Dolny Śląsk – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Dolny Śląsk to pełna uroku kraina znajdująca się w południowo-zachodniej części naszego kraju. Ma do zaoferowania odwiedzającym ją gościom bardzo dużo pięknych, ciekawych i tajemniczych miejsc. Na co warto zwrócić uwagę, przybywając w te okolice? Jakie atrakcje na Dolnym Śląsku warto zobaczyć i zwiedzić? I które z nich z pewnością przypadną do gustu naszym dzieciom?

Największe atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku

Chcąc opisać Dolny Śląsk, nie sposób nie wspomnieć o niezwykłych walorach przyrodniczych. To tutaj monumentalne skały przenikają się z zielenią lasów i cieniem kotlin czy wąwozów. Nie brak również miejsc owianych tajemnicą – zamków czy zabytków, w których czuć ducha historii. Tu tak także niezwykła architektura miesza się z wieloma kulturami i tradycyjną, pełna smaku kuchnią.

Województwo dolnośląskie to kraina pełna tajemnic

Liczne bogactwa regionu sprawiają, że zarówno pasjonaci aktywnego wypoczynku, rodziny jak i ci, którym marzy się błogi relaks, znają tutaj coś dla siebie. Oto ponad 15 atrakcji, jakie warto zobaczyć, odwiedzając Dolny Śląsk w weekend, podczas wakacji czy kilkudniowego urlopu!

Dolny Śląsk ciekawe miejsca

Wrocław – perła Dolnego Śląska

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Z pewnością jego stolicę – Wrocław. Miasto zachwyca malowniczym położeniem na wyspach wchodzących w skład Wrocławskiego Węzła Wodnego. Każda z wysp na unikalny charakter, a nawet jeśli zdecydujemy się odwiedzić Wrocław, będziemy mogli zachwycić się ich oryginalnością i wyjątkowym klimatem.

Doskonała infrastruktura miasta i połączenia mostowe umożliwią nam to w ciągu dłuższego spaceru. Możemy rozpocząć go np. od zwiedzenia kościoła Najświętszej Marii Panny, wstąpić do jednej z okolicznych restauracji w drodze na Wyspę Młyńską i naładować baterie w zielonych płucach miasta – na Wyspie Słodowej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 51.109808, 17.032844.

Wizyta we Wrocławiu to możliwość podziwiania niezwykłej architektury miasta, rozsmakowania się w lokalnej kuchni lub wzięcia udziału w jednej z organizowanych cyklicznie imprez, takich jak np. legendarny Jazz nad Odrą, gitarowy Thanks Jimi Festiwal czy prawdziwa gratka dla wszystkich smakoszy – festiwal Europa na Widelcu.

Dolny Śląsk - warto zobaczyć Wrocław

Na poszukiwanie skrzatów z dzieckiem

Z Wrocławiem nieodłącznie związane są także urocze krasnale. Odwiedzając Dolny Śląsk z dzieckiem i zatrzymując się w mieście, warto zachęcić nasze pociechy do poszukiwania tych sympatycznych skrzatów, np. podczas rodzinnego spaceru.

Skąd wzięły się we Wrocławiu krasnale? Teorii jest co najmniej kilka, a każda z nich kryje masę ciekawostek. Skrzatów w mieście jest już ponad 300, a liczba ta stale rośnie. Chcąc odnaleźć je wszystkie, warto wybrać się z pociechą do Biura Informacji Turystycznej, gdzie otrzymamy mapę, za pomocą której maluchy będą mogły ruszyć śladem wrocławskich skrzatów. Zobacz mapę, na której znajdują się wrocławskie skrzaty na stronie krasnale.pl.

Krasnale to atrakcja dla dzieci na Dolnym Śląsku

Wrocławskie ZOO i Afrykarium

Zwiedzając miasto z dzieckiem, warto zabrać maluchy do wrocławskiego ZOO. Wśród mieszkańców ogrodu zoologicznego spotkać możemy m.in. wielbłądy, niedźwiedzie, hipopotamy, lwy czy małpy. Według wielu osób ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najlepszy w całej Polsce.

W przynależnym do ZOO Afrykarium czeka na nas natomiast niezwykła przygoda, dzięki której poznać możemy różnorodne ekosystemy wodnych środowisk Czarnego Lądu. Nasze pociechy będą mogły obserwować życie rafy koralowej, spojrzeć z bliska na hipopotamy nilowe, żółwie i liczne gatunki ryb, a także przespacerować się mierzącym 18 metrów podwodnym tunelem! Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 51.104471, 17.081362. Godziny, otwarcia cennik, informacje o zwiedzaniu, parkingach znajdziesz na stronie internetowej ZOO we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsku warto odwiedzić ZOO Wrocław

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu

Co warto zwiedzić we Wrocławiu, spacerując po mieście z pociechą? Na uwagę zasługuje działające tutaj centrum wiedzy o wodzie HYDROPOLIS. To niezwykłe miejsce stanowi doskonały dowód na to, jak wiele tajemnic może kryć woda. W obiekcie funkcjonuje 9 stref, a każda z nich pozwala spojrzeć na wodę z innej perspektywy.

Na maluchy czekać będzie masa interaktywnych instalacji, możliwość eksperymentowania, a także całkiem spora dawka wiedzy podana w ciekawy i kreatywny sposób. Wspólnie z dzieckiem będziemy mogli zanurzyć się w wiedzę na temat morskich głębin, odpocząć w strefie relaksu lub obejrzeć film wyjaśniający to, skąd na naszej planecie wzięła się woda. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 51.103829, 17.057362. Praktyczne informacje o tym miejscu znajdziesz na stronie internetowej Hydropolis.

przewodnik

Dolny Śląsk – region pełen zabytków

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na Dolny Śląsk z dzieckiem, ze znajomymi, w parze czy samotnie – w regionie znajdziemy prawdziwe bogactwo zabytków. Wśród możliwości oferowanych przez tę niezwykle malowniczą część naszego kraju każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Na liście kluczowych zabytków do zwiedzania z pewnością znajdą się: podziemna atrakcja, czyli Sztolnie Kompleksu Riese ukryte w Górach Sowich, Kościół Pokoju w Świdnicy czy Świątynia Wang w Karpaczu. Warto mieć na uwadze fakt, że liczne atrakcje na Dolnym Śląsku to także dzieło samej Marki Natury. Zwiedzić możemy skalny labirynt Błędne Skały, kolorowe jeziora we wsi Wieściszowice, a nawet ruszyć szlakiem wygasłych wulkanów!

Pełne tajemnic zamki i warownie

Dolny Śląsk skrywa na swoich terenach wiele tajemnic. Wielbiciele zamków i twierdz będą zachwyceni, ponieważ właśnie tutaj, odwiedzając Dolny Śląsk, możemy w stosunkowo krótkim czasie odkryć co najmniej kilka z nich.

Ciekawym przykładem będzie Zamek Czocha w miejscowości Sucha, który położony jest nad Zalewem Leśniańskim. To jeden z najbardziej osnutych legendami zamków w Polsce! Na jego terenie jeden z właścicieli miał ukryć imponujący skarb, a po zamkowych komnatach przechadzać się ma Biała Dama. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 51.030755, 15.303545.

Inny intrygujący zamek Dolnego Śląska to położony w Wałbrzychu Zamek Książ. Należy do Szlaku Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce! W udostępnionym dla zwiedzających wnętrzu możemy podziwiać, chociażby bogato zdobione komnaty i niezwykłą architekturę wnętrz. Dla gości dostępna jest również Podziemna Trasa Turystyczna, biegnąca w tunelach drążonych podczas II wojny światowej.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.842379, 16.292560.

Do kompleksu zamkowego przynależy m.in. park romantyczny, zespół stadniny koni czy pełne bujnej roślinności książańskie tarasy ogrodowe. Fani tajemnic i legend nie będą zawiedzeni. Na zwiedzanie czekają także inne zamki Dolnego Śląska – np. Zamek Grodziec, Zamek Topacz, Zamek Chojnik czy kompleks zamkowy w Międzylesiu.

Największa twierdza w Europie – Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to kolejna gratka dla fanów obiektów historycznych. Atrakcja co roku przyciąga turystów jak magnes. Tworzy ją sześć fortów i kilka bastionów, które wznoszą się nad miastem. Na uwagę zasługuje największy w Europie donżon, czyli wieża zamkowa łącząca funkcje mieszkalne i obronne. Warto ją zwiedzić, ponieważ wspinaczka na górę zostanie nagrodzona niezwykłym widokiem, jaki rozciąga się z jej szczytu. To także obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich posiadaczy militarnej pasji. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.573209, 16.646807.

Nie tylko zamki i warownie – Dolina Pałaców i Ogrodów

Każdy, kto jest zdania, że Dolny Śląsk to jedynie surowość skał i liczne obiekty militarne, koniecznie powinien odwiedzić Dolinę Pałaców i Ogrodów, która zaskakuje unikalną architekturą. W jej skład wchodzą m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Dwór Czarne, Pałac Mysłakowice, Kompleks Domów Tyrolskich czy Kompleks Pałacowy w Łomnicy.

Szlak dolnośląskich pałacyków to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę zorganizowaną, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nich odwiedzić samodzielnie. Imponujące zabudowania otoczone przez bujną roślinność i pełne kwiatów ogrody sprawiają, że nie sposób nie dostrzec romantycznej strony tego regionu!

Malownicze Góry Stołowe

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, chcąc w pełni poczuć niezwykły klimat regionu? Z pewnością Góry Stołowe. To pasmo górskie należące do łańcucha Sudetów Środkowych jest na swój sposób szczególne. Reprezentuje nieliczną w Europie grupę gór płytowych o spłaszczonym wierzchołku i stromych zboczach. Stąd właśnie ich nazwa.

Na obszarze Gór Stołowych panują doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, trekkingu, wypraw rowerowych, narciarstwa biegowego czy wspinaczki. Okolica Parku Narodowego Gór Stołowych pozwala także na obserwowanie lokalnej fauny oraz flory. Możemy tu podglądać leśne zwierzęta i cieszyć się pięknem bujnej roślinności, np. urzekających gatunków naskalnych.

Karkonosze – nie tylko dla zdobywców

Fani górskiej wspinaczki i wędrówek z pewnością zechcą zdobyć jeden z karkonoskich szczytów. To najwyższe pasmo górskie Sudetów, które współdzielimy z naszymi sąsiadami Czechami. Karkonosze zachwycają amatorów górskich aktywności od lat. Na zdobycie czeka nie tylko Śnieżka, najwyższy szczyt (1603 m n.p.m.), ale także kilka pomniejszych, lecz nie mniej malowniczych, np. Śnieżne Kotły (1490 m n.p.m.) czy Szrenica (1362 m n.p.m.).

Przyroda obserwowana podczas górskiej wspinaczki, spaceru czy wyprawy rowerowej robi wszystko, aby zapierać dech w piersiach odwiedzającym Karkonosze turystom. Nie brak tu imponujących wodospadów: Szklarki czy Kamieńczyka, wartkich potoków czy monumentalnych skał. Niewielu turystów wie, że w Karkonoszach możemy także podziwiać intrygujące zjawiska pogodowe. Jeśli dopisze nam szczęście, być może uda się nam zaobserwować miraże, ognie św. Elma czy widmo Brockenu.

Kopalnia Złoty Stok – turystyczna atrakcja Kotliny Kłodzkiej

Wymieniając atrakcje na Dolnym Śląsku, nie sposób pominąć tego wyjątkowego miejsca. Kopalnia Złoty Stok, funkcjonująca jako muzeum, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Podziwiać tutaj możemy m.in. dawne narzędzia górnicze, a nawet podziemny wodospad. W częściowo zalanej sztolni Gertruda organizowane są spływy, których trasa wiedzie przez około 500 metrów. Wyprawa w głąb ziemi z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.440090, 16.874816.

Dolny Śląsk z innej perspektywy – Park Miniatur w Kowarach

Podziwianie wszystkich najważniejszych zabytków Dolnego Śląska w jednym miejscu? Brzmi jak bajka. Tymczasem odwiedzając Dolny Śląsk rzeczywiście mamy taką możliwość. W Kowarach mieści się wyjątkowa atrakcja – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Obiekt prezentuje m.in. dolnośląskie zamki, pałace, klasztory czy ratusze w skali 1:25. Tu także obejrzeć możemy największą w Polsce miniaturę gór – pasmo Karkonoszy wraz ze Śnieżką.

Precyzja wykonania modeli i liczne detale nie tylko zachwycają odwiedzających, ale także pozwalają spojrzeć na region z innej perspektywy. Warto uwzględnić ten punkt na liście atrakcji, tym bardziej, jeśli planujemy wybrać się na Dolny Śląsk z dzieckiem.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.799008, 15.834021.
Dolny Śląsk

Atrakcje dla małych i dużych poszukiwaczy

Po zwiedzeniu kilku dolnośląskich zamków oraz Kopalni Złota apetyt na poszukiwanie osobliwych skarbów rośnie! Zwiedzając Dolny Śląsk z dzieckiem, możemy wybrać się także na poszukiwanie agatów. Z uwagi na budowę skał, w Krainie Wygasłych Wulkanów, mamy spore szanse, że uda nam się znaleźć, chociaż kilka tych wyjątkowych półszlachetnych minerałów.

Warto wiedzieć, że najbogatszy w agaty region Europy to właśnie Dolny Śląsk. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na zorganizowaną wyprawę wraz z przewodnikiem.

Dolny Śląsk

Nauka poprzez zabawę – Sudecka Zagroda Edukacyjna

Nauka poprzez zabawę to jeden z najlepszych sposobów na pokazanie naszym pociechom piękna otaczającego świata! Zwiedzając dolnośląskie atrakcje dla dzieci, warto zajrzeć do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. To tutaj, w ciekawy i interaktywny sposób najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, czym są lodowce, jak powstają wulkany czy wziąć udział w jednym z ciekawych eksperymentów geologicznych.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.987531, 15.958581.
Dolny Śląsk

Zaproszenie do świata zabawek

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, przybywając tutaj z dzieckiem? Kolejną propozycją na atrakcje dla maluchów jest wizyta w Muzeum Zabawek. Obiekt zlokalizowany w Kudowie-Zdroju zaprasza najmłodszych do bajecznej krainy misiów, lalek, drewnianych pociągów i samochodzików. Dorośli natomiast z niemałym sentymentem będą mogli powrócić do czasu beztroskiego dzieciństwa i przypomnieć sobie zabawki z minionych lat! Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.442044, 16.244179.

Dolny Śląsk pełen jest ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani ekstremalnych wrażeń, miłośnicy historii, poszukiwacze tajemnic, a także najmłodsi. W otoczeniu monumentalnych pomników przyrody, zielonych lasów i wyniosłych szczytów nie zabraknie także okazji do naładowania baterii i błogiego odpoczynku na łonie natury. Możliwości na ciekawe spędzenie wolnego czasu w regionie jest naprawdę wiele!

Góry na Dolnym Śląsku

Nam to województwo bardzo się podoba, a jeździmy tam głównie ze względu na góry, a tych trochę na Dolnym Śląsku jest: Góry Izerskie, Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Góry Kaczawskie, Góry Bardzkie, Góry Wałbrzyskie, Góry Stołowe, Góry Kamienne, Rudawy Janowickie, Góry Bystrzyckie, Góry Złote, Góry Sowie, Góry Bialskie, Góry Orlickie i Karkonosze. Bardzo polecamy piesze wycieczki, ponieważ Sudety to piękne miejsce.

Było już o Karkonoszach i Górach Stołowych, ale zachęcamy Cię także, aby szczególnie odwiedzić: Góry Sowie, Rudawy Janowickie i Masyw Śnieżnika. Nie mogę jeszcze zapomnieć o Górach Izerskich.

Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie

Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie to bardzo ciekawe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Nie jest jeszcze do końca znane wśród turystów, a warto tam przyjechać. Znajduje się w pobliżu granicy z Czechami, 100 kilometrów od Wrocławia. Wejście z parkingu zajmuje maksymalnie 10 minut spokojnym tempem, więc nawet z dzieckiem w wózku bez problemów możesz tam dotrzeć.

  • Wejście na wieżę widokową w Mieroszowie jest bezpłatne,
  • Wieża na Górze Parkowej jest otwarta całą dobę,
  • Bez problemów możesz tam pojechać na wschód lub zachód słońca.

Jak dojechać do wieży widokowej w Mieroszowie?

Najlepiej do Mieroszowa dojechać z Wałbrzycha lub Kamiennej Góry. Z Wałbrzycha musisz jechać na południe przez Unisław Śląski i Kowalową. Bezpłatny parking znajduje się przy ulicy Żeromskiego naprzeciwko placu zabaw. Parking tam jest bezpłatny.

  • Współrzędne parkingu przy wieży widokowej w Mieroszowie: 50.6646, 16.1841.

Jak dojść do wieży widokowej z parkingu?

Dojście z parkingu do wieży widokowej na Górze Parkowej zajmuje maksymalnie 10 minut. Do przejścia jest 300 metrów, więc niedaleko. Wieża jest już dobrze widoczna, gdy jedziemy w kierunku miejscowości Różana. Trasa przez 150 metrów prowadzi po asfalcie, a później ponad 100 metrów lekko pod górę po drodze gruntowej. Możesz również zostawić samochód w Rynku i stamtąd dotrzeć ulicą Parkową, a następnie Aleją Zakochanych. Mieszkańcy często wykorzystują to miejsce do spacerów.

Przy wieży na Górze Parkowej znajduje się zadaszona wiata. Jest także tablica informacyjna, dzięki której możemy poznać historię zaślubin księżniczki Dobrawy z Czech z księciem Polan Mieszkiem I. Oprócz tego są dwa duże krzesła oraz ławeczka zakochanych. Na wieżę widokową prowadzi ponad 100 schodów, ale platforma jest bezpieczna, dlatego nawet osoby z lękiem wysokości powinny spokojnie wejść na górę.

Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie

Co widać?

Czy warto tam przyjechać? Na pewno, ponieważ z wieży rozciągają się piękne widoki. Widać między innymi: Lesistą Wielką, Jatki i Bukowiec, Ruprechtický Špičák w Górach Kamiennych, Śnieżnik, Czarną Górę w Masywie Śnieżnika, Szczeliniec Wielki, Dziób i Korunę w Górach Stołowych, Borówkową i Jawornik Wielki w Górach Złotych, a nawet Wysokie Jesioniki.

wieża widokowa

Co jeszcze warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

  • Kopalnia Uranu w Kletnie,
  • Taras widokowy na Górze Guzowatej,
  • Wodospad Wilczki,
  • Międzygórze,
  • Długopole-Zdrój,
  • Platforma widokowa na trasie z Chełmska Śląskiego do Łącznej,
  • Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa,
  • Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim,
  • Góra Oliwna w Bolesławowie,
  • Mściwojów,
  • Park Krajobrazowy w Bukowcu,
  • Park Wrocławski w Lubinie,
  • Platforma widokowa na Gomólniku Małym,
  • Miasto Świdnica,
  • Pałac Marianny Orańskiej,
  • Kaplica św. Anny w Batorówku.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.