Oceanarium Gdynia – zwiedzamy akwarium Trójmiasta z dzieckiem
Kto powiedział, że oceanaria są tylko dla dzieci? Ten na pewno był w głębokim błędzie. Oceanarium w Gdyni pozwala na zapoznanie się z najbardziej egzotycznymi rybami oraz ssakami morskimi, zamieszkującymi Morze Bałtyckie. Ale, to nie wszytko, co można zobaczyć w Akwarium Gdyńskim na terenie Trójmiasta. Na miłośników przyrody czekają także niezwykłe gatunki ryb, płazów oraz gadów pochodzących z wielu rejonów świata, na przykład z Afryki, Ameryki Północnej, a także z północnych, najbardziej odległych części naszego kontynentu.
Warto wspomnieć, że Akwarium Gdyńskie położone jest w samym centrum Gdyni. Stanowi ono część Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Odwiedziliśmy je podczas naszej podróży samochodowej po województwie pomorskim. Nie mogliśmy przecież pominąć największego oceanarium w Polsce, chociaż opinie o gdyńskim akwarium są i pozytywne i negatywne. Zobacz nasz wpis, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz zdjęcia. Jeśli jesteś w okolicy, to sprawdź koniecznie atrakcje w Gdańsku.
Jak dojechać do oceanarium w Gdyni?
Oceanarium mieści się na Molo Południowym w Gdyni, w budynku niedaleko żaglowców Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Lokalizacja w samym centrum miasta pozwala na łatwe odnalezienie oceanarium nawet bez znajomości Gdyni. Adres: al. Jana Pawła II 1. Parking znajduje się tuż przy oceanarium. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 54.518658, 18.553659. Postój kosztuje kilka złotych za godzinę.
Zwiedzanie Oceanarium Gdynia z dzieckiem
Z parkingu ruszyliśmy od razu w kierunku akwarium, ponieważ pogoda nie zachęcała, żeby siedzieć na polu. Zakupiliśmy bilety (cennik poniżej) i przeszliśmy przez metalowe bramki. Z prawej strony znajduje się szatnia, w której bezpłatnie można zostawić kurtki. W korytarzu jest także toaleta. Czas zwiedzania akwarium w Gdyni zajmuje około 1 godziny, jeśli chcemy przeczytać wszystkie informacje. Dzieci na pewno nie będą się nudzić. Nasza Maja była zachwycona.
ZOBACZ TAKŻE MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ
Atrakcje w oceanarium w Gdyni. Dlaczego warto odwiedzić akwarium?
Podobno największą atrakcją dla miłośników przygód zoologicznych jest rafa koralowa, jednak na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiednio atrakcyjną rzecz. Rafa koralowa, znajdująca się w Oceanarium Gdynia, zachwyca swoimi kolorami. Zamieszkiwana jest przez wielu interesujących mieszkańców – wśród których znaleźć możemy wiele interesujących gatunków bezkręgowców morskich, w tym strzykwy, rozgwiazdy, jeżowce . Nie zabraknie też tutaj typowych dla raf koralowych ryb – skrzydlic, muren, błazenków, pławikoników i innych.
Oceanarium posiada specjalną przestrzeń dedykowaną Amazonii . Przestrzeń ta okaże się niezapomnianą przygodą z nawet najbardziej dziwacznymi gatunkami. Amazonia znana jest z wielu gatunków, które odróżniają się zdecydowanie swoim wyglądem. Ponadto, powszechnie wiadomo, że Amazonia nie jest jeszcze do końca zbadana, natomiast jej okazy dostępne w akwarium świetnie podziałają na wyobraźnię zarówno najmłodszych, jak i najstarszych widzów.
W oceanarium można zobaczyć rekiny, węgorze elektryczne i krokodyle
To, co wyróżnia Oceanarium Gdynia , to posiadanie także takich gatunków, jak rekiny, węgorze elektryczne, krokodyle krótkopyskie oraz szkaradnice . Te ostatnie słyną z umiejętności zwykle przypisywanych kameleonom, czyli kamuflażowych. Najciekawszą atrakcją zwłaszcza dla męskiej części zwiedzających na pewno okaże się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju krokodyl krótkopyski.
W gdańskim oceanarium w sekcji Amazonia spotkamy się z najcięższymi wężami świata – anakondami zielonymi , zobaczymy najgroźniejsze piranie czerwone , będziemy mogli podziwiać największe ryby pływające w wodach słodkich zwane arapaimami , przekonamy się, jak wyglądają zaskakująco niebezpieczne płaszczki słodkowodne.
Zajęcia edukacji morskiej
Oprócz wartościowych ekspozycji oceanarium zaprasza na zajęcia w ramach Edukacji Morskiej prowadzone przez Centrum Edukacji. Celem takich zadań jest propagowanie wiedzy z zakresu biologii dotyczącej mórz oraz ich ekologii, zajęcia skupiają się także na tematach z zakresu ochrony środowiska. Zajęcia dla uczestników mają różny charakter – między innymi są to warsztaty, laboratoria, pokazy, a nawet rejsy kutrem. Ponadto, Edukacja Morska zaprasza na projekcje w postaci filmów, prezentacji multimedialnych oraz różnego rodzaju fantastyczne wydarzenia weekendowe. W oceanarium najmłodsi miłośnicy mórz zachęcani są także do dołączenia do Klubu Młodego Odkrywcy Mórz.
Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do oceanarium w Gdyni w 2020 roku
Akwarium w Gdyni otwarte jest cały rok. Najkrócej oceanarium zwiedzać można w miesiącach zimowych i wtedy też jest mniej ludzi. Oceanarium zamknięte jest w dni świąteczne, czyli 1 listopada, 24 – 25 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia, pierwszy dzień Wielkanocy, Boże Ciało.
Dni miesiąca | Godziny otwarcia | Godziny otwarcia kasy |
---|---|---|
1 kwietnia – 31 maja | 09:00 – 19:00 | 09:00 ? 18:30 |
1 czerwca – 30 czerwca | 09:00 – 20:00 | 09:00 – 19:30 |
1 lipca – 31 sierpnia | 09:00 – 21:00 | 09:00 – 20:30 |
1 września – 30 września | 09:00 – 19:00 | 09:00 – 18:30 |
1 października – 31 marca | 10:00 – 17:00 | 10:00 – 16:30 |
Bilet normalny w sezonie w sezonie kosztuje 29 złotych, a ulgowy 19. Ulga przysługuje tradycyjnie tak jak w innych muzeach i miejscach turystycznych. Ci, którzy wybierają się do oceanarium całą rodzina, mogą zainteresować dodatkowe promocje skierowane dla rodzin odwiedzających to miejsce. Ponadto, jest też opcja rocznego biletu imiennego, jak i możliwość skorzystania z karty rabatowej Przyjaciela Akwarium Gdyńskiego. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia, biletów wstępu i całego oceanarium dostępne są na stronie internetowej.
Oceanarium jest przystosowane także dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z poruszania się po obiekcie. Specjalne udogodnienia zastosowane są dla osób z niepełnosprawnościami w poruszaniu się, jak i dla przewożenia w wózkach małych dzieci.
Ciekawostki o Akwarium w Gdyni
- Oceanarium posiada aż 1500 zwierząt,
- Największe akwaria liczą nawet 10 000 litrów wody,
- Akwarium Gdyńskie powstało w 1971 roku, ale do 2003 roku nazywało się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni – dobrze, że ta nazwa dzisiaj została odpowiednio skrócona,
- Akwarium posiada 7 sal tematycznych: salę dydaktyczną (znajdziemy tam egzemplarze żółwi wodnych, jesiotra i różne ciekawostki związane z rekinami oraz płaszczkami), salę bałtycką (z mapą dna Bałtyku), zostera marina (znajduje się tu trawa morska reprezentująca faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej, należy ona do obszarów chronionych Natura 2000), wspomnianą już wcześniej rafę koralową, salę na styku lądu i wody (ta ekspozycja prezentuje zwierzęta żyjące na styku dwóch różnych ekosystemów), salę wodne zwierzęta świata (ekspozycja prezentuje organizmy pochodzące z zimnych wód Atlantyku, Północnego Pacyfiku oraz Indopacyfiku) oraz również wspomnianą już wyżej salę Amazonia.
- Łączna ilość wody skrywana w 68 akwariach rozmieszczonych na 3 piętrach budynku to ponad 140 ton. Ilość wszystkich gatunków zamieszkujących to oceanarium wynosi łącznie 250 .