GOZO – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca i atrakcje na Gozo, które odwiedziliśmy

Gozo to wyspa znajdująca się obok Malty. Jest drugą największą wyspą w archipelagu Wysp Maltańskich. W ostatnich latach stała się popularnym kierunkiem wycieczek. Początkowo nie mieliśmy w planach podróży na Gozo, jednak otrzymaliśmy tyle poleceń, żeby tam pojechać, że się zdecydowaliśmy. To była najlepsza decyzja. Zapraszamy na przewodnik po Gozo, dzięki któremu odkryjesz najpiękniejsza miejsca, które warto zobaczyć na wyspie.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Napisaliśmy również o samej Malcie. Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Malty.

Jak dojechać na Gozo?

Na Gozo dostaniesz się na kilka sposobów. Takie trzy najpopularniejsze to: pieszo, promem lub statkiem. Na Gozo działa komunikacja miejska, jednak sporo czasu trzeba będzie poświęcić, żeby dotrzeć w najpiękniejsze miejsca i do tego sporo iść na nogach. Początkowo o tym myśleliśmy.

Przy promie na Malcie, znajduje się przystanek, do którego kursują autobusy z Valletty – stolicy Malty.

Najlepiej Gozo zwiedzać samochodem. Można go wypożyczyć na Malcie i potem przedostać się promem na drugą stronę. My wybraliśmy jeszcze inną opcję. Pojechaliśmy na zwiedzanie Gozo z polskim biurem turystycznym w kilkanaście osób. To była świetna opcja, bo w ciągu ponad 7 godzin odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc.

GOZO - co warto zobaczyć?

Opłata za prom – ile kosztuje bilet z Malty na Gozo?

Prom na Malcie znajduje się w miejscowości Cirkewwa. W sezonie turystycznym trzeba czekać nawet 3 godziny. My na Gozo wjechaliśmy od razu, a w drodze powrotnej staliśmy 30 minut. Opłata za prom wynosi 15,70 euro – samochód i kierowca. Jeśli jesteś bez samochodu to zapłacisz 4,65 euro. Dzieci od 3 do 12 lat 1,15 euro.

Najlepiej przyjechać tutaj wcześnie rano. Rejs z Malty na Gozo trwa około 20 minut.

Tutaj oficjalna strona z biletami i rozkładem jazdy: www.gozochannel.com.

Z czego słynie wyspa Gozo?

Zastanawialiśmy się przed wycieczka, z czego słynie wyspa Gozo i chyba już wiemy. Z niezwykłego krajobrazu, wspaniałej przyrody, pięknych widoków i spokoju.

GOZO - co warto zobaczyć?
GOZO - co warto zobaczyć?

Mapa atrakcji Gozo

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Gozo, które zobaczyliśmy.

Gozo – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca, które zobaczyliśmy na Gozo

Od razu muszę napisać, że Gozo nas zachwyciło. Ta natura była cudowna, zwłaszcza okolice Dwejry, tutaj gdzie dawniej istniało Azure Window. O tym jeszcze za chwilę.

Qala – piękny punkt widokowy na Comino

Tuż na promem znajdowała się miejscowość Qala, z której mogliśmy oglądać wspaniałe krajobrazy na Wyspę Comino, na której jest rezerwat przyrody. Autobus zatrzymał nam się tuż przy punkcie widokowym, więc wystarczyło wysiąść i podziwiać. Widzieliśmy jak kursuje prom i łódki płynące na Camino do Blue Lagoon.

GOZO - co warto zobaczyć?
przewodnik
GOZO - co warto zobaczyć?
MYNASZLAKU FILM

Gdzie zjeść na Gozo? Wizyta w najstarszej piekarni na wyspie

Kolejnym miejscem była Mekren’s Bakery. Dowiedzieliśmy się, że to najstarsza piekarnia na Gozo. Nie zawiedliśmy się. Faktycznie jedzenie było smaczne. Zobacz sam na te zdjęcia. Na te smakołyki zrobiliśmy sobie przerwę na pięknej plaży.

gdzie zjeść na Gozo
gdzie zjeść na Gozo
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
gdzie zjeść na Gozo

Jaskinia Tal-Mixta – obowiązkowe miejsce do zobaczenia na Gozo

Pojechaliśmy do bardzo urokliwej jaskini. Nazywała się ona Tal-Mixta i oferowała widoki na Morze Śródziemne. Dotarliśmy do niej 10-minutową ścieżką, która wiodła po prostym. Widok był niezwykle malowniczy. To było takie okno z widokiem. Świetnie widzieliśmy plażę ir-Ramla, do której następnie poszliśmy. Trasa prowadziła w dół. Ścieżka była dobrze wydeptana, ale bez żadnych oznaczeń. Widać było drogę, która wiodła między innymi obok wysokich opuncji. Pod koniec weszliśmy na plażę i zobaczyliśmy, że wiele osób na niej wypoczywa. Na trasie ostrzejsze zejście jest tylko na samym początku. Potem maszeruje się bardzo przyjemnie.

Jaskinia Tal-Mixta - obowiązkowe miejsce do zobaczenia na Gozo
Jaskinia Tal-Mixta - obowiązkowe miejsce do zobaczenia na Gozo

Plaża ir-Ramla

Gdy zjawiliśmy się na plaży, to poszliśmy jeszcze dalej, żeby dokładniej eksplorować teren i zobaczyć krajobrazy z różnej strony. Przy plaży była restauracja i bezpłatny parking. Z tablic informacyjnych mogliśmy dowiedzieć się różnych rzeczy. Niedaleko nad plażą znajduje się Jaskinia Calypso, która obecnie grozi zawaleniem i nie można jej zwiedzać. Legenda głosi, że właśnie o tej jaskini pisał Homer w Odysei. Tutaj Kalypso miała więzić Odyseusza.

Jaskinia Tal-Mixta - obowiązkowe miejsce do zobaczenia na Gozo

Panwie solne i widok na piękną skałę

Kolejną atrakcją na Gozo były panwie solne. To bardzo ciekawa i rzadko spotykana atrakcja. W tym miejscu pozyskuje się sól z wody morskiej. Woda wlewa się do panwi, a potem poddawana jest odparowywaniu. Świetnie to widać ze skały, która znajduje się tuż obok. Na murku siedział starszy Pan, u którego można było kupić woreczek soli. Miał tam nawet magazyn rzeczy, które sprzedaje. Nie widzieliśmy jeszcze takiego miejsca na żywo. Potem gdy jechaliśmy dalej, to były także inne panwie, jednak nieużytkowane. Podobno wykorzystywane są do różnych wydarzeń, a nawet ślubów.

Panwie solne
Panwie solne
Panwie solne
Panwie solne

Jedno z najpiękniejszych miejsc na Gozo to Wied il-Ghasri

Tym miejscem mogliśmy się zachwycić. Wied il-Ghasri to jedno z najpiękniejszych miejsc na Gozo. To wąwóz morski, który można zobaczyć i z góry i z dołu. Doszliśmy do niego z małego parkingu. Szlak nie trwał długo, bo tylko kilka minut. Do samego wąwozu prowadziły schody. Nie było ich dużo. Najpiękniej wąwóz widać już na samym początku schodów. W czasie sztormu woda w wąwozie jest bardzo wzburzona. Na dole nawet jest mała kamienista plaża. Jeśli planujesz wycieczkę na Gozo, to nie możesz pominąć tego miejsca.

Wied il-Ghasri
Wied il-Ghasri
Wied il-Ghasri

Bazylika Ta’Pinu

Bazylika Ta’Pinu nie jest najbardziej okazałą świątynią na Malcie, chociaż związana jest z objawieniem Maryi. Miała doświadczyć tego Karmni Grima – rolniczka, która wracała z pola. Początkowo stała tam kaplica, którą przeznaczono do rozbiórki. Okazało się, że zawsze coś się przydarzało przy próbie rozebrania, więc ostatecznie postanowiono o wmurowaniu ją w mury obecnej. Gdy weszliśmy do środka, to było cicho i spokojnie. Nie było przepychu. Mogliśmy obejrzeć ją dokładnie i powierzyć swoje intencje. Świątynia znajduje się na małym wzgórzu i świetnie widać ją już z daleka.

Bazylika Ta'Pinu
Bazylika Ta'Pinu

Najpiękniejsze miejsce na Gozo – Dwejra

To bez wątpienia dla nas najpiękniejsze miejsce na Gozo. Jeszcze kilka lat temu, przyjeżdżali tutaj turyści, żeby zobaczyć słynne Azure Window. Teraz pokazuje się tylko, gdzie było. Łuk skalny niestety się zawalił.

Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra

Blue Hole

Można oglądać za to Blue Hole. To małe jezioro morskie znajdujące się tuż przy klifach. Niebieska dziura często wykorzystywana jest do nurkowania.

Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra

Inland Sea – rejs łodzią przez jaskinie

Rejs łodzią to dla nas największa atrakcja na Gozo. 15-minutowy rejs kosztuje 5 euro. To niezbyt dużo jak na tak wspaniałe przeżycie. Podchodzi się do drewnianego pomostu, wsiada do łódki i można ruszać w rejs. W łodzi jest około 10 osób. Spektakularnie wygląda płynięcie przez jaskinie, a jeszcze ciekawsze jest oglądanie jaskiń i skał od strony morza. To było niezapomniane przeżycie. Polecamy każdemu. Są tam również restauracje, ścieżki trekkingowe, kaplica świętej Anny, a nawet przyjechała ekipa nurków. Sporo się tam działo. Na te łódki koniecznie się wybierz jeśli tam będziesz.

Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra
Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra
Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra
Najpiękniejsze miejsce na Gozo - Dwejra

Victoria (Rabat) i cytadela

Wjechaliśmy potem do Victorii zwanej także Rabatem. To nieformalna stolica Gozo. Jedną z najważniejszych atrakcji jest Cytadela. Startowaliśmy z parkingu na zwiedzanie. Każdy miał po 50 minut, więc chcieliśmy dostać się na mury, które stanowiły wspaniały punkt widokowy. Wyszliśmy na samą górę. Łatwo było trafić, bo zmierzaliśmy na stare miasto. Przejście po murach cytadeli było bezpłatne i z samej góry mogliśmy zobaczyć, które miejsca odwiedzaliśmy. To chyba najlepszy punkt widokowy, z którego widać najwięcej. Potem poszliśmy w kierunku kościoła świętego Grzegorza, a po drodze kupiliśmy pamiątki. Uliczki były wąskie i wypełnione restauracjami i pamiątkami. Kupiliśmy i pamiątkę z napisem Gozo i z napisem Malta.

Victoria (Rabat) i cytadela
Victoria (Rabat) i cytadela
Victoria (Rabat) i cytadela

Atrakcje Gozo – Xlendi

Ostatnim punktem na trasie zwiedzania atrakcji turystycznych Gozo była wieś Xlendi. Jest pięknie położona, ponieważ z widokiem na klify. Od razu zobaczyliśmy ścieżkę po schodach prowadzącą na skały. My szliśmy promenadą po drugiej stronie rzeki. Bardzo dobrą lokalizację mają restauracje, ponieważ z cudownym widokiem. Jeśli masz czas, to wejdź schodami na górę.

Atrakcje Gozo - Xlendi
Atrakcje Gozo - Xlendi

Czy warto jechać na Gozo?

Jeśli masz taką możliwość, to wycieczka na Gozo to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Malty. Podróż na Gozo to jedno z naszych najpiękniejszych przeżyć podczas wyprawy na Maltę.

Malta czy Gozo – gdzie jest ładniej?

Ostatecznie ciężko ocenić, bo i tutaj i tutaj są cudowne miejsca. Tutaj na Gozo Dwejra, a np. na Malcie okolice Golden Bay czy klify Dingli. Najlepiej pojechać i odwiedzić obie wyspy.

Czy warto jechać na Gozo?
Czy warto jechać na Gozo?
Czy warto jechać na Gozo?
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.