Skalnik w Rudawach Janowickich – najkrótszy szlak na szczyt

Skalnik to najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich zaliczany do Korony Gór Polski. Szczyt mierzy 945 m n.p.m. i jest bardzo popularny wśród turystów. 

  • Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Skalnik prowadzi z Czarnowa,
  • Parking znajduje się obok Agroturystyki Czartak,
  • Już w ciągu 55 minut będziesz na szczycie,
  • Sam wierzchołek jest zalesiony i oznaczony tabliczką,
  • Po drodze znajduje się piękny punkt widokowy Ostra Mała z widokiem na Sudety,
  • Kolejną atrakcją na trasie jest formacja skalna – Konie Apokalipsy,
  • Skrzynka z pieczątką znajduje się na szczycie,
  • Dzieci spokojnie poradzą sobie na tym szlaku,
  • Skalnik to najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich
  • Szczyt do Korony Gór Polski,
  • Możesz też zobaczyć inne atrakcje w Rudawach Janowickich.

Parking obok Agroturystyki Czartak

Z przejściami dojechaliśmy w Rudawy Janowickie. Tylu objazdów jeszcze nie było, na szczęście przed 8 byliśmy na miejscu. Przyjechaliśmy do miejscowości Czarnów, skąd prowadzą szlaki na najwyższy szczyt pasma.

Podjechaliśmy na sam koniec asfaltowej drogi i stanęliśmy w pobliżu kontenerów na śmieci.

  • Współrzędne parkingu: 50.8012901, 15.9092492,
  • Jest to dobre i bezpieczne miejsce do zostawienia samochodu,
  • Zmieści się tam kilka samochodów,
  • W zimie może być problem z odśnieżeniem parkingu.

Czytaliśmy o tym szlaku, że trzeba bardzo uważać, żeby się nie zgubić, jednak wystarczy dobrze przeczytać mapę i nie ma żadnych problemów z przebiegiem trasy.

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Skalnik w Rudawach Janowickich

Na górę Skalnik 945 m n.p.m. postanowiliśmy wyjść szlakiem niebieskim. W tym samym kierunku, aż do samej Małej Ostrej 935 m n.p.m., szczytu, który jest o wiele bardziej popularny od szczytu Skalnika (945 m), szedł z nami jeszcze szlak zielony.

Mapa naszej trasy na Skalnik z Czarnowa

Wejście do góry zajmuje około 50-55 minut w zależności od tempa. Można iść nawet szybciej. Do przejścia mamy zaledwie 2,2 km, czyli bardzo niewiele. Po drodze jest formacja skalna Mała Ostra z fantastycznymi widokami na okoliczne góry.

Idziemy z Czarnowa na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich

Po minięciu szlabanu odbiliśmy ostro w prawo. Jedynie tutaj trzeba zachować czujność, bo drzewa są bardzo gęste, a kolory zielony i niebieski zlewają się z otoczeniem. Ten kawałek trasy jest chyba najbardziej męczący, ale jest to zmęczenie minimalne.

Po dojściu pierwszej ścieżki należy odbić w prawo. Dróżka jest bardzo dobrze wydeptana i nie ma problemów z jej znalezieniem. Po jakichś 200 metrów znowu następuje odejście, ale tym razem w lewo.

Szlak na Małą Ostrą prowadzi przez las

Oznaczenie jest w tych miejscach bardzo dobre i nikt tutaj nie natrafi na problemy. Po zmianie kierunku trzeba udać się prosto w górę z minimalną zmianą kierunku w lewo. Wtedy po 20 minutach dojdziemy do szerokiej, kamienistej drogi i tutaj dla wszystkich zaczyna się problem. Można zauważyć, że nie ma tam żadnego oznaczenia.

Drzewa są zdziesiątkowane i oczywiście wycięte te, na których był namalowany szlak. Nie pierwszy raz się z tym spotykamy.

Widzieliśmy, że wiele osób idzie dalej prosto, nie myśląc o ewentualnym odejściu. Ścieżka przed siebie jest wydeptana przez zagapionych turystów. W tym miejscu należy skręcić w lewo i iść z tą drogą, aż do większego rozjazdu. Droga pójdzie na dół, a my w górę już ze znakami.

Mała Ostra – Rudawy Janowickie. Co widać ze szczytu?

Idąc dalej, dojdziemy do szczytu o nazwie Mała Ostra 935 m n.p.m.

W partii szczytowej wzniesienia znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa udostępniona jest stopniami wykutymi w skale i zwieńczona platformą widokową.

Prowadzi tam wytyczona ścieżka. Warto zejść na kilka minut ze szlaku na Skalnik 945 m n.p.m., aby tam być.

Szczyt Skalnik w Rudawach Janowickich to szczyt z Korony Gór Polski

Po przerwie wróciliśmy na niebieski szlak. Do najwyższego punktu Rudaw Janowickich doprowadziła nas dobrze wydeptana ścieżka.

Tabliczka informująca o szczycie jest przybita tuż przy szlaku, natomiast najwyższy punkt jest kilkanaście metrów w lewo i jest on zaznaczony kamieniem.

Osobom zdobywającym Koronę Gór Polski wystarczy zdjęcie przy tabliczce. Od 2020 roku, osoby zdobywające szczyt mogą przybić do książeczki pieczątkę, ponieważ została tam zamontowana.

przewodnik

Formacja skalna Konie Apokalipsy w masywie Skalnika

Wróciliśmy do Małej Ostrej i zmieniliśmy szlak na żółty Szliśmy na Przełęcz pod Bobrzakiem. Już na samym początku do zobaczenia mamy Konie Apokalipsy. Jest to zgrupowanie skałek, składające się z kilku granitowych ostańców o wysokości dochodzącej do 16 metrów.

Grupę tworzą skały zbudowane z granitu karkonoskiego. Skałki, ze względu na charakterystyczny kształt, malowniczą formę oraz położenie w Rudawskim Parku Krajobrazowym, stanowią turystyczną ciekawostkę.

Swą nazwę zawdzięczają sylwetce przypominającej zarysem konie. 

Przełęcz pod Bobrzakiem i powrót na parking

Następnie przez około 30 minut schodziliśmy przez las. Po dotarciu na Przełęcz pod Bobrzakiem zmieniliśmy szlak na rowerowy.

Musieliśmy to zrobić, żeby dotrzeć na miejsce parkingowe. Trzeba przyznać, że do zwiedzenia tego pasma potrzeba o wiele więcej czasu.

A jeśli zdobywasz szczyty do KGP w Sudetach, to zobacz opis szlaku na Śnieżkę w Karkonoszach oraz Waligórę w Górach Kamiennych. Więcej opisanych szczytów w zakładce Korona Gór Polski.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.