Leśny Ogród Botaniczny Marszewo i szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Gdyni oraz w całym województwie pomorskim. To bardzo fajna atrakcja, do której spokojnie można wybrać się z dzieckiem. Oprócz samego zwiedzania ogrodu, do zobaczenia jest tam jeszcze Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, który przenosi nas do pięknego świata.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Jak dojechać do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo?

Do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo możesz dojechać samochodem, autobusem lub rowerem. Znajduje się on w odległości 11 kilometrów od centrum Gdyni. Należy udać się przez Grabówek, Pustki Cisowskie, ulicą Jałowcową oraz Marszewską i dotrzeć do miejsca.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Gdzie zaparkować przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym?

My korzystaliśmy z parkingu rozpoczynającego się przy Szlaku Alicji. Zjechaliśmy z ulicy Marszewskiej i przy drodze dojazdowej do Leśnego Ogrodu Botanicznego zaparkowaliśmy na poboczu.

  • Współrzędne parkingu przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni: 54.5209, 18.4178.

Możesz również skorzystać ze specjalnie wydzielonego parkingu znajdującego się po drugiej stronie leśnego ogrodu. Współrzędne parkingu: 54.5196, 18.4146.

Jeszcze jeden parking numer 3 jest dostępny w godzinach otwarcia Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Znajduje się przed obiektem. Parking przeznaczony jest dla samochodów i rowerów.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo parking

Godziny otwarcia LOB w Marszewie

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. W weekendy teren kompleksu jest zamknięty. Parkingi są dostępne, jak również 3 ścieżki edukacyjne:

  • Szlak Alicji,
  • Szlak Korzeni,
  • Szlak Wiewiórki. 

Wstęp na ścieżki i teren ogrodu jest bezpłatny.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Co można robić w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni?

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni jest idealnym miejscem na rozrywkę, a przede wszystkim edukację rodzin z dziećmi. Ale wiemy też, że nawet dorosłym bez dzieci tutaj się podobało.

Drewniane domki między drzewami

Po ukończeniu Szlaku Alicji przeszliśmy przez otwartą bramę kompleksu LOB i na początku powitały nas drewniane domki dydaktyczne, w których znaleźliśmy różne informacje. Do każdego z nich prowadzą schody i w każdym warto spędzić kilka chwil.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo
przewodnik
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Drewniany plac zabaw

Następnie dostrzegliśmy po naszej lewej stronie kładkę o falistym kształcie. Skorzystaliśmy i dzięki niej trafiliśmy na duży plac zabaw. Jest on wykonany z drewna i lin. Dzieciaki będą mogły się tutaj wyszaleć. My też zatrzymaliśmy się tutaj na dłużej. Plac zabaw jest zrobiony bardzo pomysłowo i prosto. Można rzec, że wykorzystano tutaj drewno, które było zdrowe, a już niepotrzebne. Klimat tego miejsca jest naprawdę niezwykły i zachwyciliśmy się nim. Może przez to, że jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z takim placem zabaw i widać, że jest on zrobiony przez ludzi, którzy mają pasję do drewna, lasu i prostoty.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Budynek edukacyjno-dydaktyczny

Chcieliśmy znaleźć pieczątkę do podbicia, więc weszliśmy do budynku. Okazało się, że trafiliśmy na leśników. Byli bardzo mili i przyjaźnie nastawieni. A dodatkowo od razu wyczuliśmy, że lubię pracować z dziećmi i opowiadać o lesie oraz zwierzętach. Zachęcili do obejrzenia w środku, jak również skorzystania przez Maję z różnych przygotowanych drewnianych zabawek, które wykorzystywane są podczas warsztatów. Cieszyliśmy się, że spotkaliśmy tak pozytywnych ludzi z pasją.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Arboretum

Można powiedzieć, że cały ten teren to arboretum z 27 stanowiskami. Możesz przejść się ścieżkami edukacyjnymi i zobaczyć wydzielone tereny z kolekcjami roślin. Zobaczysz tutaj gatunki drzew, które występują w Polsce, ale też obce: amerykańskie, euroazjatyckie, czy Dalekiego Wschodu. Możesz zobaczyć tutaj biotop łąkowy z oczkiem wodnym. Są tablice informacyjne, które pomogą najmłodszym poznać informacje o przyrodzie i lesie.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo
marszewo

Jak dojść do Szlaku Alicji w Marszewie?

Po zaparkowaniu samochodu poszliśmy drogą i po lewej stronie pokazały nam się schody. Po prawej stronie była brama do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Na niej znajdował się bardzo czytelny i zorientowany zgodnie z kierunkiem patrzącego plan, na którym widzieliśmy wszystkie atrakcje tego miejsca i trzy szlaki:

  • Szlak Alicji,
  • Szlak Korzeni,
  • Szlak Wiewiórki. 

Nachylenie terenu jest na tyle strome, że schody bardzo ułatwiają wejście wyżej. Mamy możliwość, co jakiś czas przeczytać na tabliczkach o zdrowiu. Nie ma się czemu dziwić, aby być zdrowym, trzeba też być aktywnym w ciągu dnia. Spacery po wyznaczonych ścieżkach idealnie nadają się na godzinny spacer.

marszewo

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie – jak wygląda trasa?

Trasa ma długość 800 metrów. Jest to dość krótki odcinek na spacer. Można przejść go pewnie w szybkim tempie w kilkanaście minut, ale Szlak Alicji jest przygotowany na spacer połączony z zabawą. Jeśli wybierzesz się tutaj z dzieckiem i uwolnicie wodze fantazji, a może będziecie mieć pomysł na zabawę, to spędzicie tutaj więcej czasu. Dodatkowo jeśli chcecie połączyć trasę z przygotowaniem posiłku, to macie możliwość na stanowiskach piknikowych dla skrzatów. My na przejście poświęciliśmy około 30 minut. Nie korzystaliśmy z piknikowych stanowisk.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlak Korzeni

Ze względu na Maję chcieliśmy poznać Szlak Alicji. Szlak Korzeni zostawiliśmy na przyszłość. Po osiągnięciu 140 m n.p.m. zobaczyliśmy dziurkę od klucza, przez którą musieliśmy się przycisnąć. Jeśli Ci się to uda to trafisz do zaczarowanego lasu. Zobaczyliśmy tutaj zwierzęta i grzyby większych rozmiarów. Na samym końcu mieliśmy możliwość przejścia labiryntem zmysłów. Poznaliśmy rośliny, które mają wpływ na zdrowie, a także dowiedzieliśmy się o nich troszkę informacji.

Jeśli uda ci się wydostać z labiryntu zmysłów, to udaj się dalej. Znów czekała na nas dziurka od klucza w drzwiach, przez którą musieliśmy się przycisnąć. Od tego momentu zaczynało się nachylenie terenu. Teren opadał, ale nie było zbyt stromo na ścieżce, bo zastosowano tutaj zakosy. Zeszliśmy na sam dół i potem poszliśmy już na teren ogrodu. Szlak Korzeni widzieliśmy z lewej strony na wzgórzu.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

W Polsce warto jeszcze zobaczyć: Jeleni Skok, Rezerwat Bór na Czerwonem, Lasy Wierzchosławickie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.