Podróże bez języków
Poradnik

Jak podróżować bez znajomości języka angielskiego?

Brak znajomości języka obcego spędza sen z powiek niejednego człowieka chcącego podróżować poza granicę naszego kraju. Co więcej, wiele osób nie realizuje przez to swoich marzeń, którymi są zagraniczne wyjazdy. Najciekawsze jest to, że jak Polak jedzie do innego kraju, to wypadałoby, aby znał dany język, a przynajmniej angielski. Jak obcokrajowiec przyjeżdża do Polski, to nie przejmuje się tym, że nie zna polskiego (nawet podstawowych słów), tylko liczy na to, że my będzie w stanie się z nim dogadać.

Podstawy nauki języka obcego

Nasza przygoda z nauką języków obcych rozpoczęła się w szkole podstawowej, a była kontynuowana w gimnazjum, gdzie mieliśmy angielski od podstaw. Poważna przygoda zaczęła się dopiero w szkole średniej. Mieliśmy kilka godzin angielskiego i francuskiego tygodniowo i dodatkowe lekcje w weekendy, głównie przed maturą. Bardzo dużo nam dało korzystanie z repetytorium maturalnego z Longmana. Teraz, chociaż nie ma zbyt wiele czasu, to sporo nam daje nauka angielskiego w domu. Chociaż nie ma ich wiele, to w wolnych chwilach zaglądamy na strony językowe.

Podróże z plecakiem

Czy trzeba znać języki, aby podróżować?

Oczywiście, że nie. Wiele osób tak podróżuje i wychodzi im to bardzo dobrze. Jednak język angielski w podróży ułatwia życie i o tym, że warto go znać, przekonaliśmy się nie raz. Chociaż nie mówimy biegle po angielsku, to w podstawowych kwestiach potrafimy się porozumieć. Znajomość języka przydaje się głównie w hotelach, gdy występują jakieś problemy z naszym pokojem, na lotniskach, w miastach, gdy zwiedzamy zabytki i chcemy się o nich dowiedzieć więcej, ale także, gdy chcemy zapytać kogoś o drogę.

Okazuje się, że to nie brak słownictwa, nas tak bardzo ogranicza, ale wstyd i nieśmiałość. Większość z nas potrafi powiedzieć po angielsku: „ja chcieć kupić” czy „my szukać sklep”. Może w rzeczywistości wygląda to kiepsko, ale jeśli mamy przysłowiowy nóż na gardle to potrafimy się dogadać. 

Jak nauczyć się języka angielskiego? 

Z biegiem lat wszystko idzie do przodu. Książki schodzą na boczny tor, tradycyjne słowniki lądują na półce, a pojawiają się strony internetowe i aplikacje uczące języków obcych. Jest to na pewno spore ułatwienie, zwłaszcza że spora część osób posiada smartfony z dostępem do Internetu. Jak sobie pomóc w nauce języka angielskiego i przy komunikacji poza granicami naszego kraju?

Warto przed wyjazdem przestudiować sobie podstawowe zwroty po angielsku w domu, przygotować tak zwane fiszki, czyli małe karteczki z najważniejszymi hasłami potrzebnymi podczas podróży (np. sklep-shop, czyli bilet-ticket). Jest to dobry sposób na ogarnięcie podstawowych zagadnień, tak zwany angielski w pigułce. Można także mieć w plecaku rozmówki angielskie, które przydadzą się w wielu sytuacjach. I też mamy do wyboru w wersji tradycyjnej lub elektronicznej. 

Podróże bez języka

W Internecie po wpisaniu frazy „kurs języka angielskiego” otwierają nam się możliwości do bezpłatnej nauki języka obcego nie wychodząc z domu. Serwisy są tak rozbudowane, że po wejściu na pierwszą lepszą stronę, np. Angprofi otwiera nam lista składająca się z kilkudziesięciu lekcji podzielonych na informacje teoretyczne, słowniczek czy ćwiczenia. Osoby korzystające ze smartfonów mogą pobrać aplikacje do nauki języka. I tych też jest całkiem sporo. Warto przetestować kilka i sprawdzić, które przypadną nam najlepiej do gustu.

Pierwsze co mi przychodzi na myśl to aplikacja Babbel, gdzie znajdziemy angielski dla początkujących i dla zaawansowanych. Można uczyć się w trybie offline, czyli pobrać lekcje, a kontynuować je, gdy nie mamy internetu. Te trwają tylko 15 minut, a tyle na naukę języka zawsze warto poświęcić. Możemy również korzystać z objaśnień ekspertów, którzy ułatwią nam opanowanie nowych treści. Jednak na nic będzie nasza nauka, gdy nie będziemy systematyczni.

Angielski w podróży

Na koniec nie możemy zapomnieć o naszym ulubionym tłumaczu i ostatniej desce ratunku, czyli Google Translate. Nie jest, to może idealne narządzie do tłumaczenia długich i skomplikowanych zdań, ale śmiało możemy z niego skorzystać w razie nagłej potrzeby. Takich słowników również w Internecie jest całkiem sporo i tutaj również musimy sobie wybrać dla nas najlepszy.   

Google Translate
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

5 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *