Atrakcje Rovinj w Chorwacji – najpiękniejsze miasto Istii. Co warto zobaczyć?
Rovinj to bardzo urokliwe miejsce w Chorwacji. Według mnie jest to najpiękniejsze miasto na Istrii. Urzekło nas bardzo i spacer uliczkami okazał się bardzo atrakcyjny. Są tam liczne plaże, stare miasto, kościół św. Eufemii, dawne bramy miejskie, a nawet idealna miejscówka na zdjęcia na Instagrama. Do Rovinj przyjechaliśmy podczas podróży z miasteczka Poreč przez punkt widokowy na fiordy.
Jak dojechać do Rovinj? Położenie na mapie Chorwacji
Rovinj znajduje się 43 kilometry od Puli, 91 km od Rijeki i 252 od Zagrzebia. Położony jest w zachodniej części Półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. Dojazd jest bardzo łatwy i przyjemny, ponieważ szybko można się dostać autostradą (płatność na bramkach).
Gdzie najlepiej zaparkować? Parking blisko centrum
W Rovinj najlepiej zaparkować przy Obala palih boraca. Znajduje się tam obszerny parking. Wjeżdża się za szlaban pobierając bilecik, a później opłaca się w automatycznej kasie. Można płacić gotówką lub kartą. Wychodzi około 5 złotych za godzinę. 3 godziny w zupełności wystarczą na spacer po miasteczku.
- Współrzędne płatnego parkingu w Rovinj: 45.0848, 13.6357.
Mapa ciekawych miejsc, które zobaczyliśmy
Na poniższej mapie możesz zobaczyć atrakcje miasta, które poznaliśmy. Wszystkie znajdują się obok siebie i możesz je zobaczyć podczas jednego spaceru.
Jak zwiedzać Rovinj w Chorwacji? Co warto zobaczyć w miasteczku?
Rozpoczęliśmy z parkingu od strony Morza Adriatyckiego. Kierowaliśmy się w kierunku starego miasta. Z prawej strony widzieliśmy dwie wyspy: Figarola oraz Figarolica.
Rovinj Market
Tuż obok parku z placem zabaw dotarliśmy na Rovinj Market. To miejsce, w którym okoliczni mieszkańcy sprzedają różne produkty. Przede wszystkim w oczy rzucały się oliwy, alkohole, owoce figi, trufle czy wyroby z lawendy. Targ jest skierowany głównie do turystów. Ceny są trochę zawyżone. W jednej części były budki z pamiątkami – magnesy, koszulki, zabawki.
Wąskie uliczki miasta i całe stare miasto
Całe stare miasto w Rovinj to wąskie uliczki, którymi można spacerować i błądzić bez końca. Polecamy zwłaszcza ulicę Grisia. Są one bardzo kolorowe – stoją rowery, są kwiaty, wiszące ubrania, a czasem nawet w jakimś budynku są małe sklepiki z pamiątkami. Można powiedzieć, że wszystkie uliczki doprowadzają na Trg Maršala Tita lub pod kościół świętej Eufemii. To jedna z głównych atrakcji miasta, okolicy, a nawet całej Istrii w Chorwacji. Spacerem dotarliśmy na punkt widokowy na morze.
Punkt widokowy na Adriatyk
Doszliśmy na punkt widokowy na Adriatyk. Od razu rzuciła się w oczy Wyspa Świętej Katarzyny (Otok Sveta Katarina). Na punkcie widokowym były ławeczki, armata. Wiele osób polecało to miejsce na zachód słońca i faktycznie widoki byłyby wspaniałe. Podczas podróży po Chorwacji koniecznie trzeba odwiedzić to miasteczko.
Svjetionik – latarnia morska i bunkier
Tuż przy punkcie widokowym stoi Svjetionik, czyli latarnia morska. Dobrze widoczna jest daleka. Tuż pod nią stoi bunkier, który wzniesiono w XIX wieku. Wiele osób wykorzystuje to miejsce na kąpiel w morzu. Jest tam jednak bardzo dużo skał i urwisk, więc trzeba uważać.
Plaża Balota: instagramowa miejscówka do zdjęcia
Obok znajduje się instagramowa miejscówka do zdjęcia. To plaża Balota – skalista, kamienna i niezwykle atrakcyjna. W lecie kąpie się tam sporo ludzi, a w zimie można tam spotkać morsów. Klimat Rovinj przypomina ten rodem z włoskiej Wenecji. W ogóle w mieście mieszka sporo osób, które porozumiewają się w języku włoskim.
Kościół św. Eufemii i wieża dzwonnicza
Punktem kulminacyjnym i miejscem, które widać z daleka jest kościół świętej Eufemii. Znajduje się na szczycie i koniecznie trzeba tam trafić. Wieża kościelna jest bardzo okazała i można wejść na samą górę. Niestety, gdy tam byliśmy, to nie było takiej możliwości. Wstęp jest płatny i wchodzi się bardzo stromo. Z tego, co widzieliśmy, to krajobrazy są wspaniałe. My tylko weszliśmy do kościoła na kilka chwil. Zobacz więcej informacji o kościele na Wikipedii.
Balbijev luk
Od kościoła szliśmy w kierunku centrum wąskimi uliczkami. Szliśmy zobaczyć Balbijev luk. To łuk stojący w miejscu dawnej miejskiej bramy. Wzniesiony został na przełomie 1678-1679 roku. Tuż za nim skręciliśmy w prawo i doszliśmy na Trg Maršala Tita.
Trg Marsala Tita
Trg Marsala Tita jest głównym placem miasta. Tam było sporo restauracji i kawiarni. Była pora obiadowa, dlatego wiele osób siedziało w restauracyjnych ogródkach z widokiem na morze. Tuż przy porcie jeden gościu grał na saksofonie. Na placu środku stoi fontanna, a obok niej wieża zegarowa. Można wejść w głąb morza i zobaczyć statki stojące w porcie.
Zlatni Rt
Nieco dalej od centrum znajduje się Zlatni Rt, czyli teren zielony, w którym są liczne szlaki spacerowe, rowerowe czy biegowe. Jest tam oczywiście dostęp do morza i nieco spokojniej niż w okolicy starego miasta. Jest tam bardzo popularny kamieniołom, do którego wędruje sporo ludzi.
Krótka historia Rovinj
Historia Rovinj rozpoczęła się w VII wieku p.n.e. Pod panowaniem Imperium Rzymskiego miasto było w 129 r. p.n.e. Rovinj uzyskało prawa miejskie w 1531 roku, gdy wchodziło w skład Republiki Wenecji. Wtedy zostało rozbudowane – mury miejskie z bramami. Właśnie z tych czasów pochodzi Balbijev luk. Miasto szybko rozwijało się pod panowaniem Habsburgów od 1813 do 1920 roku. Obecnie w mieście mieszka około 13 tysięcy osób.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
Przygotowaliśmy na bloga tekst o naszych największych atrakcjach w Chorwacji. W pobliżu warto odwiedzić miasto Poreć oraz Pula. W Puli bardzo ciekawy jest zamek. Na północ są urokliwe miasteczka: Umag oraz Novigrad. Polecamy również Park Narodowy Ucka ze szczytem Vojak oraz miasto Rijeka. Warto wybrać się również na całodniową wycieczkę do Brijuni/Brioni National Park oraz do rezerwatu Kamenjak.