Kuklacz i Łyżka w Beskidzie Wyspowym – szlak z Siekierczyny

Kuklacz 702 m n.p.m. i Łyżka 803 m n.p.m. to kolejne szczyty, które zdobyliśmy podczas wycieczki po Beskidzie Wyspowym. To mniej znane miejsca w tym paśmie górskim, jednak z Łyżką jest związana ciekawa legenda.

Szlak zielony z Siekierczyny na Łyżkę 803 m n.p.m.

Dojeżdżamy do kaplicy w Siekierczynie i zatrzymujemy się na dużym parkingu. Jest godzina 11:20, a Msza Święta się już pewno dawno skończyła.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.6739, 20.4530.

Następnie idziemy sobie ciut dalej, gdzie biegnie zielony szlak i leci nam tutaj od Limanowej. Dochodzimy do przystanku i skręcamy w lewo.

Łyżka - szlak mapa
mapy.cz
Kaplica w Siekierczynie

Jak wygląda szlak na Łyżkę?

Szlak na początku biegnie asfaltem, ale za jakiś czas zmieniamy go na coś bardziej miękkiego, czyli łąki i podłoże leśne. Mamy okazałe widoki, jednak nie ma super przejrzystości tego dnia. I tak jesteśmy zadowoleni, bo zaraz po śniadaniu wielkanocnym utrzymywała się dość gęsta mgła. Widzimy przede wszystkim Pasmo Łososińskie.

Widok na Pasmo Łososińskie

Kuklacz 702 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym

Leśną ścieżką dochodzimy na szczyt Kuklacz 702 m n.p.m. w blasku południowego słońca. Jest pięknie. Siadamy na przyjemnej polance i jemy drugie śniadanie. Następnie ostro schodzimy ze szczytu i trafiamy na asfalt. Nie musimy się martwić, bo nie idziemy nim długo.

Przechodzimy przez laski i w większości łąki. Mamy widoki na pobliskie szczyty i oczywiście na Łyżkę 803 m n.p.m. Taki spacerek jak najbardziej na krótki wypadzik jest świetny.

Widok na Łyżkę 802 m n.p.m.

Łyżka 803 m n.p.m. – szczyt

Trafiamy w mgnieniu oka do kolejnego asfaltu i teraz rozpoczynamy atak na Łyżkę, która mierzy 807 m n.p.m. Tutaj mogą się co niektórzy sprzeczać, dlatego że inne źródła podają, że ma wysokość 803 m n.p.m. Od tej strony mamy najbardziej strome wyjście na ten szczyt.

Można też dotrzeć z dwóch innych stron, np. czarnym szlakiem od Przyszowej czy też zielonym od Roztoki, lub jak ktoś chce dłuższy spacerek to od Łukowicy również zielonym.

Dochodząc na szczyt, jesteśmy zaskoczeni. To miejsce zostało uatrakcyjnione o stolik i ławki, na szczycie są dwa oznaczenia, a także drewniany krzyż. Zamontowana także nowe oznaczenie szczytu.

przewodnik

Łyżka – legenda

Na szczycie można dostrzec jeszcze resztki murów i ślady fosy będące pozostałościami dawnego zamku w Przyszowej. Szczególnie wyraźnie widać to od wschodniej strony. Według ludowych przekazów w zamczysku tym schowała swoje skarby św. Kinga, która zmuszona była uciekać z klasztoru w Starym Sączu przed najazdem tatarskim.

Istnieje legenda, według której św. Kinga opuszczając po najeździe, to miejsce zostawiła srebrną łyżkę i stąd pochodzi nazwa szczytu. Według historyków jednak zamczysko to nie ma nic wspólnego z Kingą. Było prawdopodobnie własnością rodu rycerskiego używającego zawołania Jonina lub Janina. Zawołanie to później stało się nazwą ich herbu rodowego.

Po spędzeniu tu kilku chwil postanawiamy wrócić do samochodu tę samą drogę.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.