Hallstatt w Austrii – atrakcje „najpiękniejszego” miasta świata

Hallsatt to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Austrii, a i podobno na całym świecie! Zdania są podzielone. Mimo wszystko jest ciekawym miejscem na długi weekend i krótki wypad. Można tu cieszyć się malowniczymi widokami, ponieważ miasto położone jest nad jeziorem Hallstätter See oraz pomiędzy górami. Miasteczko oferuje również sporo atrakcji. Co więcej, istnieje wiele restauracji i barów serwujących tradycyjne potrawy austriackie.

Największe atrakcje w Hallsatt to: jezioro Hallstätter See, kaplica czaszek (ponad 1100 czaszek), kopalnia soli, punkt widokowy Skywalk, Welterbemuseum Hallstatt, rejs statkiem po jeziorze, kościół ewangelicki, ciekawe uliczki i kilka miejsc widokowych w mieście. Gdy będziesz spacerować po miasteczku, to przy domach zobaczysz wiele detali. Niektóre domy mają zawieszoną tabliczkę, żeby nie robić im zdjęć. Mieszkańcy są zmęczeni popularnością tego miejsca. Po drugiej stronie jeziora znajduje się jeszcze Zamek Grub.

  • Odkryte tutaj cmentarzysko datuje się na 800 rok przed naszą erą.
Hallstatt w Austrii - atrakcje "najpiękniejszego" miasta świata

Hallstatt i Azja – o co chodzi?

Podczas wizyty spotkasz na pewno mieszkańców Azji, zwłaszcza z Chin. Po pierwsze za sprawą UNESCO. Azjaci bardzo chętnie odwiedzają miejsca wpisane na listę UNESCO. Po drugie w Chinach znajduje się replika Hallstatt. Azjaci postanowili odwzorować u siebie właśnie to jedno z najpiękniejszych miasteczek Europy. Znajduje się w prowincji Guangdong. Odwzorowanie tego miejsca trwało rok i kosztowało 940 milionów dolarów.

Hallstatt w Austrii - atrakcje "najpiękniejszego" miasta świata

Jak się dostać do Hallstatt z Polski?

Dojazd z Katowic do miasteczka zajmuje około 7 godzin. Podróż jest przyjemna, ponieważ najpierw jedziemy przez Czechy, a później już przez Austrię. Pamiętaj o winietach za przejazd. Gdy będziemy zbliżać się do celu podróży, to rozpoczną się piękne krajobrazy na Alpy. 

Hallstatt w Austrii - atrakcje "najpiękniejszego" miasta świata

Gdzie parkować w Hallstatt? – parking blisko centrum. Ile kosztuje?

Parking w Hallstatt jest łatwy do odnalezienia. Już przed wjazdem do centrum mamy informację o czterech parkingach, na których można zatrzymać samochód. Od P1 do P4. P4 znajduje się poza miastem i najpóźniej się zapełnia. Najpopularniejsze są parkingi P1 i P2. My staliśmy na tym pierwszym. Ze znalezieniem wolnego miejsca nie będzie problemu, jeśli przyjedziesz tutaj wcześnie rano, najlepiej około godziny 7 czy 8. Potem turystów już będzie sporo. 

  • Współrzędne parkingu: 47.5530, 13.6484.

Za jedną godzinę postoju trzeba zapłacić 4 euro, czyli prawie 20 złotych. Za 6 godzin zapłacisz np. 10 euro. Ogólnie jest drogo, jednak to miasto jest tak popularne i pełne turystów, że zaraz wolne miejsca się zajmują. 

Hallstatt w Austrii - atrakcje "najpiękniejszego" miasta świata

Kiedy jechać do Hallstatt? My byliśmy w szczycie sezonu. Jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć?

Miasteczko Hallstatt najlepiej odwiedzić poza sezonem turystycznym. My w jeden dzień przejeżdżaliśmy tamtędy około godziny 12 w słoneczny dzień, to ciężko było przejechać. Wszędzie samochody, parkingi zajęte i do tego turyści przechodzący przez drogę w każdym możliwym miejscu. Dobrze, że wtedy byliśmy tylko przejazdem. Co warto zobaczyć w Hallstatt? Atrakcje i ciekawe miejsca znajdziesz poniżej.

Kiedy jechać do Hallstatt? My byliśmy w szczycie sezonu. Jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć?
przewodnik

Wycieczka do najstarszej kopalni soli na świecie, kolejka i Skywalk

Na właściwe zwiedzanie pojechaliśmy w inny dzień od samego rana i to jeszcze dodatkowo przy padającym deszczu. Byliśmy po 7 rano i ulice były jeszcze puste. Dopiero około godziny 8 ludzie zaczęli się zbierać na wycieczkę do kopalni soli – Salzwelten. To najstarsza kopalnia soli na świecie. Można się do niej dostać specjalną kolejką, a następnie chwilę pieszo. Większość osób wyjeżdża kolejką i idzie na punkt widokowy – Hallstatt Skywalk Welterbeblick Aussichtsplattform. Rozciągają się stamtąd przepiękne widoki na jezioro oraz góry. Do tego miejsca można również dojść pieszo za żółtym szlakiem. Poniżej mapa trasy. 

Bilet normalny na zwiedzanie kopalni soli kosztuje 40 euro. Bilet dla dzieci od 4 do 15 lat kosztuje 18 euro. Wejście do kasy biletowej jest przy ulicy Salzbergstraße 21, czyli kilka minut od ścisłego centrum.

Kiedy jechać do Hallstatt? My byliśmy w szczycie sezonu. Jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć?
Kiedy jechać do Hallstatt? My byliśmy w szczycie sezonu. Jakie atrakcje warto tutaj zobaczyć?

Rejs statkiem po Hallstätter See

Możesz wybrać się na rejs statkiem po jeziorze Hallstätter See. Statki wyruszają w dwóch miejscach przy Seestraße i Landungsplatz. Pierwsze z nich zobaczysz idąc od parkingu P1 lub P2. Będzie taka duża zatoczka. Natomiast drugie jest tuż za kościołem.

Rejs statkiem po Hallstätter See

Spacer główną ulicą nad jeziorem – Seestraße

Koniecznie musisz przejść się ulicą Seestraße, która biegnie tuż nad jeziorem. Przechodzi tamtędy najwięcej osób. Są tam stoiska z pamiątkami, restauracje, sklepiki, domy obrośnięte bluszczem i kapitalne widoki na góry. Dotrzesz na Marktplatz, czyli główny plac otoczony budowlami. Zobaczysz tam fontannę oraz Kolumnę Trójcy Świętej. Dalej już będzie zabytkowy kościół. Po drodze jest jeszcze jeden kościół Wniebowzięcia NMP. Na pewno dostrzeżesz i usłyszysz wodospad. Będzie po lewej stronie (idąc z parkingu) nad domami.

Rejs statkiem po Hallstätter See
Rejs statkiem po Hallstätter See
Rejs statkiem po Hallstätter See
Austria

Podróż do Hallstatt – czy warto przyjechać? Co zobaczyć w okolicy?

Każde miejsce warto zobaczyć na własne oczy i poczuć jego klimat. Tutaj także warto przyjechać, ale może poza sezonem lub wcześnie rano. Noclegów jest sporo, dlatego znajdziesz coś dla siebie. W okolicy warto pojechać na punkt widokowy 5 Fingers. To ciekawa platforma widokowa z pięcioma wystającymi „palcami”. Na koniec zobacz wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży w Alpy.

Austria
Austria
Austria
Austria
Austria
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.