Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Czy kolory szlaków w górach oznaczają trudność? To pytanie zadaje sobie prawie każda początkująca osoba wybierająca się na górski szlak. Można się spotkać z wieloma opiniami, że kolor czarny jest najtrudniejszy, a zielony czy żółty najłatwiejszy. A jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź jest bardzo prosta i łatwa do zapamiętania. Kolory szlaków pieszych w górach nie oznaczają trudności! Jeśli szukasz ciekawych i atrakcyjnych miejsc, to powinieneś wybrać się na któryś z nich.

Oznaczenia szlaków w polskich górach

Podstawowy szlak pieszy występujący w polskich górach to trzy poziome kreski. Zewnętrzne oznaczone są kolorem białym natomiast środkowa w kolorze szlaku. Początek i koniec szlaku to biała kropka z kolorem szlaku w środku. Z trudnościami szlaków możemy spotkać się na trasach narciarskich. Kolory szlaków pieszych mogą dotyczyć długości, ważności, przebiegu czy dojścia do określonych atrakcji. Szlaki znakowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) dzielą się na: piesze, rowerowe, jeździeckie, kajakowe oraz narciarskie. Różne organizacje wytyczają sobie swoje ścieżki dydaktyczne czy przyrodnicze, które znakowane są na różnorakie sposoby.

Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Jakie są kolory szlaków pieszych w górach?

  • SZLAK CZERWONY – uznawany jest za najważniejszy i główny szlak na określonym terenie. Mierzy wiele kilometrów i przebiega przez najciekawsze tereny z punktu widzenia osoby wytyczającej. Na przykład Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki czy Szlak Orlich Gniazd.
  • SZLAK NIEBIESKI – szlak koloru niebieskiego to trasa długodystansowa, ale nie główna. Na przykład szlak Tarnów – Wielki Rogacz czy Brzeźnica – Łopuszna.
  • SZLAK ŻÓŁTY – Kolor żółty oznacza szlaki łącznikowe, a czasami również dojściowe.
  • SZLAK ZIELONY – Szlak, który doprowadza do charakterystycznych miejsc, jest szlakiem łącznikowym, czasem także dojściowym.
  • SZLAK CZARNY – Szlak używany bodajże najrzadziej. Oznacza trasę dojściową w dane miejsce i jest także szlakiem łącznikowym.

Mapy z oznakowanymi szlakami

Jeżeli wybierasz się na górski szlak, a nie masz jeszcze zakupionej mapy papierowej, to zapraszamy do wpisu, który przygotowaliśmy już jakiś czas temu, ale jest on w każdej chwili aktualny. Napisaliśmy w nim o darmowych mapach turystycznych w wersji online. Bezpłatnie można znaleźć mapę każdego pasma górskiego w Polsce.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.