Jak się ubrać w góry? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni strój na górski trekking

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze zdobywaniem górskich szczytów? Jedną z rzeczy, które powinieneś przemyśleć przed wyruszeniem na trekking, jest dobór odpowiedniego stroju. To właśnie on w dużej mierze zadecyduje o twoim komforcie, a nawet bezpieczeństwie na szlaku. Warto poznać najważniejsze zasady, które pomogą ci skomponować funkcjonalny ubiór. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, aby wycieczki górskie były nie tylko ciekawą przygodą, ale przede wszystkim bezpieczną.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z portalem Modivo.pl

Pierwsza warstwa, czyli bielizna termoaktywna. Dlaczego jest potrzebna?

Warstwa ubioru znajdująca się najbliżej ciała powinna posiadać właściwości termoaktywne. Bieliznę przeznaczoną do trekkingu w górach najczęściej wykonuje się z zaawansowanych technologicznie materiałów, które odprowadzają wilgoć ze skóry i pozwalają zachować stałą temperaturę organizmu.

Do wyboru masz koszulki, legginsy i spodenki z mieszanki poliestru, poliamidu i elastanu, a także odzież z wełny merino. Druga opcja najlepiej sprawdza się zimą, ponieważ ma świetne właściwości termiczne. Natomiast bielizna z tkanin syntetycznych jest wytrzymała i szybko schnie. Pierwsza warstwa stroju w góry powinna przylegać do ciała, a jednocześnie zapewniać swobodę ruchów.

Dzięki temu, że bielizna termoaktywna ma dopasowany krój, bez problemu nałożysz na nią kolejne części ubioru, na przykład spodnie dresowe męskie i bluzę. Warto zaznaczyć, że dobrej jakości komplet bielizny termoaktywnej przyda się o każdej porze roku, nie tylko w czasie górskich wypadów. Dlatego, że pogoda w górach potrafi zmieniać się błyskawicznie, musisz być przygotowany na każdą sytuację, aby nie dać się zaskoczyć!

Warstwa docieplająca – polar, bluza, spodnie dresowe męskie

Aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała podczas wysiłku fizycznego, przyda ci się warstwa odzieży docieplającej dobrana do pory roku i warunków atmosferycznych. Stawiaj na materiały, które „oddychają”, aby uniknąć przepocenia, ponieważ może to wpłynąć na Twój komfort. Podczas cieplejszych miesięcy możesz zdecydować się na bawełniany T-shirt oraz lekki polar o gramaturze do 150 lub bluzę ze stretchu. Strój uzupełnią krótkie lub długie spodnie z materiałów szybkoschnących i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Na mniej wymagających szlakach dobrze spiszą się klasyczne spodnie dresowe męskie, które nie krępują ruchów i gwarantują maksimum komfortu.

Wiele propozycji znajdziesz na stronie: https://modivo.pl/c/mezczyzni/odziez/spodnie/spodnie-dresowe. W chłodnym okresie roku możesz postawić na wygodny longsleeve, polar o gramaturze 200-300 i ocieplane spodnie trekkingowe, na przykład wykonane z materiału typu softshell.

Jak dopasować kurtkę w góry do warunków atmosferycznych?

Dopełnieniem stroju na górską wyprawę będzie dobrej jakości odzież wierzchnia. Materiał wykonania kurtki należy dobrać do warunków pogodowych oraz temperatury. Podczas ulewy, niezastąpiona okaże się kurtka hardshell wyposażona w specjalną membranę, która zapewnia wodoszczelność i ochrania przed wiatrem. Niezbędny jest oczywiście kaptur oraz stójka przy kołnierzu. Uniwersalnym wyborem będzie także kurtka typu softshell, która co prawda nie gwarantuje tak silnej wodoszczelności jak hardshell, ale odznacza się świetną elastycznością i oddychalnością.

W sklepach znajdziesz zarówno cienkie modele, jak i softshelle przeznaczone na okres jesienno-zimowy z dodatkową warstwą ocieplającą. Podczas największych mrozów zdecyduj się na kurtkę puchową z wypełnieniem naturalnym lub sztucznym. Najbardziej polecane są modele wypełnione gęsim puchem, który jest ultralekki i skutecznie ogrzewa ciało.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z portalem Modivo.pl

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.