Wieże widokowe w polskich górach – nasz RANKING

Wieże widokowe w górach to coraz częstsze zjawisko. Z roku na rok pojawia się takich platform obserwacyjnych coraz więcej. W środowisku górskim zdania są podzielone. Jedni mówią, że są niepotrzebne i ich budowa to niszczenie krajobrazu. Drudzy twierdzą, że to wielka atrakcja i dzięki temu wybierają się na dany szczyt. Przez ostatnie lata wieże widokowe w górach rosną jak grzyby po deszczu, czasem nawet tutaj, gdzie tego nie potrzeba. Mimo wszystko przyciągają turystów. Nawet u nas niedaleko jest wieża widokowa na Szpilówce, która początkowo i teraz przez weekendy przeżywa oblężenie. W tym wpisie przedstawimy Ci kilka ciekawych szczytów, na których znajdują takie wieże i warto tam trafić.

Kłodzka Góra w Górach Bardzkich

Kłodzka Góra znajduje się w Górach Bardzkich i od niedawna znajduje się tam wieża widokowa. Wzniesienie zaliczane jest do Korony Gór Polski, dlatego jest chętnie odwiedzane. Widoki rozciągają się w każdym kierunku. Wejście po krętych schodach może sprawić wielu ludziom trudności. Na górę można dojść np. z Przełęczy Łaszczowa. My niedawno tamtędy wędrowaliśmy.

Kłodzka Góra w Górach Bardzkich

Gorc w Gorcach

Niedaleko nas znajduje się szczyt Gorc. Na górę można dojść np. z Zasadnego. Prowadzi tamtędy szlak pętla i też nie jest zbyt trudny. Z wieży na Gorcu w zimie oglądaliśmy fantastyczne panoramy widokowe. To jeden z ciekawszych szczytów w polskich górach. Pamiętamy to miejsce, gdy jeszcze nie było tam wieży widokowej. Wtedy krajobrazy mieliśmy przez drzewa. Niedaleko znajduje się schronisko PTTK pod Turbaczem.

  • Zobacz opis szlaku na Gorc.
Wieże widokowe w polskich górach - nasz RANKING

Borówkowa Góra w Górach Złotych

Borówkowa znajduje się w Górach Złotych, a wieża widokowa jest bardzo charakterystyczna. My dotarliśmy tam z Lądka-Zdroju. Po drodze można zdobyć jeszcze Jawornik Wielki. Nasza trasa miała ponad 20 kilometrów, ale oczywiście trasę można skrócić. Widoki rozciągają się w każdą stronę.

Wieże widokowe w polskich górach - nasz RANKING

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim

Niedawno na Radziejowej wzniesiono nową wieżę widokową. Zastąpiła ona drewnianą platformę, której stan był z dnia na dzień coraz gorszy. Myślę, że teraz metalowa konstrukcja wytrzyma dłużej. Kiedyś spaliśmy na tej drewnianej w oczekiwaniu na wschód słońca. To było dopiero przeżycie. Wieża na Radziejowej to punkt obowiązkowy, ponieważ wzniesienie jest zalesione. Na górę można dojść np. z Przełęczy Obidza. Niedaleko znajduje się schronisko PTTK na Przehybie. To szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.

Wieże widokowe w polskich górach - nasz RANKING

Mogielica w Beskidzie Wyspowym

Na Mogielicy – najwyższej górze Beskidu Wyspowego także wzniesiono nową wieżę widokową. Wygląda okazale, a widoki rozciągają się bardzo daleko. Pięknie prezentuje się stamtąd Polana Stumorgowa znajdująca się poniżej. My na Mogielicę wchodziliśmy już z każdej strony. Polecamy wejście z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego lub z Jurkowa (najbardziej widokowo).

Wieże widokowe w polskich górach - nasz RANKING
przewodnik

Koziarz w Beskidzie Sądeckim

Wieża widokowa na Koziarzu powstała wtedy co na Magurkach, Gorcu oraz Lubaniu. Tam także wzniesienie było zalesione, a krajobrazy można było dostrzec bardziej z sąsiedniego Błyszcza, na którym znajduje się ołtarz polowy. Przez Koziarz prowadzi Główny Szlak Beskidu Sądeckiego, którym wędrowaliśmy kilka lat temu. Na Koziarz możesz wejść np. z Tylmanowej lub wysoko wyjechać samochodem na parking od strony Obidzy.

Wieże widokowe w polskich górach - nasz RANKING

Kalenica w Górach Sowich

Od jakiegoś czasu wieża widokowa na Kalenicy była w fatalnym stanie i strach było na nią wychodzić. Od niedawna konstrukcja została zmodernizowana, a widoki są kapitalne. To jest taki niepozorny szczyt, ponieważ ludzie częściej wybierają Wielką Sowę (tam również znajduje się wieża). Na obie góry możesz dotrzeć z Przełęczy Jugowskiej i nie są to długie i wymagające szlaki.

punkt widokowy

Czerniec w Górach Bystrzyckich

Czerniec znajduje się w Górach Bystrzyckich i mało kto o nim wie. A tam także na szczycie stoi wysoka platform. Na górę prowadzi widokowy szlak, a po drodze można jeszcze zobaczyć ruiny zamku Szczerba i Solną Jamę. My wybraliśmy się tam w zimowych warunkach i było pięknie. Stamtąd wspaniale widać Masyw Śnieżnika oraz czeską stronę.

punkt widokowy

Barania Góra w Beskidzie Śląskim

Może wieża na Baraniej Górze nie urzeka wyglądem, ale lubimy tam wracać. Rozciągają się stamtąd piękne krajobrazy w kierunku Babiej Góry. Na szczyt można dojść np. z Wisły i przy okazji zdobyć Skrzyczne – najwyższy szczyt pasma. Kiedyś dostrzegliśmy stamtąd Pradziada.

Barania Góra w Beskidzie Śląskim

Skiełek w Beskidzie Wyspowym

Na Skiełku dawniej stał krzyż, a teraz znajduje się tam jeszcze okazała platforma widokowa. Z niej widać kilkanaście innych wież, które znajdują się w pobliżu. Na Skiełek dotrzesz w ciągu kilkunastu minut. To bardzo łatwy szlak, a krajobrazy potrafią zachwycić. To też jedna z mniej oczywistych gór. Wysoko można dojechać samochodem.

punkt widokowy

Mapa wież widokowych w polskich górach

Na poniższej mapie wież widokowych znajdziesz te, które opisaliśmy w tym wpisie.

Czy platformy widokowe są tylko w górach?

Otóż nie, ponieważ w całej Polsce można znaleźć liczne platformy obserwacyjne. W każdym województwie coś na pewno się znajdzie. Niedawno w Poznaniu byliśmy na platformie widokowej na Szachtach. W woj. warmińsko-mazurskim była Dylewska Góra, a w woj. podkarpackim Szczerbanówka. To są typowe wysokie wieże widokowe, ale konstrukcje mogą być bardzo różne i wymyślne np. ślimak w Woli Kroguleckiej w woj. małopolskim czy platforma w Widuchowej w woj. zachodniopomorskim.

Zbudowane konstrukcje i punkty widokowe

Nie można jednak skupiać się tylko na wzniesionych konstrukcjach, ponieważ wiele szczytów to rozległe łąki, z których można oglądać piękne krajobrazy np. Pilsko, Ćwilin, Śnieżnik (tam akurat też jest wieża), Śnieżka, Babia Góra, Koskowa Góra itd. Wiele ciekawych propozycji wycieczek możesz znaleźć na naszym blogu. Na mapach często można znaleźć zaznaczone miejsca widokowe. Są one często na szlaku lub dopiero na szczycie.

Zwiększenie ruchu turystycznego

Trzeba przyznać, że wieże widokowe są jak magnes i jeśli będą powstawać kolejne, to ruch turystyczny będzie jeszcze większy. Ma to swoje plusy i minusy, jednak przez takie działania turystyka się rozwija. To jest jeden z elementów, ponieważ turyści potrzebują także coś zjeść, czyli mogą powstawać nowe restauracje oraz obiekty noclegowe, żeby gdzieś spędzić noc i ruszyć w kolejnym dniu na dalsze zwiedzanie. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.