Leśny Ogród Botaniczny Marszewo i szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie
Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Gdyni oraz w całym województwie pomorskim. To bardzo fajna atrakcja, do której spokojnie można wybrać się z dzieckiem. Oprócz samego zwiedzania ogrodu, do zobaczenia jest tam jeszcze Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, który przenosi nas do pięknego świata.
Jak dojechać do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo?
Do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo możesz dojechać samochodem, autobusem lub rowerem. Znajduje się on w odległości 11 kilometrów od centrum Gdyni. Należy udać się przez Grabówek, Pustki Cisowskie, ulicą Jałowcową oraz Marszewską i dotrzeć do miejsca.
Gdzie zaparkować przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym?
My korzystaliśmy z parkingu rozpoczynającego się przy Szlaku Alicji. Zjechaliśmy z ulicy Marszewskiej i przy drodze dojazdowej do Leśnego Ogrodu Botanicznego zaparkowaliśmy na poboczu.
- Współrzędne parkingu przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni: 54.5209, 18.4178.
Możesz również skorzystać ze specjalnie wydzielonego parkingu znajdującego się po drugiej stronie leśnego ogrodu. Współrzędne parkingu: 54.5196, 18.4146.
Jeszcze jeden parking numer 3 jest dostępny w godzinach otwarcia Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Znajduje się przed obiektem. Parking przeznaczony jest dla samochodów i rowerów.
Godziny otwarcia LOB w Marszewie
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. W weekendy teren kompleksu jest zamknięty. Parkingi są dostępne, jak również 3 ścieżki edukacyjne:
- Szlak Alicji,
- Szlak Korzeni,
- Szlak Wiewiórki.
Wstęp na ścieżki i teren ogrodu jest bezpłatny.
Co można robić w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni?
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni jest idealnym miejscem na rozrywkę, a przede wszystkim edukację rodzin z dziećmi. Ale wiemy też, że nawet dorosłym bez dzieci tutaj się podobało.
Drewniane domki między drzewami
Po ukończeniu Szlaku Alicji przeszliśmy przez otwartą bramę kompleksu LOB i na początku powitały nas drewniane domki dydaktyczne, w których znaleźliśmy różne informacje. Do każdego z nich prowadzą schody i w każdym warto spędzić kilka chwil.
Drewniany plac zabaw
Następnie dostrzegliśmy po naszej lewej stronie kładkę o falistym kształcie. Skorzystaliśmy i dzięki niej trafiliśmy na duży plac zabaw. Jest on wykonany z drewna i lin. Dzieciaki będą mogły się tutaj wyszaleć. My też zatrzymaliśmy się tutaj na dłużej. Plac zabaw jest zrobiony bardzo pomysłowo i prosto. Można rzec, że wykorzystano tutaj drewno, które było zdrowe, a już niepotrzebne. Klimat tego miejsca jest naprawdę niezwykły i zachwyciliśmy się nim. Może przez to, że jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z takim placem zabaw i widać, że jest on zrobiony przez ludzi, którzy mają pasję do drewna, lasu i prostoty.
Budynek edukacyjno-dydaktyczny
Chcieliśmy znaleźć pieczątkę do podbicia, więc weszliśmy do budynku. Okazało się, że trafiliśmy na leśników. Byli bardzo mili i przyjaźnie nastawieni. A dodatkowo od razu wyczuliśmy, że lubię pracować z dziećmi i opowiadać o lesie oraz zwierzętach. Zachęcili do obejrzenia w środku, jak również skorzystania przez Maję z różnych przygotowanych drewnianych zabawek, które wykorzystywane są podczas warsztatów. Cieszyliśmy się, że spotkaliśmy tak pozytywnych ludzi z pasją.
Arboretum
Można powiedzieć, że cały ten teren to arboretum z 27 stanowiskami. Możesz przejść się ścieżkami edukacyjnymi i zobaczyć wydzielone tereny z kolekcjami roślin. Zobaczysz tutaj gatunki drzew, które występują w Polsce, ale też obce: amerykańskie, euroazjatyckie, czy Dalekiego Wschodu. Możesz zobaczyć tutaj biotop łąkowy z oczkiem wodnym. Są tablice informacyjne, które pomogą najmłodszym poznać informacje o przyrodzie i lesie.
Jak dojść do Szlaku Alicji w Marszewie?
Po zaparkowaniu samochodu poszliśmy drogą i po lewej stronie pokazały nam się schody. Po prawej stronie była brama do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Na niej znajdował się bardzo czytelny i zorientowany zgodnie z kierunkiem patrzącego plan, na którym widzieliśmy wszystkie atrakcje tego miejsca i trzy szlaki:
- Szlak Alicji,
- Szlak Korzeni,
- Szlak Wiewiórki.
Nachylenie terenu jest na tyle strome, że schody bardzo ułatwiają wejście wyżej. Mamy możliwość, co jakiś czas przeczytać na tabliczkach o zdrowiu. Nie ma się czemu dziwić, aby być zdrowym, trzeba też być aktywnym w ciągu dnia. Spacery po wyznaczonych ścieżkach idealnie nadają się na godzinny spacer.
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie – jak wygląda trasa?
Trasa ma długość 800 metrów. Jest to dość krótki odcinek na spacer. Można przejść go pewnie w szybkim tempie w kilkanaście minut, ale Szlak Alicji jest przygotowany na spacer połączony z zabawą. Jeśli wybierzesz się tutaj z dzieckiem i uwolnicie wodze fantazji, a może będziecie mieć pomysł na zabawę, to spędzicie tutaj więcej czasu. Dodatkowo jeśli chcecie połączyć trasę z przygotowaniem posiłku, to macie możliwość na stanowiskach piknikowych dla skrzatów. My na przejście poświęciliśmy około 30 minut. Nie korzystaliśmy z piknikowych stanowisk.
Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlak Korzeni
Ze względu na Maję chcieliśmy poznać Szlak Alicji. Szlak Korzeni zostawiliśmy na przyszłość. Po osiągnięciu 140 m n.p.m. zobaczyliśmy dziurkę od klucza, przez którą musieliśmy się przycisnąć. Jeśli Ci się to uda to trafisz do zaczarowanego lasu. Zobaczyliśmy tutaj zwierzęta i grzyby większych rozmiarów. Na samym końcu mieliśmy możliwość przejścia labiryntem zmysłów. Poznaliśmy rośliny, które mają wpływ na zdrowie, a także dowiedzieliśmy się o nich troszkę informacji.
Jeśli uda ci się wydostać z labiryntu zmysłów, to udaj się dalej. Znów czekała na nas dziurka od klucza w drzwiach, przez którą musieliśmy się przycisnąć. Od tego momentu zaczynało się nachylenie terenu. Teren opadał, ale nie było zbyt stromo na ścieżce, bo zastosowano tutaj zakosy. Zeszliśmy na sam dół i potem poszliśmy już na teren ogrodu. Szlak Korzeni widzieliśmy z lewej strony na wzgórzu.
W Polsce warto jeszcze zobaczyć: Jeleni Skok, Rezerwat Bór na Czerwonem, Lasy Wierzchosławickie.