Górska blogosfera
Poradnik

Subiektywny przewodnik po górskim świecie w Internecie. 15 miejsc, z których warto czerpać inspirację

Górski świat w 2020 roku przeżył prawdziwy przełom. Z powodu koronawirusa, wszystkich obostrzeń, zakazów, nakazów, coraz więcej osób zaczęło na swój kierunek podróży wybierać właśnie góry. My chodzimy po szlakach i prowadzimy bloga od 2012 roku. Zaczęliśmy w technikum i z roku na rok odkrywaliśmy coraz to więcej pięknych miejsc w polskich górach. Przez ten okres powstało wiele przewodników, portali, stron, filmów i blogów górskich, w których zwykli ludzie opisują i nagrywają swoje wycieczki. Na samym początku bardzo promowaliśmy górskie wędrówki, a teraz wiemy, że przez działanie portali społecznościowych (Facebook i Instagram) nie trzeba już tego robić.

górski świat

W 2020 roku przez koronawirusa coraz więcej osób zaczęło chodzić po górach

O popularności gór w 2020 roku mogą świadczyć niezliczone ilości zdjęć i filmów wrzucanych do Internetu, spotkania z ludźmi na szlakach oraz coraz chętniej czytane opisy z naszych wycieczek. Cały czas szukamy górskich pomysłów do swoich kolejnych górskich wyjść, dlatego we wrześniu zapytaliśmy Cię o Twoje inspiracje do wędrówek po szlakach. Odpowiedzi było bardzo wiele i poznaliśmy wielu twórców, którzy robią fajną robotę, przyjemnie przy tym spędzając czas. Kilka dni temu zapytaliśmy jeszcze raz i wiele tych odpowiedzi się powtórzyło. Było także wiele nowych, ponieważ górski świat w blogosferze i vlogosferze cały czas się powiększa.

góry świat

Lista twórców górskich – stron, blogów, vlogów, którzy robią fajne rzeczy w polskim Internecie

Ten rok był inny, dlatego chcieliśmy zrobić takie nasze małe subiektywne podsumowanie górskich twórców w Internecie, na których warto zwrócić uwagę w 2020 roku, ale myślę, że w kolejnych latach również. Dzięki nim będziesz mogła/mógł zaplanować swoje górskie szlaki. Na tej liście umieściliśmy: strony, blogi, vlogi i w tym przypadku o Facebooku i Instagramie będzie najmniej, ponieważ tam górskich profili jest bardzo wiele i co chwilę tworzą się nowe.

Poniżej zobaczysz listę ciekawych miejsc w Internecie związanych z górami. Niektórych możesz nie znać, a niektórzy mogą być Ci dobrze znani. Jeśli nawet nie będzie tutaj kogoś, kogo Ty czytasz lub oglądasz, to się nie przejmuj, ponieważ twórców jest wiele, a to tylko nasza subiektywna opinia. Jeśli kogoś polecasz, to skomentuj ten wpis.

Opisy szlaków w polskich górach

Po co ten wpis?

Chcemy podsumować ten dziwny 2020 rok i pokazać Ci ludzi, z którymi warto planować swoje górskie wycieczki, odkrywać turystyczne szlaki i obserwować krajobrazy z kolejnych punktów widokowych. Ci ludzie robią bardzo fajne rzeczy dla innych, promując górski świat, który myślę, że 2021 roku będzie jeszcze popularniejszy.

Góry wycieczki

Mapa Turystyczna – portal do planowania szlaków w górach

Kiedyś pisaliśmy o darmowych mapach turystycznych dostępnych w Internecie. Tam przedstawiliśmy kilka propozycji, gdzie takich map szukać. W tym wpisie chcę Ci pokazać konkretnie tylko portal mapa-turystyczna.pl. Możesz z nią planować wycieczki, tworzyć różne warianty szlaków i zobaczyć: kilometraż, sumę podejść i zejść, profil wysokości, a nawet zdjęcia użytkowników. Jest także aplikacja, w której szybko można znaleźć dalszy szlak podczas wycieczki, a punkty pośrednie można wyznaczyć za pomocą konkretnych współrzędnych.

Mapa turystyczna - planowanie tras

Góry dla Ciebie – tutaj znajdziesz wszystko o polskich górach

Góry dla Ciebie to chyba największy portal górski przeznaczony dla miłośników górskich wędrówek. Można tam znaleźć propozycje wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich czy wspinaczkowych. Jest to strona z ogromną bazą informacji praktycznych o trasach. Są także liczne poradniki, zdjęcia, opisy, które tworzy kilkanaście osób. Jak już zaplanujesz szlak na mapie, to później prawdopodobnie znajdziesz jego opis właśnie na tej stronie. Góry dla Ciebie to bardzo popularny portal dla góromaniaków.

Góry dla Ciebie - portal

Świat Gór – wycieczki górskie po Sudetach

Świat Gór to blog prowadzony przez Adriana Kołodzieja. U niego znajdziesz głównie wycieczki po Sudetach w województwie dolnośląskim i opolskim, ponieważ mieszka w Nysie, czyli rzut beretem od Gór Opawskich. Z tym blogiem można odkryć wiele nieznanych sudeckich szlaków, do których się przymierzamy. Adrian jest przewodnikiem terenowym po województwie opolskim. Czytając jego wpisy, można poczuć się na górskim szlaku tuż obok niego. Swój pierwszy tekst napisał w 2013 roku i cały czas aktywnie promuje swoje piękne tereny.

Świat Gór - Adrian Kołodziej

Zanim znów wyruszysz w góry – najbardziej szczegółowe opisy górskich szlaków

Dorota i Marek Szala prowadzą chyba najbardziej szczegółowego bloga górskiego w polskim Internecie – Zanim znów wyruszysz w góry. Ich opisy wycieczek zawierają bardzo wiele informacji oraz zdjęć, a pierwsze z nich pojawiły się już w 2008 roku. Jest to czołówka polskich górskich blogów z najdłuższych stażem. My w tym roku dopiero wybieraliśmy szkołę średnią. Na tym blogu znajdziesz opisy z polskich oraz zagranicznych gór. Jeśli interesują Cię odznaki turystyczne i inne projekty, to u Doroty i Marka znajdziesz o nich informacje. Z nich czerpaliśmy wiele inspiracji, gdy zaczynaliśmy swoje wycieczki.

Dorota i Marek Szala - Zanim znów wyruszysz w góry

Morgusiowe wędrówki – najbardziej osobisty blog górski

Morgusiowe wędrówki to blog Bartka, którego pamiętam, odkąd zaczęliśmy blogowanie. Szukaliśmy i znajdywaliśmy tam wiele opisów szlaków z różnych miejsc. Wpisy pisane są bardzo szczegółowo. Czytając teksty, uważam, że jest to najbardziej osobisty blog o górach. Znajdziesz tam opisy polskich szlaków, a także z zagranicznych gór, zwłaszcza z Czech i Słowacji. Do tego piękne zdjęcia zapierają dech w piersiach.

Morgusiowe wędrówki

Hasające Zające – najbardziej praktyczny blog o górach

Hasające Zające to blog prowadzony przez Justynę i Krystiana. To chyba najbardziej praktyczny blog górski w Internecie. Zaczęli w 2015 roku, pisząc o wycieczkach zagranicznych. Później pisali więcej o polskich górach. Słabość do kolorowych wschodów i zachodów słońca, ognisk i spania w namiocie przyczyniła się stworzenia wielu opisów turystycznych szlaków. Są trasy w polskich górach, są u naszych południowych sąsiadów, a nawet dalej. Są także podróże z dzieckiem, czyli bardzo nam bliski temat.

Hasające Zające - blog górski

Wolnym Krokiem – górskie szlaki Dolnego Śląska

Wolnym Krokiem to blog prowadzony przez Agnieszkę i Krystiana. Jak sama nazwa wskazuje, warto zwolnić nieco kroku w obecnym tempie życia i zobaczyć to co piękne i wyjątkowe. Jeśli szukasz ciekawych szlaków i pomysłów na wycieczki po Dolnym Śląsku, to ten blog górski będzie dla Ciebie doskonały. Od jakiegoś czasu pojawiły się tam także wycieczki górskie z dzieckiem, więc warto sprawdzić. Pierwszy wpis z podróży pojawił się w 2015 roku. Niedawno korzystaliśmy z ich wpisów, gdy odkrywaliśmy wzniesienia w Górach Kaczawskich.

Wolnym Krokiem - blog

Rodzinnie Dookoła Świata – wycieczki w góry z dziećmi

Rodzinnie Dookoła Świata to blog Ani i Tomka, którzy górskimi szlakami wędrują z dziećmi. Chcą pokazać, że świat jest piękny i posiadanie dzieci nie ogranicza w osiąganiu celów i spełniania marzeń. Wręcz przeciwnie. U nich znajdziesz bardzo dużo wycieczek o różnych stopniach trudności w wielu pasmach górskich. Są także wycieczki zagraniczne oraz podróże rowerowe, które 4-osobowa rodzina uwielbia.

Blog Rodzinnie Dookoła Świata

Zieloni w Podróży – najpiękniejsze filmy z polskich gór

Zieloni w Podróży to kiedyś opisy wycieczek górskich, a teraz głównie vlogi na YouTube z przepięknymi filmami z gór. Mateusz tworzy niesamowite ruchome kadry, które potrafią przenieść na turystyczny szlak. Ucieka w góry po odrobinę wolności, ponieważ to właśnie tam odzyskuje spokój. Filmy na kanale zielonych są dodatkowo uzupełnione komentarzem, więc podczas oglądania można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Pierwszy film ukazał się w 2015 roku.

A chodźże na pole! – filmowe opisy szlaków

Na kanale na YouTube A chodźże na pole! możesz znaleźć szczegółowe opisy szlaków podczas oglądania filmu – punkty startowe, wskazówki czy komentarze. W opisach pod filmami na YT są także wszystkie potrzebne informacje praktyczne. Są także wycieczki z dzieckiem, więc można zaplanować trasę, mając więcej osób na pokładzie. Pierwszy film pojawił się w 2019 roku, a kanał aktywnie się rozwija.

Dragon Joanna – najpiękniejsze górskie zdjęcia i filmy z drona

Joanna Dragon tworzy przepiękne górskie zdjęcia i filmy z drona. W jej podniebnym świecie królują głównie Karpaty, ale zdarzają się także ujęcia z innych części Polski. Zawsze, jak jej zdjęcia wyświetlają mi się na Facebooku, to już chciałbym w te miejsca pojechać. Właśnie na Facebooku najczęściej oglądamy te przepiękne ujęcia, chociaż można je także znaleźć na jej stronie czy YT. Asia jest także Przewodnikiem Beskidzkim, miłośniczką Beskidu Wyspowego oraz Gorców.

Joanna Dragon - dron

Góry Wolności – górskie vlogi i szlaki długodystansowe

Jak ja lubię oglądać filmy i słuchać, co ma do powiedzenia Marek ze strony Góry Wolności w swoich vlogach. Relacje z wypraw, wskazówki i słowo na szczycie, czyli krótkie przemyślenia i refleksje życiowe. Te 3 rzeczy charakteryzują to, czym zajmuje się Marek w kwestii górskich wędrówek. Niedawno razem z żoną Edytą wędrowali Głównym Szlakiem Beskidzkim, z którego zrobili bardzo fajny materiał. Przy tych filmach można się bardzo uspokoić i zrelaksować.

naTatry – największy przewodnik po tatrzańskich szlakach

Serwis naTatry.pl to największy internetowy przewodnik po szlakach w Tatrach. Jest tam wiele szlaków z informacjami praktycznymi w skróconej formie, jeśli szukasz opisu trasy na szybko. Obecnie portal przechodzi przebudowę, więc nie wiadomo, jak będzie wyglądał w przyszłości.

NaTatry opisy szlaków

Górskie grupy na Facebooku

Beskidomaniacy, Sudety z plecakiem oraz Tatromaniak – Serwis Miłośników Tatr to najbardziej ogólne grupy górskie na Facebooku, do których warto dołączyć. Możesz tam znaleźć wiele aktualnych zdjęć ze szlaków, ważne informacje, opisy innych ludzi oraz zapytać, jeśli czegoś nie wiesz. W social media są także grupy tematyczne związane z konkretnymi miejscami, ale tych jest zbyt wiele i nie będę wymieniał. Zapraszam jednak do naszej grupy o tematyce podróżniczej.

Facebook grupa górska

Nasz blog MyNaSzlaku

Na samym końcu dziękujemy Ci za czytanie nas, czyli bloga MyNaSzlaku. Opisujemy tutaj różne miejsca w polskich górach, ale staramy się głównie wędrować tymi szlakami, które są mniej popularne i promowane w Internecie. Dziękujemy za ten górski rok 2020 i czekamy na kolejny. To jeszcze nie jest podsumowanie naszych tegorocznych podróży. Z tym będziemy musieli chwilę poczekać. 🙂

górski świat

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *