Golgota w Tyliczu – dróżki różańcowe i stacje drogi krzyżowej

Golgota w Tyliczu to miejsce, do którego przybywają pielgrzymi, aby przespacerować się dróżkami różańcowymi i zobaczyć Golgotę, czyli kamienną wieżę znajdującą się nad kościołem Apostołów Piotra i Pawła. O tym miejscu już kiedyś słyszeliśmy, a że byliśmy na Kraczoniku w Leluchowie, to pomyśleliśmy, że przy okazji podjedziemy do Tylicza.

Golgota w Tyliczu

Gdzie leży Tylicz?

Gdzie leży Tylicz? Otóż miejscowość położona jest w Beskidzie Sądeckim przy granicy ze Słowacją. To kilkanaście minut drogi od Krynicy-Zdroju. Jest tam Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej, cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana, a dla wielu znany kurort narciarski Tylicz Ski.

Golgota w Tyliczu

Jak dojechać do tylickiej golgoty?

Aby dojechać do tylickiej golgoty, to musisz z drogi głównej w Tyliczu kierować się z ulicy Pułaskiego w ulicę Krótką, a później Rynek. Wtedy zobaczysz kościół i przy nim możesz zostawić samochód. W nawigacji wyznacz kościół Apostołów Piotra i Pawła, a nie Golgotę w Tyliczu, ponieważ dojedziesz od złej strony i tam nie będzie parkingu.

  • Współrzędne parkingu przy Golgocie w Tyliczu: 49.3983, 21.0237.
Golgota w Tyliczu

Golgota w Tyliczu

Czas wizyty w tym miejscu będzie uzależniony od tego, co zamierzasz tam robić. Jeśli przyjechałeś, żeby ją tylko zobaczyć, to spędzisz tam około 30 minut. Jeśli przyjechałeś modlić się i medytować, to już ten czas znacznie się powiększy.

Przy Golgocie w Tyliczu znajdują się różne pomniki, np. Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszki czy Kazimierza Wielkiego. Są różne cytaty, dróżki różańcowe, droga krzyżowa, wiszące kamienie, Grota Matki Bożej, Grota Dumania, fontanna czy wielka figura Jezusa. Z tablic umieszczonych przy ścieżce można przeczytać różne mądrości.

Wieżę, która znajduje się na końcu, wzniesiono z kamieni z okolic miejscowości, ale także z kamieni przywiezionych z całego świata. Nie wiem, czy na samą górę wieży można wejść, ale jak byliśmy tam ostatnio, to wejście było zablokowane. Wyglądało tak, jakby trwały tam jeszcze prace budowlane. Podobno 25-metrowa kamienna wieża ma przypominać wieżę Babel.

Golgota w Tyliczu
przewodnik
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Golgota w Tyliczu
Tylicz
Tylicz
Tylicz
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.