Schronisko pod Durbaszką – niebieski szlak z Palenicy i najkrótsza trasa z Jaworek

Durbaszka to niewysokie, ale bardzo widokowe wzniesienie w Małych Pieninach. Na jego szczyt wiedzie szlak niebieski, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom widokowym. Można z niego podziwiać m.in. przepiękną panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego, a przy okazji nacieszyć się także pięknem lokalnej przyrody. Trasa biegnie grzbietem Małych Pienin, przez malowniczo położone lasy i polany, na których pasą się stada owiec. Po drodze można odpocząć na ławeczkach, a przed wejściem na górę wstąpić do schroniska górskiego, które przycupnęło na północnym zboczu góry.

  • Najpiękniejszy szlak prowadzi ze Szczawnicy przez Palenicę i Wysoki Wierch,
  • Najkrótsza droga prowadzi z Jaworek – bez oznakowania,
  • Możesz dojść również ze Szlachtowej lub od Wąwozu Homole,
  • Polecamy te tereny na wschody oraz zachody słońca, zwłaszcza na Wysokim Wierchu,
  • Zobacz atrakcję Pienin.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z portalem Nocowanie.pl

Schronisko pod Durbaszką - niebieski szlak z Palenicy i najkrótsza trasa z Jaworek

Mapa trasy turystycznej na szczyt i do schroniska

Poniżej zamieściłem mapę z najpiękniejszym szlakiem mierzącym 6,9 km. Rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki na Palenicy. Jeśli idziesz z samej Szczawnicy, to musisz doliczyć 45 minut – 1,5 km.

  • Współrzędne płatnego parkingu w Szczawnicy: 49.4255, 20.4807,
  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Domu Zdrojowym: 49.4289, 20.4875.

Od schroniska możesz zejść drogą w dół i wrócić busem do Szczawnicy. Tam bardzo często kursują autobusy.

Najkrótszy szlak do Górskiego Ośrodka pod Durbaszką

Najkrótszy szlak do schroniska prowadzi z Jaworek. Tuż przy drodze jest płatny parking. Wejście na szczyt zajmuje około 90 minut – 3,1 km. Myślę, że i tak dojdziesz szybciej. Ten szlak polecamy w zimie.

Durbaszka – mało wybitny, ale jakże widokowy szczyt Małych Pienin

Durbaszka wznosi się na wysokość 934 m n.p.m. i znajduje się w Pieninach. Szczyt jest zlokalizowany w głównym grzbiecie tego pasma górskiego, a przez jego wierzchołek biegnie granica polsko-słowacka. Od południowej, znajdującej się już na terenie Słowacji strony Durbaszka jest porośnięta gęstym lasem. Na jego terenie gdzieniegdzie napotkać można charakterystyczne, wapienne skały, nazywane Kościelnymi Skałami. W miejscach, gdzie tworzą się prześwity, widać natomiast przepiękną panoramę Tatr. Po północnej, polskiej stronie można z kolei podziwiać połoniny, czyli malownicze, wysokogórskie łąki.

Góra od dawien dawna była popularnym szczytem wśród miejscowej ludności. Przed II wojną światową zamieszkujący wieś Jaworki Łemkowie chętnie wypasali na jej zboczach bydło oraz prowadzili uprawę roli. Po ich wysiedleniu, na tych terenach powstała socjalistyczna spółdzielnia produkcyjna z dużą bacówką, którą następnie zaadaptowano na bazę harcerską. Dziś mieści się w niej znane w okolicy schronisko pod Durbaszką, w którym można zatrzymać się na odpoczynek, zjeść coś smacznego, a także zarezerwować miejsce na nocleg. Inne dostępne w okolicy opcje zakwaterowania bez problemu można natomiast wyszukać za pośrednictwem Nocowanie.pl – największego polskiego portalu turystycznego.

Schronisko pod Durbaszką - niebieski szlak z Palenicy i najkrótsza trasa z Jaworek
Schronisko pod Durbaszką - niebieski szlak z Palenicy i najkrótsza trasa z Jaworek
Schronisko pod Durbaszką - niebieski szlak z Palenicy i najkrótsza trasa z Jaworek

Szlak niebieski na Durbaszkę – praktyczne informacje

Góra jest popularnym wśród miłośników górskich spacerów wzniesieniem w Małych Pieninach. Mimo tego, że nie jest to wybitny szczyt, rozciągają się z niego piękne, rozległe widoki na okolicę – ze szczytu widać m.in. Pasmo Radziejowej, Pieniny Właściwe, a także odległe Tatry. Na górę można bezpiecznie dostać się pieszo, szlakiem niebieskim, który biegnie grzbietem przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Cyrhle, Wysoki Wierch, Durbaszkę i dalej na Wysoką (zobacz opis szlaku na Wysoką), Przełęcz Rozdziela (granica pomiędzy Beskidem Sądeckim i Pieninami) i na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim. Szlak jest piękny, widokowy i łatwy do pokonania.

Na szlak niebieski wejdziemy na Palenicy, na którą dowiezie nasz kolei kolejka krzesełkowa ze Szczawnicy. Jej dolna stacja znajduje się tuż przy deptaku Nad Grajcarkiem. Szlak niebieski z Palenicy zaprowadzi nas na Durbaszkę, ale zanim wejdziemy na jej szczyt, po drodze miniemy także inne atrakcje. Trasa wiedzie przez polany, na których napotkamy leniwie pasące się stada owiec prosto do schroniska pod Durbaszką, gdzie można chwilę odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki. Po drodze można zakupić oscypki.

Pieniny
przewodnik
Pieniny
Pieniny
Zimowe widoki z partii szczytowej
Pieniny
Pieniny
Wydeptany niebieski szlak

Górski ośrodek – schronisko pod Durbaszką i jego atrakcje

Po drodze miniemy Łaźne Skały, Cyrhle i wejdziemy na Szafranówkę. Najbardziej wymagający pod względem kondycyjnym odcinek szlaku niebieskiego znajduje się właśnie między Palenicą a Szafranówką. Przed wejściem na szczyt warto więc nabrać sił w schronisku, a konkretnie w MDK Górskim Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowym im. Władysława Pilińskiego „Pucka”, który znajduje się na północnym stoku.

Ze schroniska pod Durbaszką można podziwiać piękne widoki na Beskid Sądecki, Pieniny, a także Gorce. Obiekt ten jest także świetnym punktem wypadowym do odwiedzenia innych atrakcji, dostępnych w tych okolicach. Można się z niego wygodnie dostać m.in. do Wąwozu Homole, na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, a także zejść do Jaworek. Schronisko dysponuje rozbudowaną infrastrukturą przeznaczoną dla turystów w każdym wieku. Na jego terenie znajdują się atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w tym m.in. huśtawki, piaskownica, boiska do gry w siatkówkę, miejsce na ognisko i grilla, a także altany z ławami i stołami.

Górski ośrodek - schronisko pod Durbaszką i jego atrakcje
Górski ośrodek - schronisko pod Durbaszką i jego atrakcje

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z portalem Nocowanie.pl

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.