka, żeby się jeszcze chwilę pomodlić. Potem pożegnaliśmy się z resztą ekipy, po którą przyjechał tata Eli. Nas odebrała moja mama, ponieważ to tylko 8 kilometrów od domu.
Ela, Magda, Ewelina, Mirek, Krzysiek – dzięki za wspólną podróż i ten czas spędzony razem!
Jakie buty wziąć na EDK?
Jedną z najważniejszych rzeczy w wyposażeniu na wędrówkę są buty. Jakie buty wziąć na EDK? To zależy, jaką masz trasę. Jeśli idziesz po górach, terenie bagiennym, leśnym, to najlepiej mieć buty trekkingowe – wysokie lub niskie. Jeśli Twoja trasa będzie prowadziła sporo po betonie, to najlepiej wybrać buty przeznaczone do biegania.
My wiedzieliśmy, że nasza trasa będzie prowadzić sporo po asfalcie, więc chcieliśmy zabrać buty do biegania, ale znowu to obuwie nie jest wodoodporne, a miało padać. Zdecydowaliśmy, że weźmiemy trekkingi, bo nie chcemy mieć mokrych butów.
To jakie buty weźmiesz na EDK zależy od pogody i trasy. Poniżej przeczytasz, co zabrać ze sobą na Ekstremalną Drogę Krzyżową.
Co zabrać ze sobą na Ekstremalną Drogę Krzyżową? Lista potrzebnych rzeczy na EDK
Kolejną ważną kwestią jest lista potrzebnych rzeczy, które warto zabrać na EDK. Są osoby, które nie zabierają praktycznie nic – latarka, woda i kromka chleba. Może to jednak okazać się niewystarczające i prowadzić po wypadku. Trasa jest długa i nigdy nie wiemy, co może się przydarzyć. Co zabrać ze sobą na EDK? Oto lista rzeczy, które my mieliśmy w plecakach i przy sobie.
- Latarka – koniecznie czołówka, żeby mieć wolne ręce,
- Dodatkowe baterie do latarki,
- Kijki trekkingowe – bardzo ułatwiają wędrówkę. Spróbuj, a nie pożałujesz,
- Apteczka, w której znajdą się: bandaże, plastry, woda utleniona, leki przeciwbólowe,
- Płaszcz przeciwdeszczowy,
- Kamizelka odblaskowa, ponieważ EDK odbywa się nocą i prowadzi często po drogach publicznych,
- Odblask na nogę i rękę,
- Kurtka przeciwdeszczowa i pokrowiec na plecak (może być reklamówka),
- Jedzenie – najlepiej wysokokaloryczne. Polecamy kabanosy, bułki, ser topiony,
- Coś słodkiego do jedzenia – czekolada, ciastka, batony,
- Woda – 3 litry. Możesz zabrać także herbatę w termosie, jeśli będzie poniżej 0 stopni,
- Słodki napój – może być np. Pepsi, po której nie będzie chciało się spać i podniesie cukier,
- Nakładowy telefon i powerbank,
- Czapka i rękawiczki,
- Dodatkowe skarpety – w połowie trasy warto zmienić,
- Możesz także zabrać inne rzeczy na zmianę – spodnie, bluzę, koszulkę,
- Rozważania EDK na kartkach, chyba że masz aplikację w telefonie,
- Trytytki i taśma klejąca,
- Dużo siły i determinacji.
To według nas lista rzeczy koniecznych na przejście EDK. Pomogą Ci one przejść całą trasę. Pamiętaj, że jak osłabniesz, to uratować Cię może nawet mały słodki cukierek.
Jaka trasa EDK będzie najlepsza?
Jeśli zastanawiasz się, jaka trasa EDK będzie najlepsza, to podpowiemy Ci, że na pierwszy raz warto spróbować coś w pobliżu swojego domu. My szliśmy trasą, którą znaliśmy w 95 procentach, ponieważ albo już tam szliśmy podczas wycieczki, albo jechaliśmy samochodem.
Jeśli masz pracę siedzącą, nie ćwiczysz, nie biegasz, to optymalna będzie trasa do 30 kilometrów z podejściem około 500 metrów. Takiej trasy możesz poszukać. Może być nawet 35-40 kilometrów, ale z podejściami 200-300 metrów. Nie chodzi przecież o to, żeby umrzeć albo chorować przez kolejne dni. Jeśli masz lepszą kondycję, to przejdziesz trasę dłuższą i bardziej wymagającą. Jeśli czujesz się niepewnie, to spróbuj trasę krótszą, ponieważ są takie, co mierzą 20 kilka kilometrów.
My do tej pory szliśmy już dłuższe trasy – ponad 50 kilometrów po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Warowni Jurajskich i 48 kilometrów na Małym Szlaku Beskidzkim. My też chodzimy po górach i biegamy, więc było nam łatwiej.
Mapa trasy EDK
Na EDK przygotowano kilkaset tras, którymi możesz wędrować. Każda z nich ma swój opis, mapę oraz ślad, który można wgrać do zegarka lub aplikacji z wyznaczaniem tras. Oficjalna aplikacja EDK również ma swoją mapę. Gdy włączysz daną trasę, to pokaże się mapa. Zobaczysz tam także kilometraż – ile przeszedłeś i ile masz do końca.
Jak się przygotować do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
Tak się zastanawiam, czy można i jak się przygotować do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej? Pod względem fizycznym możesz się przygotować – dużo chodzić, biegać, poprawiać swoją kondycję. To dużo ułatwi, ale ważniejsze jest przygotowanie duchowe. Są takie osoby, które nie chodzą do kościoła, ale są wierzące. Wiele osób chodzi w intencji bliskiej osoby, która być może jest chora. Przejście EDK to spore wyzwanie.
Kiedy odbywa się EDK?
EDK odbywa się z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową. Przeważnie jest to ten ostatni piątek, chociaż wiele osób wędruje już nawet kilka tygodni wcześniej.
Czy trzeba mieć krzyż na EDK? Jaki krzyż wybrać?
To, czy trzeba mieć krzyż na EDK, to już zależy od Ciebie. Możesz zabrać, możesz iść bez. Jaki krzyż wybrać? Możesz zrobić krzyż z drewna, możesz z bukszpanu. Może być to również krzyż z różańcem. To już musisz sam wybrać.
Ile trwa Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Ekstremalna Droga Krzyżowa trwa tyle, ile potrzebujesz. Jedni przechodzą trasę w ciągu 8 godzin, inni 10, a my np. 14. To zależy od długości trasy i prędkości przejścia. Są trasy mierzące 25 kilometrów, a są takie po 50,80 czy 100 kilometrów, na które trzeba przeznaczyć nawet całą dobę, albo i więcej.
Rozważania podczas EDK
Podczas EDK trzeba mieć przy sobie rozważania. Mogą być wcześniej wydrukowane, albo mogą być te w telefonie. Jest specjalna aplikacja EDK, która pomaga w medytacji. Rozważania są przy każdej stacji drogi krzyżowej, natomiast stacje są oznaczone na mapie trasy, widocznej również w aplikacji.