Białowodzka Góra i Zamczysko – drewniana platforma widokowa
Białowodzka Góra to jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego na końcu pasma Łososińskiego. Wzniesienie jest dwuwierzchołkowe: Rozdziele 616 m n.p.m. i Zamczysko 606 m n.p.m. My trafiliśmy tam na fantastyczną przejrzystość powietrza, co pozwoliło na dalekie obserwacje. Innym razem byliśmy tam o wschodzie słońce, a jeszcze przy kolejnej wizycie mieliśmy gęste mgły w dolinach. Pod Zamczyskiem miał znajdować się tajemniczy i zaginiony Zamek Lemiesz. Obecnie w lesie stoi drewniana platforma widokowa, z której rozciągają się piękne krajobrazy. Białowodzka Góra, to wschodni kraniec Beskidu Wyspowego, ponieważ dalej na wschód mamy już Pogórze Rożnowskie.
Ważne współrzędne na sam początek wycieczki:
- Lokalizacja platformy widokowej: 49.6898061N, 20.6345967E (parking przy kaplicy na Rozdzielu).
- Lokalizacja tabliczki z oznaczeniem szczytu: 49.6833717N, 20.6196461E (parking przy kaplicy na Rozdzielu).
Jak dojechać na Białowodzką Górę?
Z Nowego Sącza kierujemy się na Marcinkowice i w Chomranicach skręcamy w prawo na Tęgoborze. Wyjeżdżamy na samą górę aż do sklepu. Naprzeciwko sklepu jest droga asfaltowa. Skręcamy w nią i wyjeżdżamy na samą górę za szlakiem żółtym. W warunkach zimowych może być problem z dojazdem.
Białowodzka Góra – parking
Na Białowodzkiej Górze samochód można zostawić pod Kaplicą Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu. Jest tam miejsce na kilkanaście samochodów.
- Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.686369, 20.620428.
Najwyższy punkt – jak do niego dotrzeć i co widać ze szczytu?
Białowodzka Góra i partia szczytowa to bardzo widokowe miejsce, z którego wiele można zobaczyć. Przepięknie widoczne są przede wszystkim: Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Widoczne są także Pogórza: Rożnowskie i Wiśnickie. Z parkingu wystarczy iść dalej drogą asfaltową. Ona się za chwilę skończy, a my idziemy dalej drogą gruntową. W lesie po prawej stronie będzie stary dom, a szczyt jest nad nim. Tam znajduje się oznaczenie szczytu.
Zamczysko i drewniana platforma obserwacyjna – jak dojść?
Rozpoczynamy przy pięknej kaplicy Miłosierdzia Bożego, z której widoki sięgają od Pogórza Wiśnickiego przez Beskid Sądecki i Gorce, aż po Tatry. Przy parkingu mamy dwa szlaki turystyczne – kolor żółty oraz zielony. Jeśli pójdziemy kolorem żółtym, to dojdziemy do Marcinkowic koło Nowego Sącza. My wybieramy kolor zielony i zmierzamy w stronę Zamczyska, gdzie znajdziemy również platformę widokową.
Mapa szlaku – jak dojść do drewnianej platformy obserwacyjnej?
- Przebieg trasy: Parking przy kaplicy – drewniana platforma widokowa.
- Długość całej trasy: 1,3 km.
- Suma podejść na szlaku: 6 metrów (w dół 58).
- Czas trasy w jedną stronę: 26 minut według mapy.
Białowodzka Góra – Zamek Lemiesz i taras widokowy
Przechodzimy drogą przez łąkę i wchodzimy do lasu. Z lewej strony jest jeszcze kapliczka, do której warto się obrócić. Można stamtąd zobaczyć Tatry. Trawersujemy zbocza Zamczyska i schodzimy lekko w dół w poszukiwaniu punktu widokowego. Podobno na Zamczysku znajdują się pozostałości późnołużyckiego grodziska, którym według podań ma być zamek Lemiesz, wzmiankowany w XIV-wiecznym Żywocie św. Kingi. Zamek ten miał być elementem średniowiecznego systemu fortyfikacji ciągnących się wzdłuż Dunajca.
Na Zamczysku, nieco na wschód na jego grzbiecie znajdują się coraz mniej widoczne ruiny kamiennych zabudowań. Podobno jeszcze do niedawna można było wejść do jednej z piwnic. Widoki z tarasu widokowego, do którego docieramy, skupiają się przede wszystkim, na rzece Dunajec, a także paśmie Beskidu Sądeckiego. Pogoda jest wyśmienita. Mam chmury i słońce, dlatego to zestawienie tworzy bardzo ciekawy spektakl. Na tym szlaku maszerujemy przede wszystkim lasem, jednak gdy wyjdzie się już na polany i miejsca widokowe, to można się zauroczyć.
Znalazłam Pani artykuł, ponieważ kupiliśmy przepiękną działkę rolną, która w swoim szczycie ma szczyt Bialowodzkiej Góry, po tej mapce widzę że to Rozdziele. Miejsce będzie Naszym siedliskiem i punktem czynnej ochrony przyrody. Pochyły stok działki to łąka kserotermiczna, która będzie wypasania Baranami. POZDRAWIAM. Może kiedyś się spotkamy 🙂
Dzień Dobry,
Kupili Państwo tę działkę rolną? Chętnie bym wpadła na herbatę, kupiłam dom w woli Marcinkowskiej i też chciałabym prowadzić tutaj ogrody ziołowe i permakulturowe.
Dla mnie jesteście skarbnicą wiedzy.Dopiero zaczynam przygodę z tymi mniejszymi górami. Do tej pory zawsze były Tatry.Dzięki Wam odkryłam Gorce są piękne, teraz moje kroki zmierzają na beskid wyspowy.Od czego zacząć,co polecacie??
Jaworz i wieża widokowa pod Jaworzem. 🙂
Można zacząć od klimatycznego schroniska Hubertówka pod Jaworzem. Potem warto też zdobyć Ćwilin i Łopień. Luboń Wielki, na którym jest schronisko potrafi zmęczyć, ale trzeba tam być. I oczywiście Mogielica – najwyższy szczyt pasma z wieżą widokową i widokiem na Tatry. U nas na blogu jest wiele opisów szlaków z Beskidu Wyspowego. Na początek jednak wschód słońca pod Jaworzem.
Uwielbiam to, jak uwieczniacie góry! Niby górskie widoki same w sobie są piękne, ale na Waszych zdjęciach wyglądają wręcz magicznie! Gratuluję 🙂