Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina – ścieżka po GEOPARKU
Dawna Kopalnia Babina to turystyczna ścieżka w Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa na terenie Łęknicy. To miejsce, gdzie była największa i najdłużej działająca kopalnia węgla brunatnego w Polsce. Uruchomiono ją w 1921 roku. Wydobywano przede wszystkim węgiel brunatny, ale oprócz tego działała wytwórnia brykietów, jak również cegielnia. Najbogatszą częścią był rejon odkrywki „C”, gdzie w latach 50. ubiegłego wieku stwierdzono zasoby na poziomie ponad 2 miliony i 200 tysięcy ton.
Ostatecznie kopalnię tę zamknięto w 1973 roku ze względu na duże nakłady finansowe z racji ciężkich warunków geologiczno-górniczych. Co przekładało się również na słabą opłacalność działań wydobywczych węgla. Przyjedź tutaj z dzieckiem o wybranej porze roku i zobacz ten cud natury, jakim są kolorowe jeziorka.
Jak dojechać na parking ścieżki geoturystycznej Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy?
Geościeżka leży na południowy-zachód od Żar. Czas przejazdu z Żar wynosi około 35 minut. Najwygodniej będzie tutaj dotrzeć własnym samochodem. Jeśli chcesz przejść z dzieckiem ścieżkę i szukasz parkingu, to masz do wyboru dwie możliwości.
Możesz się zatrzymać na parkingu blisko Jeziora Afryka. My właśnie podczas swojej podróży wybraliśmy ten parking.
- Współrzędne postoju: 51.5416, 14.7779.
Możesz również rozpocząć w niedalekiej odległości od Jeziora Jedynka.
- Współrzędne postoju: 51.5352, 14.75204.
GEOPARK w Łęknicy – atrakcje
Podczas spaceru największą atrakcją są hałdy o ciemnej barwie, skarpy, piaszczyste plaże i kolorowe jeziorka. One powstały po dawnej kopalni. Dla turystów przygotowano na trasie punkty widokowe, tablice informacyjne, punkty odpoczynku i wysoką, drewnianą wieżę widokową. Na pewno spędzisz tutaj w ciekawy sposób czas ze swoim dzieckiem.
Jak wygląda ścieżka po Dawnej Kopalni Węgla w Łęknicy?
Mijamy bramę znajdującą się przy parkingu. Trasa jest pięknie oznaczona w terenie. Wyznaczono tutaj ścieżkę turystyczną dla pieszych, jak również dla rowerzystów. Droga szutrowa jest szeroka idealna na bieganie, rower, jak również spacer z dzieckiem. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo.
Po 400 metrach mamy pierwszy przygotowany punkt widokowy. Jezioro Afryka pięknie się prezentuje. Przypomina nam się widok z dolnośląskich Kolorowych Jeziorek. Tutaj Geopark Łuk Mużakowa z geościeżką oferuje podobny widok. Jednak ten wygląda okazalej. Ciekawostką jest, że gdy patrzymy na mapę, to możemy zauważyć, że faktycznie to Jezioro Afryka wygląda jak kontynent. Jest największym jeziorem antropogenicznym w polskiej części Łuku Mużakowa. Jezioro jest długie na 880 metrów, a w najszerszym punkcie na 420 metrów.
Patrząc na mapę w telefonie planujemy przejść trasę geoturystyczną po Dawnej Kopalni Babina, robiąc pętlę. Najpierw udajemy się za szlakiem rowerowym do Jeziora Jedynka i Dwójka. Następnie bez szlaku skręcając w prawo za wydeptaną ścieżką dochodzimy do ścieżki rowerowej i szerszej drogi, którą docieramy do wieży widokowej i parkingu. Nasza trasa z dzieckiem mierzyła 5 kilometrów i zrobiliśmy ją w czasie niecałych dwóch godzin.
Najpiękniejsze miejsce na trasie
Najpiękniejszym miejscem na trasie geoturystycznej, gdzie widok zapierał dech w piersiach to na pewno punkt widokowy znajdujący się przy samej tafli Jeziora Afryka. Schodzi się tam za wyznaczoną ścieżką. Jest w niedalekiej odległości od wieży widokowej i parkingu.
- Współrzędne tego miejsca to: 51.5413, 14.7747.
Ogólnie to wystarczy, że zobaczysz widoki z wieży i powyższe miejsce. Jednak my polecamy, żeby przejść tych kilka kilometrów.
Zatopiony Las
Ciekawym miejscem na ścieżce jest zatopiony las. Jest to dokładnie niecka zapadliskowa, która powstała na skutek zawalenia się dawnych korytarzy kopalnianych. Trzeba zwrócić uwagę, że podziemne wyrobiska sięgały od 40 do 60 metrów pod ziemią. Na poszczególnych poziomach chodników węgiel był wybierany w komorach. Gdy zostały zakończone prace wydobywcze komory, jak i korytarze zostały likwidowane. Zabierano obudowy znajdujące się pod ziemią w tych miejscach, a powstałe w ten sposób puste przestrzenie zawalały się. Na powierzchni ziemi powstawały zagłębienia. Następnie po pewnym czasie wody opadowe wypełniły te przestrzenie łącząc się ze związkami siarki znajdujących się głębiej w pokładach węgla brunatnego. Drzewa stojące w wodzie zamieniły się w Zatopiony Las.
Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” jest miejscem idealnym na spacer z dzieckiem. Tablice informacyjne pomogą w edukacji i w rozpoznaniu największych atrakcji w geoparku Łuk Mużakowa.