Kamień Leski w miejscowości Glinne – ten głaz niósł sam diabeł

W Górach Sanocko-Turczańskich niedaleko Leska nie brakuje miejsc, gdzie przeplata się ze sobą piękno natury, historia i legenda. Jednym z najsłynniejszych jest z pewnością fantastyczna formacja skalna Kamień Leski, na jaki natrafiliśmy podróżując szlakiem przez wieś Glinne w Bieszczady. Kamień ten zdążył już zasłużyć sobie na trwałe miejsce na mapie polskich zabytków, inspirując swą bryłą wspinaczy, literatów, a także niezliczone pokolenia zachwyconych turystów.

A jeśli szukasz ciekawych szlaków pieszych to sprawdź Szlak Trzech Pogórzy.

Szczyt Kamienia Leskiego

Kamień Leski w Glinne – miejsce owiane legendą

Kamienia Leskiego z pewnością nie trzeba przedstawiać wytrawnym bieszczadzkim podróżnikom. Jednak każdy, kto nie miał jeszcze okazji zawitać w okolice Leska i wsi Glinne, powinien w planach wędrówki uwzględnić podziwianie tego niezwykłego obiektu. Choć jest on strukturalnie połączony ze znajdującym się pod nim wzgórzem, bryła kamienia odróżnia się znacznie od swojej podstawy.

Jego niecodzienna budowa i wysokość podpowiedziała ludzkiej wyobraźni już niejedną legendę, która wyjaśnia okoliczności powstania oraz kształt skały. Podobno okoliczni mieszkańcy wykazywali się dużą pobożnością i mieli tam swój kościół. Diabeł chciał go zniszczyć, dlatego niósł kamień przez Bieszczady. W tym czasie kur zapiał i diabeł opuścił głaz do pobliskiego lasu, a ten stoi tam do dzisiaj.

Jeśli wolimy zawierzyć raczej naukowym objaśnieniom, sugerują one, że Kamień Leski w miejscowości Glinne został mozolnie wyciosany z piaskowca krośnieńskiego przez nieubłagane siły natury. Za kolejne zmiany kształtu tego obiektu odpowiadają jednak ludzie, gdyż jeszcze 2 wieki temu górował on nad aktywnym kamieniołomem, dostarczającym piaskowca budowniczym.

Kamień Leski z dzieckiem
Kamień Leski - Glinne

Jak dojechać do Kamienia Leskiego?

Popularność Kamienia Leskiego we wsi Glinne wśród turystów, tułaczy, pisarzy i poetów z wieku na wiek nie maleje. Dlatego też jego położenie z łatwością odnajdziemy na każdej mapie, a dotarcie na miejsce nie będzie sprawiało większego problemu. Stosunkowo niedaleko przebiega droga numer 84 Lesko – Ustrzyki Dolne, co przyda się osobom, które nie są gotowe na pieszą wyprawę. W okolicy znajduje się dogodnie położony parking, gdzie można zostawić samochód, a pozostałą drogę pokonać pieszo.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.468713, 22.357224. Z parkingu dojście do kamienia zajmuje 5 minut po leśnej drodze.

Parking przy Kamieniu Leskim

Jednak uroda szlaków prowadzących do Kamienia Leskiego skłania raczej, by wybrać jeden z nich jako trasę, którą dotrzemy do celu. Na całe szczęście zostały one wytyczone z myślą o zwyczajnych turystach, nie wymagają zatem specjalistycznego sprzętu ani wyposażenia (poza dobrymi butami – ale to dotyczy każdej trasy w górach). Jednym z popularniejszych szlaków pod Kamień Leski jest szlak zielony, na który możemy wejść w miejscowości Lesko. Lokalne władze nie zapomniały także o amatorach wycieczek na rowerach, dla których powstała atrakcyjna ścieżka rowerowa.

Szlak do Kamienia Leskiego
przewodnik
Glinne kamień

Kamień Leski – czy wspinaczka jest możliwa?

Kamień Leski w Glinne to więcej, niż intrygujący obiekt widokowy. Od wielu lat stanowi on także cel wspinaczkowy indywidualnych sportowców, jak również zorganizowanych grup wspinaczy. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to skała szczególnie przyjazna początkującym, jakkolwiek znajdziemy na niej kilka ułatwień wspinaczki, jak choćby ringi. Zainteresowani wspinaczką na Kamień Leski bez problemu odnajdą w sieci szczegółowe porady osób, które podjęły się już tego wyzwania.

Wielu wspinaczy udostępnia także topo z opracowanych przez siebie tras. Do wspinaczki na piaskowiec warto jednak podchodzić bardzo rozważnie. W warunkach zwiększonej wilgotności (po deszczu, przy niskich temperaturach) bywa to niebezpieczne ze względu na rozmakające i kruszące się skały. Musimy też pamiętać, że Kamień Leski to jedyny w swoim rodzaju zabytek przyrody nieożywionej. Jeśli podejmujemy się wspinaczki na taki obiekt, o ile nie jest zakazana, powinniśmy zostawić go w takim stanie, w jakim zastaliśmy.

Kamień Leski do wspinaczki
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.