La Ciudad Encantada de Cuenca – zaczarowane miasto w Hiszpanii
La Ciudad Encantada de Cuenca to zaczarowane miasto w Hiszpanii, coś na podobieństwo naszych Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego oraz Błędnych Skał. Trasa wiedzie pomiędzy skałami, które mają fantazyjne nazwy i kształty. Szlak mierzy około 3 kilometry, a przejście trasy zajmuje około 70 minut. Na początku trasy otrzymuje się mapę, dzięki której wiemy, jak mamy się poruszać. Ta atrakcja otwarta jest od 10:00 do 18:00 i poza tymi godzinami nie wejdziesz, ponieważ jest brama.
Jeśli podróżujesz do Hiszpanii, to sprawdź koniecznie najwyższy wodospad tego kraju – Salto del Nervion.
Parking
Parking znajduje się naprzeciw wejścia do zaczarowanego skalnego miasta. Postój jest bezpłatny. Parking to spory plac, na którym zmieści się kilkadziesiąt samochodów. Tuż obok jest duży hotel oraz restauracja.
- Współrzędne parkingu: 40.2067, -2.0054.
Bilety do skalnego miasta
Bilet do skalnego świata La Ciudad Encantada de Cuenca zakupisz tuż przy wejściu do niego. Bilet normalny kosztuje 6 euro, a dla 5-letniego dziecka wejście jest darmowe. Od pana sprzedającego nam bilety otrzymaliśmy mapę z trasą oraz w języku angielskim przekazał nam, jak wygląda mniej więcej trasa i ile mamy do przejścia. Po zakupie biletu skierowaliśmy się w lewą stronę do bramy wejściowej.
Przebieg szlaku – jak wygląda trasa?
Trasa mierzy 3 kilometry. Ścieżka jest oznaczona dwoma kolorami – niebieskim i różowym. Na początku należy zwracać na nie uwagę. W pierwszej kolejności trzeba iść za niebieskimi znakami, a później trasę zakończyć różowymi. To ważne! Inaczej będziesz szedł „pod prąd”. Będzie to bardzo uciążliwe dla wszystkich. Dla Ciebie najbardziej, bo będziesz musiał każdego przepuszczać w ciaśniejszych momentach. Zwłaszcza w tunelu między skałami. Poza sezonem to nie problem, ale gorzej, gdy będzie więcej ludzi.
Fantazyjne formacje skalne
Na trasie zobaczyliśmy fantazyjne formacje skalne takie jak twarz człowieka, teatr, główny plac, drzwi klasztoru, fokę, psa, barkę, walkę słonia z krokodylem, niedźwiedzie, żółwia. Formacje skalne są ogromne. Nie musisz się martwić, że ich nie rozpoznasz. Jest to całkiem łatwe. Po pierwsze mieliśmy mapę w rękach w języku hiszpańskim i angielskim, więc orientowaliśmy się na bieżąco, gdzie jesteśmy. A po drugie przy skałach były tablice z opisami w dwóch językach. Tablice zawierają opis, legendę i informacje dla dzieci.
Bardzo ciekawymi miejscami na trasie są:
- Zejście schodkami do wąwozu utworzonego pomiędzy skałami.
- La Puerta del convento – przejście przez wąski tunel w dość szerokiej trasie.
- Puente Romano – most Romana, na którym można zobaczyć ślady dinozaurów.