Góry Troodos i Olimp – najwyższy szczyt Cypru

Olimp to najwyższy szczyt Cypru mierzący 1951 m n.p.m. Znajduje się w Górach Troodos, w których ukrytych jest wiele atrakcji. My spędziliśmy tam kilka dni i poznaliśmy cypryjskie góry z różnej strony. Zapraszamy na szybki przegląd atrakcji w Górach Troodos.

Jeżdżąc po górach na Cyprze, trzeba uważać, ponieważ miejscami drogi są kręte i wąskie. Na trasie jest wiele zatoczek, na których można się zatrzymać i obejrzeć wspaniałe krajobrazy. Pamiętaj, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, a samochody z wypożyczalni rozpoznasz po czerwonych tablicach.

Przygotowaliśmy osobny tekst o ponad 60 miejscach, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży – sprawdź atrakcje Cypru.

Co warto zobaczyć w Górach Troodos?

  • Góra Olimp – najwyższy szczyt Cypru. Króluje w Górach Troodos w centralnej części kraju. Na samą górę można dojechać samochodem, jednak jest tam teren wojskowy i trzeba zachować ostrożność.
  • Wodospad Kaledoński – jeden z najchętniej odwiedzanych wodospadów na Cyprze. Prowadzi do niego urokliwa ścieżka przez las.
  • Szlak Afrodyty wokół Góry Olimp – ścieżka mierzy prawie 8 kilometrów, a jej przejście zajmuje ponad 2 godziny. Trasa biegnie niemalże cały czas po prostej drodze. Widoki są stamtąd piękne, jednak my mieliśmy mgłę.
  • Ogród botaniczny – ciekawe miejsce na około 15 minut zwiedzania. Oprócz roślin z tego terenu można obejrzeć wspaniałe krajobrazy z punktu widokowego.
  • Zabytkowe kościoły wpisane na listę UNESCO – podróż po dawnych bizantyjskich kościołach w Górach Troodos będzie ciekawym przeżyciem. Na liście znajduje się 10 zabytkowych świątyń.
  • Najstarsze drzewo oliwne na Cyprze – to drzewo podobno ma ponad 800 lat. Jest tak duże, że można wejść do środka. To ciekawe miejsce, które znajduje się poza utartym szlakiem.
  • Wodospad Millomeris – najwyższy wodospad na Cyprze. Można łatwo do niego dojść z parkingu. Na dole przygotowano specjalne metalowe pomosty.
  • Klasztor Kykkos – to jedna z największych atrakcji turystycznych w Górach Troodos i na całym Cyprze. Malownicza świątynia znajduje się w pięknym miejscu. W środku znajduje się muzeum.
  • Świątynia Throni – to bardzo ciekawe miejsce w Górach Troodos. Znajduje się nad powyższym klasztorem. Można tam dojechać samochodem, a potem przejść na spacer do świątyni. Pod świątynią znajduje się grobowiec oraz pomnik Makarego III, który był pierwszym prezydentem Cypru.
Wodospad Kaledoński
Wodospad Kaledoński
Szlak Afrodyty wokół Góry Olimp
Szlak Afrodyty wokół Góry Olimp
Punkt widokowy na Góry Troodos
Punkt widokowy na Góry Troodos
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Jeden z kościołów wpisanych na listę UNESCO
Jeden z kościołów wpisanych na listę UNESCO
przewodnik
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła
Drzewo oliwne
Drzewo oliwne
Wodospad Millomeris
Wodospad Millomeris
Klasztor Kykkos
Klasztor Kykkos
Świątynia Throni
Świątynia Throni
Widok spod świątyni Throni
Widok spod świątyni Throni
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.