Ubezpieczenie turystyczne w góry i w podróży. Co warto wiedzieć?
Temat ubezpieczenia turystycznego w góry staje się coraz bardziej powszechny, a pojawia się najczęściej, gdy wybieramy się w Tatry Słowackie lub inne bliższe, lub dalsze szczyty. W Polsce możemy liczyć na pomoc TOPR-u w Tatrach oraz GOPR-u w innych polskich górach.
Pamiętam, jak pierwszy raz jechaliśmy w Tatry Słowackie w 2017 roku i myśleliśmy wtedy o ubezpieczeniu turystycznym. Teraz jest tak, że zawsze, jak wyjeżdżamy za granicę, to kupujemy jakieś ubezpieczenie. Zawsze na Słowację, kiedyś na Chorwację i ostatnio na 30 dni podczas podróży we włoskie Dolomity. Trzeba pamiętać, że akcje ratownicze w innych górach mogą być płatne i możemy za nie słono zapłacić.
Postanowiliśmy napisać ten tekst we współpracy z porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl, która cieszy się bardzo dobrymi opiniami w Internecie, co dla nas było bardzo ważne. Sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych na Mubi.pl, aby znaleźć dla siebie najlepsze ubezpieczenie podróżne.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w góry?
Już ponad połowa Polaków podczas podróży za granicę, korzysta z ubezpieczenia turystycznego. Na szczęście nie trzeba specjalnie jeździć do jakiegoś punktu, rozmawiać z konsultantem, tylko można zrobić to wszystko szybko przez Internet. My najczęściej kupujemy ubezpieczenie dzień wcześniej, ponieważ wtedy dopiero wiemy, gdzie ostatecznie pojedziemy. Nasze plany są spontaniczne.
Podczas zakupu podajesz dane wszystkich osób, wybierasz kierunek podróży, cel wycieczki, czas trwania i pojawiają się Ci się różne opcje do wyboru.
Podczas podróży po Europie ceny są zbliżone. Jeśli jedziesz gdzieś na inny kontynent, to już cena ubezpieczenia będzie wzrastać. My za naszą ostatnią 30-dniową podróż po Europie – Słowacja, Austria, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Węgry zapłaciliśmy około 300 złotych za 3 osoby. Też cena zależy od tego, który wariant danej oferty wybierzemy. My zawsze bierzemy średnią.
Cena za jeden dzień ubezpieczenia turystycznego w góry kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a daje Ci to spokój podczas wycieczki. Mubi współpracuje z firmami: mtu24.pl, Proamą, Axa Assistance i Generali w zakresie ubezpieczeń turystycznych skierowanych na wyjazdy zagraniczne.
Mimo że podobno wszystko jest w systemie, to my zawsze drukujemy polisę i wrzucamy do plecaka. Tak samo jest z winietami autostradowymi. Lepiej warto mieć przy sobie – zwłaszcza w Austrii i Węgrzech. Koniecznie zapisz numer telefonu, na który w razie potrzeby będziesz musiał dzwonić.
Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Przed wyjazdem w zagraniczną podróż warto wyrobić sobie kartę EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta zapewnia nam dostęp do świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Karta EKUZ jest ważna tylko wtedy, gdy podróżujemy do kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub EOG. Jest to bardzo przydatne dla osób, które często odwiedzają takie państwa. Należy jednak pamiętać, że Karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenia turystyczne są ważne we wszystkich innych regionach i mogą obejmować różne sytuacje.
EKUZ np. nie działa w Tatrach Słowackich, ponieważ nie obejmuje kosztów akcji ratowniczych. Kiedyś czytaliśmy na jakieś grupie, że turysta z Polski musiał zapłacić kilkanaście tysięcy euro za akcję pod Rysami, ponieważ nie miał ubezpieczenia turystycznego. Już samo wysłanie śmigłowca przez Słowaków kosztuje podobno 2000 euro!
Na co zwracamy uwagę przy wyborze ubezpieczenia?
Na początku wybieramy kierunek podróży i jej cel. Zawsze zaznaczamy wypoczynek i zwiedzanie. Tutaj zawiera się chodzenie po górach. Możesz wybrać także coś innego np. sporty ekstremalne, narty czy nurkowanie. To już zależy, po co jedziesz. Zobacz także nasz wpis o wieżach widokowych w górach.
Warto zwrócić uwagę na OC (ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej), ponieważ to może się przydać, gdy zrobimy krzywdę innej osobie. To może się zdarzyć np. podczas jazdy na nartach, gdy na kogoś wpadniesz. Uderzysz kogoś kijkiem trekkingowym, dziecko zniszczy coś innej osobie. Dodatkowo pamiętaj o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych.
W porównywarce Mubi.pl możesz sprawdzić zakres wyszukiwanego ubezpieczenia (ubezpieczenie bagażu i sportowe, do jakich sum jest ubezpieczenie, jaki jest zakres ochrony na wypadek zachorowania na COVID-19. Dodatkowo możliwe jest uwzględnienie klauzuli alkoholowej). Na szczęście my w ogóle nie pijemy alkoholu, więc na to nie musimy patrzeć.
Ważne jest także upewnienie się, że polisa obejmuje wszystkie rzeczy i usługi, których możemy potrzebować. Należy również zapoznać się z warunkami umowy i warunkami danego produktu oraz dowiedzieć się o ewentualnych limitach i dodatkach do polisy. Istotne jest też sprawdzenie, czy istnieją jakieś ograniczenia.
Jak kiedyś nie jeździliśmy prawie w ogóle za granicę, ponieważ zwiedzaliśmy tylko Polskę, to teraz na każdy wyjazd zagraniczny kupujemy obowiązkowo ubezpieczenie. Najczęściej w innych państwach chodzimy po górach.
WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl