Bastei, Most, Zamek Neurathen – Szwajcaria Saksońska | dojazd, mapa, informacje
Bastei to piękna formacja skalna w Szwajcarii Saksońskiej w Niemczech niedaleko granicy z Polską. Znajduje się tam słynny most i zamek Neurathen, które w połączeniu tworzą niesamowite widoki i krajobraz skalnego miasta. Nas to miejsce oczarowało. Uwielbiamy skalne miasta, a nasza Maja jeszcze bardziej. Dziś opowiemy Ci trochę o naszej wizycie w tym miejscu. Szlak jest bardzo łatwy, malowniczy i znajduje się na nim sporo punktów widokowych. Turyści odwiedzają Saską Szwajcarię właśnie dla tego widoku. Stał się on inspiracją dla wielu malarzy.
Jak najszybciej i najłatwiej dojść do skały Bastei i mostu z parkingu? Jakie atrakcyjne miejsca tam zobaczyć? Co warto zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej? Gdzie iść w góry? Już wyjaśniamy.
Wizyta w Bastei (Niemcy) – najważniejsze informacje
Poznaj najważniejsze informacje przed wizytą w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej.
- To tereny Gór Połabskich
- Największe atrakcje, które musisz poznać to: formacja skalna Bastei, most, punkty widokowe, Zamek Neurathen
- Na początku znajduje się płatny parking
- Dojście do mostu zajmuje 15 minut
- Trasa nie jest trudna
- Do mostu nie dojedziesz z dzieckiem w wózku, ponieważ jest sporo schodów
- Warto tam przyjechać bardzo wcześnie rano
- Wstęp na most jest bezpłatny
- Płatne jest zwiedzanie zamku Neurathen
- Na wizytę w tym miejscu zarezerwuj sobie około 2 godziny
- Wycieczkę możesz kontynuować znakowanym szlakiem turystycznym
- Widok stał się inspiracją dla wielu malarzy
- Przy okazji warto przejść się do Wąwozu Schwedenlöcher
- W pobliżu warto zobaczyć skalną bramę Kuhstall
Dojazd do Szwajcarii Saksońskiej i parking przy Bastei
Dojazd do Szwajcarii Saksońskiej nie powinien sprawić większego problemu. Ze Zgorzelca w Polsce to zaledwie 1 godzina i 20 minut drogi. Kierunek na Drezno. My jechaliśmy z Czech i już 30 km wcześniej mieliśmy znaki kierujące na miejsce. Blisko mostu znajduje się płatny parking. Na Google Maps znajdziesz to miejsce zaznaczone jako „Parkplatz Bastei”. Pamiętaj, że to miejsce jest bardzo popularne i w późniejszych godzinach możesz nie zaparkować. Warto dojechać na miejsce już około godziny 7 lub 8 rano.
Przy wjeździe na parking pobiera się bilet, a później opłaca w kasie automatycznej. Można płacić monetami, banknotami lub kartą. Przed wjazdem na parking jest bankomat. Parking kosztuje 5 euro za 3 godziny. Później 7 euro.
- Współrzędne parkingu: 50.9662, 14.0678.
Jak dojść do mostu Bastei? Ile czasu zajmuje dojście do niego?
Dojście do mostu zajmuje 15 minut. To zaledwie 850 metrów drogi. Przez 600 metrów jest droga asfaltowa, a później za hotelem schodzi się w dół po schodach kamienną ścieżką. Najlepiej za hotelem wybierz ścieżkę w dół po schodach. Nie ma tam dokładnych oznaczeń. Szlak do mostu jest bardzo łatwy. Warto przyjechać tam wcześnie rano, ponieważ od godziny 8 przybywają tam liczni turyści oraz wiele grup zorganizowanych. Zwiedzaliśmy most Bastei oraz zamek z dzieckiem.
Skalne miasto i most Bastei – zwiedzanie i mapa trasy
Na zwiedzanie atrakcji skalnego miasta przeznaczyliśmy ponad 2 godziny. Po drodze do mostu natkniesz się na wiele punktów widokowych. Poniżej miejsca, które odwiedziliśmy w kolejności i mapa trasy naszej wycieczki.
- Start z parkingu
- Punkt widokowy Wehlsteinaussicht
- Najpiękniejszy punkt widokowy Ferdinandaussicht (przed mostem w lewo)
- Most Bastei
- Basteibrücke – miejsce widokowe na środku mostu
- Przejście pod skałami Neurathener Felsentor
- Zamek Neurathen (wejście płatne)
- Skała widokowa Kanapee
- Taras widokowy Bastei z metalowymi barierkami (info poniżej)
- Parking
Jeśli masz problemy z chodzeniem, jeździsz na wózku inwalidzkim lub masz dziecko w wózku, to możesz dotrzeć spokojnie na punkt widokowy, z którego obejrzysz panoramę widokową na skalne miasto, sąsiednie góry oraz rzekę Łabę. Za hotelem idź w prawo. Most również będzie widoczny z lewej strony na dole. Nie ma się co dziwić, że malarze byli zainspirowani tym widokiem.
Zamek Neurathen – obowiązują bilety wstępu
Po przejściu mostu skręciliśmy w lewo i zeszliśmy do kasy biletowej na zamek. To jedyna opłata, którą tutaj poniesiesz. Zwiedzanie nie jest obowiązkowe, ale polecamy to zrobić. Jeśli nie chcesz zwiedzać, to po prostu idziesz dalej. Przez pozostałości zamku prowadzi okrężna ścieżka. Jeśli nie będzie nikogo w okienku, to zobaczysz to miejsce bezpłatnie.
- Zwiedzanie zamku, a właściwie przejście pomiędzy skałami zajmuje około 20 minut
- Bilet normalny kosztuje 2,50 euro, a bilet ulgowy 1 euro
- Możesz tam zakupić również pamiątki
Wariant wycieczki pieszej przez Wąwóz Schwedenlöcher
Jeśli chcesz przedłużyć sobie wycieczkę, to możesz iść dalej i zrobić pętlę. Trasa prowadzi nad zbiornikiem Amselsee i przez Wąwóz Schwedenlöcher. Do samego wąwozu bardzo łatwo dojść z tego głównego parkingu. Do przejście jest 1,1 km – 20 minut. Będziesz przechodził pomiędzy skałami. Za parkingiem hotelowym skręć w lewo.
Szlak Malarzy – Malerweg w Szwajcarii Saksońskiej
Przez Szwajcarię Saksońską prowadzi Szlak Malarzy (Malerweg). To trasa mierząca 112 kilometrów. Dzięki niej można poznać największe atrakcje niemieckiej „Szwajcarii”. Na trasie możesz zobaczyć: Pirnę, Königstein, Hohnstein czy właśnie wcześniej wspomniany Most Bastei.
Szwajcaria Saksońska – atrakcje i szlaki turystyczne
Szwajcaria Saksońska słynie z wielu atrakcji i szlaków turystycznych. Warto przyjechać do Niemiec nad Łabę, aby poznać ciekawe miejsca w Saksonii. Co warto zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej? Poniżej atrakcje i góry.
- Kuhstall
- Bad Schandau
- Wodospad Lichtenhain
- Schrammsteine
- Góra Lilienstein
- Rejs statkiem po rzece Łabie
- Twierdza Königstein
- Bastei – największa atrakcja
- Kurort Rathen
- Pfaffenstein
- Kleinhennersdorfer Stein
- Kleiner Bärenstein
- Rauenstein
- Hohnstein
- Hockstein
- Gickelsberg
Myślę, że warto wybrać się na bastei z samego rana- byliśmy dziś ok. 16 i ilość turystów odebrała nam jakąkolwiek radość z zwiedzania…
WOW. Przejrzystość tego przewodnika mnie rozłozyła na łopatki – w piątek wybieram się w te okolice i skorzystam w 100% z planu, który tu został przedstawiony. Bardzo dziękuję za tak obszerny wpis! Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia kiedyś na szlaku