ratunek jak dziala gopr
Poradnik

Jak działa aplikacja RATUNEK?

Aplikacja Ratunek została stworzona z myślą o tych, którzy chcą skorzystać z pomocy Ochotniczych Służb Ratowniczych GOPR, TOPR, WOPR, MOPR działających w naszym kraju. Aplikacja jest darmowa i każdy ją powinien zainstalować w swoim telefonie komórkowym z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażonym w moduł GPS.

Jak korzystać z aplikacji RATUNEK?

Przewidziane są dwie sytuacje, w których aplikacja musi pracować. Wtedy, kiedy mamy dostęp do zasięgu swojego operatora, ale także, jeśli zasięg ten jest ograniczony.

Przypadek 1: mamy zasięg w telefonie

1. Przy uruchamianiu się aplikacji Ratunek, gdy nie jest włączona lokalizacja GPS, pojawia się komunikat: Do działania aplikacji konieczne jest włączenie lokalizacji GPS. Zrób to teraz, a następnie należy wybrać przycisk Rozumiem. Automatycznie powinniśmy zostać przeniesieni do ustawień.

2. Powyższy warunek musi zostać spełniony, aby aplikacja działała. Następnie dostaniemy kolejny komunikat: warunkiem przyjęcia zgłoszenia wypadku jest nawiązanie rozmowy telefonicznej z ratownikiem dyżurnym GOPR/TOPR/WOPR/MOPR

3. Powyższy komunikat musimy potwierdzić przyciskiem Akceptuję, dzięki któremu zostanie uruchomiona aplikacja. 

4. W tym momencie na ekranie komórki pojawiają się dwa przyciski do wyboru. Są niebieskimi krzyżami wraz ze symbolem wody i gór, a także adekwatnie do nich podpisane. 

5. Należy wybrać przycisk z odpowiednim symbolem (Woda, Góry), a następnie pojawi się komunikat Dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc. Trzykrotne dotknięcie jest przemyślane, aby zabezpieczyć użytkownika aplikacji przed przypadkowym wezwaniem pomocy. 

6. Dzięki aplikacji zostaniemy automatycznie połączeni z ratownikiem, który przyjmie od nas zgłoszenie. Oczywiście trzeba pamiętać, że w górach zostaniemy połączeni z numerem 601 100 300, a nad wodą 601 100 100. 

7. Można także zauważyć, że na ekranie pojawi się komunikat Ustalanie Twojej pozycji…, dzięki temu zostanie ustalona lokalizacja poszkodowanego, kiedy kontaktuje się z ratownikiem. Zostanie wysłany SMS z nią. Zaraz po rozmowie kolor półokręgu zmieni się z niebieskiego na czerwony kolor. Pojawi się także komunikat, który jest już ostatnią informacją dla nas Pozycja wysłana do ratowników!

Przypadek 2: brak zasięgu w telefonie

Zastanawiasz się jakim sposobem zostaną poinformowane służby, kiedy nie ma zasięgu? Otóż aplikacja stara się jak najszybciej połączyć się telefonicznie ze służbą ratowniczą, a jeśli się to nie uda, to stara się, aby został wysłany SMS z lokalizacją osoby potrzebującej pomocy.  Oczywiście na ekranie dostaniemy informację w postaci komunikatu: Pozycja wysłana do ratowników! Należy pamiętać, że aby zgłoszenie wypadku zostało przyjęte potrzeba nawiązać rozmowę telefoniczną z ratownikiem dyżurnym GOPR/TOPR.

Jak działa aplikacja RATUNEK?

Czy aplikacja RATUNEK działa bez zasięgu komórkowego?

Bardzo często zdarza się, że nasz telefon komórkowy szuka sieci i nie może się z nią połączyć, bo jest nieosiągalna. Do takiego przypadku aplikacja RATUNEK też została zaprogramowana. Otóż nie bójmy się jej użyć w przypadku, kiedy potrzebujemy koniecznie pomocy ratowników. Niech Cię nie demotywuje brak zasięgu. Aplikacja tak została zaprogramowana, że w warunkach optymalnych możemy wezwać pomoc poprzez kontakt telefoniczny ze Służbą Ratowniczą oraz ustalenie i wysłanie wiadomości SMS z informacją o Twojej lokalizacji. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *