Krzywa Wieża w Pizie – parking, historia i ciekawostki. To musisz wiedzieć przed wizytą

Krzywa Wieża w Pizie to jeden z głównych zabytków we Włoszech. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok Katedry Santa Maria Assunta (Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata i atrakcja, która przyciąga w każdym roku turystów z całego świata.

Wieża ma okrągły kształt i składa się z ośmiu poziomów, które są coraz niższe od podstawy do szczytu. Jej wysokość wynosi 54,98 metrów. Jest to niesamowity widok. Wiele osób robi sobie zdjęcie na zasadzie podtrzymywania wieży. Podczas podróży do Toskanii warto tam trafić, chociaż na kilka chwil. Katedra we Włoszech to drugi ważny symbol romańskiej architektury Pizy. Ma cztery okazałe fasady, a jej sklepienia mają unikalną strukturę geometryczną. To miejsce na długo pozostanie w naszych sercach ze swym duchowym pięknem i urzekającymi detalami architektonicznymi. Obok znajduje się również Baptysterium San Giovanni. 

Jak dojechać do Pizy?

Piza jest dobrze skomunikowana z innymi ważnymi miastami we Włoszech. Można tam dotrzeć samolotem, pociągiem lub autobusem. Z lotniska Piza można dotrzeć do centrum miasta autobusem linii LAM Rossa lub LAM Verde. Najszybszym środkiem transportu jest wynajęcie samochodu. Dojazd samochodem do Pizy może być również przyjemną podróżą po pięknej krajobrazowej trasie z Florencji lub Genui. 

Dojazd z południowej Polski zajmuje około 14 godzin. Możesz wybrać trasę przez Czechy i Austrię lub Słowację i Austrię. We Włoszech na autostradzie płaci się na bramkach. Gdy będziesz jeździć po mieście, zwłaszcza w pobliżu wieży, to pamiętaj, żeby uważać na pieszych. Kręci się tam sporo ludzi.

Gdzie znajduje się krzywa wieża? Mapa

Wieża znajduje się w zabytkowym centrum miasta. Na poniżej mapie możesz zobaczyć jej lokalizację.

Parking przy Krzywej Wieży w Pizie

Parking przy Krzywej Wieży znajduje się przy ulicy Via Cammeo Carlo Salomone, 51. Parking na mapie znajdziesz jako Parcheggio di Piazza dei Miracoli. Tam przy wjeździe pobiera się bilet, a później opłaca w kasie automatycznej. Za 1 godzinę postoju zapłaciliśmy 3 euro. Gdy dotarliśmy na parking, to miejsc było całkiem sporo. Dojście do wieży zajmuje około 5 minut. Po drodze natkniesz się na sporo kramów z pamiątkami.

  • Współrzędne parkingu: 43.7237, 10.3912.

Czy warto zobaczyć Krzywą Wieżę w Pizie?

Powiem Ci, że naprawdę warto ją zobaczyć na żywo. To kultowa atrakcja na mapie Europy i Świata. Obok takiej budowli nie można przejść obojętnie. Obiekt został wpisany na listę UNESCO. Mimo że Piza uznawana jest za bezpieczne miasto, to uważaj na kieszonkowców. Jest tam tyle ludzi, że w każdej chwili można znaleźć się jakiś złodziej.

Ile czasu na zwiedzanie Pizy? Jakie atrakcje zobaczyć?

Na zwiedzanie Pizy warto przeznaczyć sobie kilka godzin. Największe atrakcje zlokalizowane są na Placu Cudów (Pole Cudów), czyli tutaj, gdzie jest wieża (katedralna dzwonnica), katedra, baptysterium, cmentarz Camposanto czy muzeum. Są także mury obronne, brama Porta del Leone czy Piazza dei Cavallieri. 

Ile kosztuje wejście na wieżę w Pizie? Bilety wstępu do atrakcji

Wejście na wieżę kosztuje 20 euro i jest połączone ze zwiedzaniem katedry. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie atrakcje na Placu Cudów, to zapłacisz 27 euro. Wszystkie aktualne informacje dotyczące biletów znajdziesz na oficjalnej stronie: www.opapisa.it/en/tickets/prices/

Kto zbudował wieżę w Pizie (katedralną dzwonnicę)?

Wieżę zaprojektował włoski rzeźbiarz Bonanno Pisano. Był on również odpowiedzialny za budowę obiektu. Budowę rozpoczęto 9 sierpnia 1173 roku i wznoszono ją 199 lat.

Czemu krzywa wieża jest krzywa?

Krzywa wieża w Pizie jest krzywa, ponieważ zbudowano ją na kiepskim podłożu, składającym się z gliny i żwiru. Podłoże było niestabilne, dlatego zabytek zaczął się od samego początku krzywić. Jednak podobno dzięki takiemu podłożu, wieża przetrwała trzęsienia ziemi.

Ile schodów jest w krzywej wieży?

W krzywej wieży jest ponad 250 schodów i trzeba je pokonać o własnych siłach. Nie ma tam żadnej windy. Na wieżę mogą wejść osoby od 8 roku życia.

Czy krzywa wieża może upaść?

Na razie nie musimy się o to martwić. Eksperci stwierdzili, że wytrzyma jeszcze ponad 300 lat. Od 2001 roku jej nachylenie zmniejszyło się o około 4 centymetry.

Ciekawostki dotyczące wieży w Pizie

Z wieżą związane są różne ciekawostki.

  • Krzywa Wieża w Pizie waży około 14 tysięcy ton.
  • Odwiedza ją około 10 milionów turystów rocznie.
  • Krzywa wieża to w rzeczywistości dzwonnica.
  • Zbudowana jest z białego marmuru.
  • Budowę przeprowadzono w trzech etapach.
  • Wieżę wzniesiono w stylu romańskim. 
  • Całkowite wyprostowanie zabytku nie jest możliwe.
przewodnik

Historia dzwonnicy

Z historii wiemy, że krzywą wieżę rozpoczęto budować w 1173 roku, a ukończono w 1372. Podzielono ją na trzy etapy, gdzie w drugim zabytek zaczął się przechylać. Mimo wszystko w trzecim etapie na samej górze umieszczono dzwony. W XIX wieku podjęto działania zapobiegające przechylaniu się wieży. W 2011 zakończono prace konserwatorskie. Umocniono fundamenty i nie dopuszczono do dalszego przechyłu. Kąt nachylenia Krzywej Wieży w Pizie w 2023 roku wynosi 5,115 stopni.

Katedra i baptysterium na Placu Cudów

Podczas wizyty na Placu Cudów, nie mogliśmy ominąć wejścia do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trwała tam akurat jakaś Msza Święta. Turyści mogli oglądać katedrę z samego końca. Nie można było w środku robić zdjęć. W środku porządku pilnują strażnicy. Przed obiektem była również włoska policja. Baptysterium Jana Chrzciciela to kolejne ciekawe miejsce znajdujące się tuż obok. Założone je w 1152 roku, aby udzielać w nim chrztu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.