Jak działa aplikacja RATUNEK?

Aplikacja Ratunek została stworzona z myślą o tych, którzy chcą skorzystać z pomocy Ochotniczych Służb Ratowniczych GOPR, TOPR, WOPR, MOPR działających w naszym kraju. Aplikacja jest darmowa i każdy ją powinien zainstalować w swoim telefonie komórkowym z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażonym w moduł GPS.

Jak korzystać z aplikacji RATUNEK?

Przewidziane są dwie sytuacje, w których aplikacja musi pracować. Wtedy, kiedy mamy dostęp do zasięgu swojego operatora, ale także, jeśli zasięg ten jest ograniczony.

Przypadek 1: mamy zasięg w telefonie

1. Przy uruchamianiu się aplikacji Ratunek, gdy nie jest włączona lokalizacja GPS, pojawia się komunikat: Do działania aplikacji konieczne jest włączenie lokalizacji GPS. Zrób to teraz, a następnie należy wybrać przycisk Rozumiem. Automatycznie powinniśmy zostać przeniesieni do ustawień.

2. Powyższy warunek musi zostać spełniony, aby aplikacja działała. Następnie dostaniemy kolejny komunikat: warunkiem przyjęcia zgłoszenia wypadku jest nawiązanie rozmowy telefonicznej z ratownikiem dyżurnym GOPR/TOPR/WOPR/MOPR

3. Powyższy komunikat musimy potwierdzić przyciskiem Akceptuję, dzięki któremu zostanie uruchomiona aplikacja. 

4. W tym momencie na ekranie komórki pojawiają się dwa przyciski do wyboru. Są niebieskimi krzyżami wraz ze symbolem wody i gór, a także adekwatnie do nich podpisane. 

5. Należy wybrać przycisk z odpowiednim symbolem (Woda, Góry), a następnie pojawi się komunikat Dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc. Trzykrotne dotknięcie jest przemyślane, aby zabezpieczyć użytkownika aplikacji przed przypadkowym wezwaniem pomocy. 

6. Dzięki aplikacji zostaniemy automatycznie połączeni z ratownikiem, który przyjmie od nas zgłoszenie. Oczywiście trzeba pamiętać, że w górach zostaniemy połączeni z numerem 601 100 300, a nad wodą 601 100 100. 

7. Można także zauważyć, że na ekranie pojawi się komunikat Ustalanie Twojej pozycji…, dzięki temu zostanie ustalona lokalizacja poszkodowanego, kiedy kontaktuje się z ratownikiem. Zostanie wysłany SMS z nią. Zaraz po rozmowie kolor półokręgu zmieni się z niebieskiego na czerwony kolor. Pojawi się także komunikat, który jest już ostatnią informacją dla nas Pozycja wysłana do ratowników!

Przypadek 2: brak zasięgu w telefonie

Zastanawiasz się jakim sposobem zostaną poinformowane służby, kiedy nie ma zasięgu? Otóż aplikacja stara się jak najszybciej połączyć się telefonicznie ze służbą ratowniczą, a jeśli się to nie uda, to stara się, aby został wysłany SMS z lokalizacją osoby potrzebującej pomocy.  Oczywiście na ekranie dostaniemy informację w postaci komunikatu: Pozycja wysłana do ratowników! Należy pamiętać, że aby zgłoszenie wypadku zostało przyjęte potrzeba nawiązać rozmowę telefoniczną z ratownikiem dyżurnym GOPR/TOPR.

Jak działa aplikacja RATUNEK?

Czy aplikacja RATUNEK działa bez zasięgu komórkowego?

Bardzo często zdarza się, że nasz telefon komórkowy szuka sieci i nie może się z nią połączyć, bo jest nieosiągalna. Do takiego przypadku aplikacja RATUNEK też została zaprogramowana. Otóż nie bójmy się jej użyć w przypadku, kiedy potrzebujemy koniecznie pomocy ratowników. Niech Cię nie demotywuje brak zasięgu. Aplikacja tak została zaprogramowana, że w warunkach optymalnych możemy wezwać pomoc poprzez kontakt telefoniczny ze Służbą Ratowniczą oraz ustalenie i wysłanie wiadomości SMS z informacją o Twojej lokalizacji. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.