Atrakcje w Grudziądzu – co warto tam zobaczyć?
Do Grudziądza przyjechaliśmy podczas podróży samochodowej po województwie kujawsko-pomorskim. Chcieliśmy zobaczyć, jakie są największe atrakcje w Grudziądzu i co warto w nim zobaczyć. Dzień wcześniej zatrzymaliśmy się w jednym z noclegów znajdujących się na obrzeżach miasta, dlatego kolejnego dnia chcieliśmy rozpocząć zwiedzanie.
WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE – ATRAKCJE
Grudziądz jest miastem liczącym około 100 000 mieszkańców znajdującym się nad Wisłą na Pomorzu Nadwiślańskim. Zlokalizowany jest w pobliżu autostrady A1 między Toruniem a Gdańskiem, dlatego jest chętnie odwiedzanym miejscem podczas podróży z południa nad Morze Bałtyckie.
Najciekawsze miejsca do zobaczenia w Grudziądzu
Przyjechaliśmy do centrum Grudziądza w niedzielny poranek. Parking znaleźliśmy tuż przy Rynku naprzeciwko budynku Miejskiej Informacji Turystycznej. Współrzędne parkingu: 53.492483, 18.748493. Numer telefonu do informacji turystycznej: +48 56 46 123 18. Postój na parkingu przy rynku w Grudziądzu jest płatny w dni robocze. W sobotę i niedzielę parkuje się za darmo.
Rynek w Grudziądzu
Po zatrzymaniu się i wyjściu z samochodu weszliśmy na kolorowy, oświetlony porannym słońcem Rynek w Grudziądzu. Jest to plac w kształcie prostokąta. Niegdyś w centralnym punkcie tej atrakcji stał ratusz w stylu gotyckim oraz dom kupiecki. Teraz można tam zobaczyć pomnik Żołnierza Polskiego. Co ciekawe, kamieniczki, które okalają Rynek były dawniej drewniane. W następnych latach wzniesiono murowane i piętrowe. Będąc tam, warto zwrócić uwagę na kamienicę o numerze 20, ponieważ jest to najstarsza kamienica w Grudziądzu. Nazywana jest „Pod Łabędziem”. Rynek jest dobrym punktem startowym do pozostałych atrakcji miasta.
Zwiedzanie Grudziądza: Pałac Opatek, Zespół Spichlerzy i Bazylika Świętego Mikołaja
Kolejną atrakcję w Grudziądzu była Bazylika Świętego Mikołaja, w której byliśmy na Mszy o godzinie 8:30. Dalej ruszyliśmy ulicą Pańską, a następnie Szkolną, żeby zobaczyć Pałac Opatek, w którym obecnie znajduje się Muzeum imienia księdza Władysława Łęgi. Dalej przeszliśmy ulicą Spichrzową zobaczyć Zespół Spichlerzy. W czasach średniowiecznych Grudziądz był ośrodkiem handlu zbożem, a swój rozwój zawdzięczał położeniu, ponieważ znajdował się nad rzeką. Schodząc w kierunku Wisły, warto przespacerować się po Błoniach Nadwiślańskich, a następnie wdrapać się na Górę Zamkową i zobaczyć Ruiny Zamku Krzyżackiego wraz z Wieżą Klimek, która dla nas, jest najciekawszą atrakcję Grudziądza.
Ruiny Zamku Krzyżackiego i Wieża Klimek w Grudziądzu
Z górującego nad Grudziądzem i Wisłą okazałego Zamku Krzyżackiego odbudowana została tylko Wieża Klimek, na którą można wejść i obejrzeć wspaniałe widoki. Do niej dotarliśmy ulicą Zamkową. Wieża jest otwarta od 1 kwietnia do 30 września od 9:00 do 20:00 i od 1 października do 31 marca od 9:00 do 18:00. Wstęp na górę jest bezpłatny, co się bardzo chwali. Chociaż myślę, że jakby była jakaś symboliczna cegiełka na dalszy rozwój, to nikt nie miałby pretensji.
Czasem płaci się za wstęp, do czegoś, co jest niewarte zobaczenia, a tutaj Wieża Klimek, to wizytówka Grudziądza. Krzyżacka twierdza często była niszczona, zwłaszcza podczas wojen ze Szwecją. W 2013 roku postanowiono przywrócić nieco świetności temu miejscu i rozpoczęto prace rewitalizacyjne, czego efektem są wyeksponowane zamkowe mury oraz wzniesiona wieża.
TORUŃ – ZOBACZ NAJWIĘKSZE ATRAKCJE
Punkt widokowy „Panorama Grudziądza”
Kończąc zwiedzanie Grudziądza, przejechaliśmy jeszcze na drugą stronę Wisły. Tam znajduje się świetny punkt widokowy z plażą, z którego można z innej perspektywy zobaczyć miasto. Miejsce znajduje się tuż nad brzegiem rzeki. Można tam dojechać samochodem i zatrzymać się na poboczu. Współrzędne parkingu: 53.492919, 18.740581. Niestety jest to brudne miejsce, ponieważ wszędzie leżą wyrzucone śmieci i porozbijane butelki. Może w przyszłości miasto zadba o ten punkt widokowy i zrobi porządek.
Zobacz także: