Beskid Śląsko-Morawski – szlaki górskie. 6 tras pieszych na najciekawsze szczyty

Beskid Śląsko-Morawski to pasmo górskie znajdujące się na pograniczu Czech i Słowacji, ale również bardzo blisko polskiej granicy. Jest to część Beskidów Zachodnich wysunięta najdalej na zachód. Góry te podzielone są na 3 mikroregiony: Radhošťská hornatina, Lysohorská hornatina i Klokočovská hornatina. Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnych ze szczytów w Beskidzie Śląsko-Morawskim jest Łysa Góra (Lysá hora) 1324 m n.p.m. Innymi ważnymi wzniesieniami są: Smrek (Smrk) 1276 m n.p.m., Radhoszcz (Radhost) 1129 m n.p.m. i Radegast 1105 m n.p.m.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Beskid Śląsko-Morawski

Beskid Śląsko-Morawski – mapa papierowa i mapa online

Wyjeżdżając w Beskid Śląsko-Morawski warto zaopatrzyć się w mapę papierową wydawnictwa Shocart. Można również skorzystać z aplikacji mobilnych na przykład na stronie mapy.cz, z których można korzystać nawet bez Internetu lub na Mapie Turystycznej.

Beskid Śląsko-Morawski

Beskid Śląsko-Morawski – przewodnik po najciekawszych szlakach

Poniżej znajdziesz 6 szlaków w Beskidzie Śląsko-Morawskim, na które warto zwrócić uwagę podczas wycieczki.

Beskid Śląsko-Morawski

Z Dolni Lomna na szczyt Kozubova i do kaplicy świętej Anny

Szlak niebieski z miejscowości Dolní Lomna przez Sedlo pod Malou Kykulou i dalej zielony na szczyt Kozubova 982 m n.p.m. W partii szczytowej do zobaczenia jest kaplica świętej Anny oraz Chata Kozubova (Horsky hotel Kozubova). Szlak mierzy 12,4 km, a przejścia według mapy to 4 godziny i 24 minuty. Na trasie jest 540 metrów podejścia.

Z Mosty u Jablunkova na Velky Polom przez Chata Skalka, Chata Severka i Kamenna chata – trasa przez schroniska Beskidu Śląsko-Morawskiego

Ciekawy szlak z miejscowości Mosty u Jablunkova przez 3 górskie schroniska: Chata Skalka, Chata Severka i Kamenna chata na Velky Polom 1067 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Masywu Wielkiego Połomu. Trasa góra-dół mierzy 15 kilometrów, a czas przejścia to 5 godzin i 13 minut według mapy. Na trasie jest 596 m podejścia.

Z Malenovic na Łysą Górę – najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego

Łysa Góra (Lysa hora) to najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego o wysokości 1324 m n.p.m. Startując w miejscowości Malenovice można zrobić przyjemną pętlę. Na górę prowadzi trasa koloru żółtego, a potem czerwonego. Schodzi się natomiast za farbą niebieską. Szlak mierzy 13,7 km, a czas przejścia według mapy to 5 godzin i 11 minut. Na trasie jest 839 metrów podejścia,

Z Podolanky – h. Srdce Beskyd na Smrek

Szlak prowadzi z Podolánky – h. Srdce Beskyd na Smrek – jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląsko-Morawskiego. Smrek mierzy 1276 m n.p.m. Szlak znakowany jest kolorem niebieskim, a następnie czerwonym. Potem trzeba wrócić tą samą trasą. Szlak mierzy 10,6 km góra-dół. Przejście zajmuje 2 godziny i 31 minut. Na trasie jest 587 metrów podejścia.

Z Pustevny na Radegast i Radhost + Stezka Valaska

Szlak z Pustevny na szczyty Radegast oraz Radhost znakowany jest kolorem niebieskim. Potem powrót tą samą drogą. Powyżej parkingu możesz iść jeszcze do Stezki Valaski i obejrzeć platformę widokową. Trasa gór-dół mierzy 9,9 km. Czas przejścia to 3 godziny i 11. Na trasie jest 290 metrów podejścia.

Z Frenstat pod Radhostem na Velky Javornik

Szlak zielony prowadzi z Frenstat pod Radhostem na Velky Javornik, na którym znajduje się wieża widokowa. Trasa góra-dół mierzy 7,8 km. Czas przejścia według mapy to 2 godziny i 54 minuty. Na trasie jest 440 metrów podejścia.

Beskid Śląsko-Morawski – nocleg. Gdzie zrobić bazę wypadową?

Aby sprawnie odwiedzić wszystko szczyty i zbyt wiele nie jeździć, to warto zwrócić uwagę na Frydlant nad Ostrawicą oraz Frenstat pod Radhostem. Albo też ich najbliższe okolice. Nawet teraz sprawdzaliśmy na Bookingu i kwatery można znaleźć w dobrych cenach. Noclegów w Beskidzie Śląsko-Morawskim jest sporo więc myślę, że ze znalezieniem miejsca nie będzie większego problemu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.