Gorges du Fier – wąwóz na rzece Fier we Francji. Spektakularne miejsce, gdzie pomosty zawieszone są 25 metrów nad rzeką

Gorges du Fier, czyli wąwóz na rzece Fier znajduje się we Francji, niedaleko granicy ze Szwajcarią pod Genewą. To bardzo spektakularne miejsce, które można zwiedzać. Źródła rzeki znajduje się u stóp Mont Charvin. Obowiązują godziny otwarcia oraz bilety wstępu do wąwozu. Spotkaliśmy tam wycieczki szkolne oraz sporo osób z dziećmi. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, to zamiast wózka wybierz nosidełko.

Gorges du Fier

Dojazd i parking przy wąwozie

Wąwóz na rzece Fier zlokalizowany jest 11 kilometrów od większego miasta Annecy. Na początku ścieżki znajduje się bezpłatny parking.

  • Współrzędne parkingu: 45.8969, 6.0445.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Wąwóz otwarty jest od 15 marca do 15 października i jest czynny codziennie. Od 15 czerwca do 31 sierpnia 9:30 – 19:15, a w pozostałe dni do 18:15. Jeśli przyjedziesz poza godzinami otwarcia, to zobaczysz zamkniętą bramę.

Bilet normalny kosztuje 6 euro, a ulgowy 3. Dzieci do 7 lat mają bezpłatne wejście. Wejściówki kupuje się przy wejściu do wąwozu w kasie. Są tam także pamiątki i mały sklepik.

Gorges du Fier

Gorges du Fier – zwiedzanie wąwozu i praktyczne informacje

Rozpoczynamy przy samochodzie i kierujemy się do wejścia do wąwozu. Przechodzimy przez drogę główną i stajemy przy tablicy i na moście. Tam już z lewej strony na rzece możemy zobaczyć okazałe skały. Ścieżka prowadzi nas przez 500 metrów od parkingu do kasy biletowej przy rzece Fier i torach kolejowych. Po 7 minutach docieramy do kasy biletowej, gdzie kupujemy bilety wstępu. Przy okazji zakupów, otrzymujemy broszurę w języku polskim. Są tam różne informacje o wąwozie oraz mapa. Poniżej możesz zobaczyć naszą trasę na mapie.

Gorges du Fier

Zwiedzanie wąwozu na rzece Fier, czyli przejście szlaku i powrót taką samą trasą, zajmuje nam 60 minut. W tym czasie możemy obejrzeć niesamowite krajobrazy. Najciekawszy odcinek to ten od kasy biletowej do drugiej bramy wejściowej, czyli jakieś 300 metrów. Przejście trasą robi ogromne wrażenie. Najlepiej wybierać się tam tuż po otwarciu wąwozu lub późnym popołudniem, ponieważ gdy ludzi jest dużo, to ciężko jest zwiedzać. Jest to trasa dwukierunkowa, więc co chwilę mijamy się z innymi turystami.

Most zawieszony jest 25 metrów nad rzeką. W jednym miejscu można zobaczyć, dokąd woda sięgała w poszczególnych latach. Aż ciężko uwierzyć, że woda podczas powodzi mogła mieć tak wysoki stan. Podczas wędrówki na skalnych ścianach można odnaleźć widoczne twarze. Po wyjściu z wąwozu są tablice edukacyjne, legendy i Morze Skał, czyli rozległy lapiaz, będący labiryntem popękanych bloków, przez które przepływa rzeka Fier.

Gorges du Fier
Gorges du Fier
przewodnik
Gorges du Fier
Gorges du Fier
Wąwóz na rzece Fier
Wąwóz na rzece Fier
Wąwóz na rzece Fier
Wąwóz na rzece Fier
Wąwóz na rzece Fier
Francja
Francja
Francja
Francja
Francja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.