Zamek Spiski na Słowacji – zwiedzanie, dojazd, parking, historia, bilety wstępu
Zamek Spiski to jedna z najpiękniejszych budowli na Słowacji. To miejsce pobudza wyobraźnię i tylko żałować można, że z pięknego zabytku pozostały tylko ruiny. Zamek jest bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków o każdej porze roku. Ruiny położone na wzgórzu tuż nad Spiskim Podgrodziem warto zobaczyć i poznać ich historię.
My trafiliśmy tam w drodze z Preszowa do Popradu. Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze informacje związane ze zwiedzaniem i ruszyliśmy do obiektu.
- Na miejscu okazało się, że górna część zamku została wyłączona ze zwiedzania, ponieważ trwają tam jakieś remonty,
- Obowiązują godziny otwarcia i bilety wstępu do atrakcji,
- Parking pod zamkiem jest darmowy,
- Zwiedzanie słowackiego zamku zajmuje około 60 minut,
- Ruiny zamkowe zostały wpisane na listę UNESCO,
- Można pobrać przewodnik audio w języku polskim i dokładniej poznać historię zamku.
Jak dojechać na parking przy Zamku Spiskim?
Spišský Hrad położony jest około 60 kilometrów od granicy z Polską w Leluchowie. Gdy byliśmy na parkingu, to widzieliśmy kilka autobusów na polskich rejestracjach.
Gdy przekraczasz granicę w Leluchowie to musisz jechać na Lipany i Bijacovce. Aby dojechać tą drogę, to nie potrzebujesz winiety. Jeśli pojedziesz przez Sabinov, to musisz kupić. Wystarczy nie wjeżdżać na D1. Możesz wcześniej ustawić w nawigacji, aby unikać dróg płatnych. My mamy winietę kupioną na rok, więc drogą się nie przejmujemy.
Pod szczytem wzgórza znajduje się parking na kilkadziesiąt samochodów. Parking przy zamku jest bezpłatny.
- Współrzędne parkingu: 48.9985, 20.7706,
- Do końca prowadzi droga asfaltowa, więc nie ma problemu z dojazdem.
Dojazd z Krakowa zajmuje prawie 3 godziny drogi, z Nowego Targu 1 godzinę i 30 minut, natomiast z Nowego Sącza 1 godzinę i 45 minut.
Jak dojść pod zamkową bramę?
Dojście pod zamkową bramę zajmuje około 5-10 minut. Ogólnie masz dwie możliwości.
- Iść na przełaj, czyli od razu pod górę po wydeptanej ścieżce. To jest krótsze wejście, ale strome,
- Iść drogą asfaltową. To jest dłuższe, ale łagodniejsze wejście,
- My wchodziliśmy asfaltem, a schodziliśmy ścieżką.
Podstawowe informacje – godziny otwarcia w sezonie i cennik biletów wstępu
- 01.05.2022 – 30.09.2022 | poniedziałek – niedziela od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00,
- Cały rozkład zwiedzania dostępny jest tutaj,
- 8 ? dorośli,
- 6 ? studenci 19-26 lat i seniorzy 60-80 lat,
- 4 ? dzieci 6-18 lat,
- 0 ? dzieci 0-5 lat,
- Za bilety można płacić kartą.
Zwiedzanie Zamku Spiskiego na Słowacji z dzieckiem
- Czas zwiedzania zamku – 1-2 godziny,
- Nie mogliśmy zwiedzić zamku górnego, ponieważ trwa tam remont,
- Atrakcje: to piękne widoki, historia, legendy, spacer po murach, pozostałości fosy, dziedziniec, wieże, brama wjazdowa, restauracja,
- Największe wrażenie robią kamienne baszty, które dostrzegalne są już z daleka.
Doszliśmy pod zamkowe mury i przeszliśmy przez bramę. Po lewej stronie była kasa biletowa, więc kupiliśmy wejściówki. Płaciliśmy w euro. Tuż obok była restauracja, a dalej bezpłatne toalety.
Najpierw poszliśmy w kierunku zamku górnego, aby obejrzeć widoki. Krajobrazy rozciągające się ze wzgórza były cudowne. Widzieliśmy nie tylko Spiskie Podgrodzie, ale także górskie szczyty.
Zamek Spiski jest jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wysokość wzgórza, na którym znajdują się zamkowe ruiny to 634 m n.p.m.
W górnym zamku znajduje się wieża „Nie bój się”. Wieża pochodzi z XIII wieku. Była miejscem ostatecznej obrony. Mierzy 19 metrów, a grubość murów to 3,5 metra. Roztacza się z niej wspaniały widok na cały obiekt i okolicę. Podobno przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry. Tuż obok znajduje się małe muzeum.
Zamek Spiski – historia miejsca
Spišský Hrad został wzniesiony na przełomie XI i XII wieku. Ruiny położone są w historycznej wsi Žehra, jednak góruje nad Spiskim Podgrodziem. Pierwsze informacje o zamku pochodzą z 1120 roku. Pierwotnie jego zadaniem było ochrona północnej granicy państwa węgierskiego.
Kilkaset lat później w XV wieku Stefan Zápolya (magnat i palatyn węgierski) przebudował zamek na bardziej reprezentacyjną siedzibę szlachecką. Wtedy za jego gospodarowania na zamku wzniesiono pałac, salę rycerską, a także urokliwą kaplicę świętej Elżbiety. Ciekawostką jest to, że na terenie tego zabytku urodził się Jan Zápolya, który od 1526 roku był królem Węgier.
Później do 1636 roku rolę gospodarzy pełnili żupani (średniowieczny urzędnik – w Polsce była to wysoka ranga dostojnika królewskiego) z rodu Turzonów. Później rządzili Zápolyowie, a kolejno ród Csaky. Ci ostatni dokonali ostatnich prac na górnym zamku.
Niestety w 1780 roku Zamek Spiski strawił pożar. Mieszkańcy Spiskiego Podgrodzia nie mogli uwierzyć w to, co widzą. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną pożaru – czy to nieszczęśliwy wypadek, czy podpalenie. Od tego czasu zamek pozostał w ruinie. Można sobie wyobrazić zabytek sprzed pożaru. Byłaby to niesamowita atrakcja.
Ostatni właściciele słowackiego zabytku opuścili warownię w 1948 roku. Kilkanaście lat później w 1961 roku zamek uznano za Narodowy Pomnik Przyrody. W 1993 roku zabytek został wpisany na listę UNESCO.
Obecnie można go zwiedzać i podziwiać ruiny. Warto wybrać się również w jego okolice i przejść ścieżką dydaktyczną Sivá Brada – Dreveník.
Spiska Kapituła – Spišská Kapitula
Przy przekroczeniu zamkowej bramy otrzymaliśmy informację, że w ramach zamknięcia górnego zamku, możemy bezpłatnie zwiedzić Spiską Kapitułę, która znajduje się po sąsiedzku w Spiskim Podgrodziu.
Najważniejszym zabytkiem jest tam Katedra świętego Marcina. Spiska Kapituła, jak i zamek została wpisana na listę UNESCO. Porównywana jest do Watykanu. Utworzono tam biskupstwo spiskie.
- Czas zwiedzania Spiskiej Kapituły to około 45 minut.