Lloret de Mar na Costa Brava – co warto tam zobaczyć?

Lloret de Mar to popularny kurort położony na wybrzeżu Costa Brava, w regionie Katalonia w Hiszpanii. Słynie z pięknych plaż, tętniącego życiem nocnego życia i bogatej historii. Gdy dojechaliśmy tam w grudniu o poranku, to było bardzo spokojnie. Miejscowość pomału budziła się do życia, a wstające słońce nadawało blasku. Nocowaliśmy w Lloret de Mar i rano mieliśmy dobrą okazję, żeby wcześniej rozpocząć zwiedzanie. W Hiszpanii mieliśmy wschód słońca później niż w Polsce, dopiero w okolicy 8 rano. Przespacerowaliśmy się po promenadzie oraz odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc.

Lloret de Mar na Costa Brava
Lloret de Mar na Costa Brava
Lloret de Mar na Costa Brava

Lloret de Mar: parking przy plaży

Parking znajdował się przy plaży głównej. Na mapie znajdziesz go jako: Aparcament Sa Caleta. Podróżując po Hiszpanii samochodem rozeznaj się na temat kolorowych linii, którymi oznaczone są miejsca parkingowe. Najlepiej parkować na miejscach oznaczonych białymi liniami, które są bezpłatne. Niebieskie są płatne, a na żółtych lepiej obcym nie parkować. Za parking zapłaciliśmy 2 euro za godzinę.

  • Współrzędne parkingu: 41.7007, 2.8554.

Plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci znajdował się tuż przy parkingu i był ogrodzony. Konstrukcja jest w kształcie łódki. Są deptaki do pobiegania, zjeżdżalnie: odkryta i rura, sieć do wspinania, miejsce np.: na sprzedaż lodów. Obok znajdowały się tradycyjne huśtawki oraz dwa bujaki. Przyjemne miejsce dla dzieci do 7-9 lat.

Plaże w Lloret de Mar

Lloret de Mar może poszczycić się kilkoma piaszczystymi plażami. My byliśmy tutaj na głównej miejskiej plaży – Playa de Fenals. W wakacje miasto słynie z życia nocnego, licznych barów, klubów i dyskotek. W miesiącach letnich życie nocne ożywa, dzięki czemu Lloret de Mar jest popularnym celem imprezowiczów. Większość miejsc znajduje się właśnie w okolicy plaży. Jeśli pamiętasz, to kręcono tutaj polski serial „Pamiętniki z wakacji”.

Lloret de Mar na Costa Brava
Lloret de Mar na Costa Brava
przewodnik
Lloret de Mar na Costa Brava

Punkt widokowy – Dona Marinera

Naszym głównym celem był spacer na cypel, gdzie stoi słynna rzeźba przedstawiająca żonę rybaka (Dona Marinera). Aby do niej dotrzeć, musieliśmy przejść do końca plaży. Tam pojawiła się kamienna ścieżka.

Początkowo była ona prosta, ale później musieliśmy się nią delikatnie wspinać na przepiękny punkt widokowy. Za plecami zostawiliśmy plażę, hotele i w sezonie na pewno rozrywkową atmosferę. Przed sobą mieliśmy widok na morze oraz fale uderzające o strzępiate skały. Gdy byliśmy na samej górze mogliśmy chwilę odpocząć na ławkach.

Chcieliśmy się przejść jeszcze wyżej, dlatego kontynuowaliśmy spacer ścieżką i przed oczami pokazał nam się przepiękny widok – palmy, hiszpańska roślinność i strome klify.

My przeszliśmy kawałek schodami i udaliśmy się wyżej na specjalny taras widokowy. Można z niego podziwiać miasto i widok na plażę oraz niekończące się Morze Śródziemne – jest luneta obserwacyjna i ławki do odpoczynku. Już nie wracając tą samą trasą poszliśmy w stronę ulicy, ale zeszliśmy ścieżkami do promenady i plaży.

Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Punkt widokowy - Dona Marinera
Hiszpania - costa brava
Hiszpania - costa brava
Hiszpania - costa brava
Hiszpania - costa brava

Historia i zabytki

Lloret de Mar ma bogatą historię, a odwiedzający mogą zwiedzić miejsca kulturalne i historyczne, takie jak Ogród Santa Clotilde, kościół parafialny Sant Rom? czy Zamek San Juan. I właśnie to ostatnie miejsce nas interesowało najbardziej. Szliśmy z powrotem plażą, ponieważ zamek znajdował się po drugiej stronie. Zamek wyglądał bardzo ciekawie.

Pierwsza osada istniała tutaj już 2000 lat temu. Najpierw przybyli tutaj Iberowie, a później Rzymianie. Miasto w 1409 roku założyli piraci przybywający z Tossa de Mar. Stworzyli tutaj miejsce, z którego wypływali, aby atakować aragońskie statki.

Sam Zamek San Juan powstał prawdopodobnie na przełomie X i XI wieku. Jest otoczony kilkumetrowym murem obronnym. Obiekt kilkukrotnie był niszczony. Teraz można go zwiedzać w określonych godzinach otwarcia.

Hiszpania - costa brava

Czy warto przyjechać do Lloret de Mar?

To zależy czego oczekujesz. Jeśli spokoju, to warto przyjechać po sezonem. Jeśli chcesz się bawić, to przyjedź tutaj w wakacje. Znajduje się tam wiele sklepów, butików i targowisk, na których odwiedzający mogą kupować lokalne produkty i pamiątki. Miasto oferuje również różnorodną scenę kulinarną, z licznymi restauracjami serwującymi tradycyjne dania kuchni katalońskiej i dania kuchni międzynarodowej.

Chociaż Lloret de Mar jest dobrze znane ze swojej tętniącej życiem atmosfery i tętniącej życiem turystyki, należy pamiętać, że w szczycie sezonu letniego miasto może być bardziej zatłoczone. Turyści poszukujący tętniącego życiem miejsca na plaży, łączącego relaks i rozrywkę, często uważają Lloret de Mar za atrakcyjny wybór. Na koniec zachęcamy do przeczytania o innych ciekawych miejscach i atrakcjach Hiszpanii.

Hiszpania - costa brava
Widok z naszego noclegu na dom z drzewami mandarynkowymi
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.