Książka,  Podróże z dzieckiem

Książka o wędrówkach po górach z dziećmi autorstwa Marleny Woch

Pod koniec czerwca 2019 roku w księgarniach ukazała się druga część górskich przygód z dzieckiem, autorstwa Marleny i Mariusza Woch. Pierwsza odsłona, czyli „Góry z dzieckiem” cieszyła się dużą popularnością. Tym razem autorzy przenoszą nas w najwyższe góry Polski i Słowacji, czyli w Tatry. To, że góry są najwyższe, to nie znaczy, że rodziny z dziećmi nie mają tam czego szukać. Wręcz przeciwnie. W Tatrach jest wiele ciekawych, łatwo dostępnych szlaków przeznaczonych dla najmłodszych i o tym własnie piszą Marlena i Mariusz.

Tatry polskie i słowackie z dzieckiem

Książka o wędrówkach po górach z dziećmi 

Okazuje się, że nawet wysokie szczyty nie są problemem, gdy dobrze zorganizuje się podróż, jest się odpowiednio przygotowanym, a nasz kierownik czy kierownicy podróży chcą współpracować. Zdobywanie wysokich gór tyczy się rodziców noszących swoje najmniejsze pociechy w chustach, nosidełkach ergonomicznych czy nosidełkach plecakowych. Nieco starsze dzieci już same będą zdobywać swoją wysokość. Jeśli ktoś nie ma tyle odwagi, by ruszyć wysoko w górę na tatrzański szlak, to może zostać w dolinkach lub zdobyć nieco niższe wzniesienia takie jak Wielki Kopieniec, Nosal czy Sarnią Skałę. 

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

Książkę „Tatry polskie i słowackie z dzieckiem” otrzymaliśmy od Wydawnictwa Pascal w ubiegłym tygodniu. Przez weekend leżała sobie spokojnie na półce. Tylko Maja chciała ją przeglądać, bo można w niej znaleźć dzieci. 🙂 Ja znalazłem na nią czas dopiero wczoraj wieczorem, jak wróciliśmy ze zwiedzania Ponidzia, na którym aktualnie jesteśmy.

Dokończyłem ją dzisiaj, będąc we wiacie turystycznej w Pińczowie. Pochłania się ją bardzo szybko, bo jest ciekawie i przystępnie napisana. Opisy poszczególnych wycieczek są ogólne bez wchodzenia w szczegóły, dlatego jak się już w jakimś miejscu było, czytanie pozostaje czystą formalnością. 

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

W przewodniku można znaleźć opisy tras po polskiej i słowackiej stronie Tatr, propozycje spacerów i wycieczek jednodniowych i kilkudniowych, trasy, które można pokonać z wózkiem, szlaki o różnych stopniach trudności dla małych i dużych dzieci, sprawdzone atrakcji i polecane miejsca noclegowe. Na końcu książki jest również dołączona mapa Tatr. 

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

Książka podzielona jest na dwa główne rozdziały. Pierwszy to 'zanim wyruszycie w góry’. W nim można zapoznać się z ogólnymi informacjami. Przeczytasz jak się spakować na wędrówkę z dzieckiem, co powinna zawierać apteczka, jakie jedzenie dla dziecka młodszego, a jakie dla starszego. Poruszony będzie także wątek chustonoszenia, jakie są jego zalety i wady. Przeczytamy o nosidłach ergonomicznych i plecakowych. W grę wejdzie także wyposażenie małego turysty, asekuracja dziecka, jak się przygotować do wycieczki z dzieckiem w warunkach zimowych czy dokąd się na taką zimową wyprawę wybrać. Jeśli planujesz nocować w schronisku, to o tym także w tej książce przeczytasz.

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

Propozycje wycieczek z dziećmi

Drugi rozdział to 'propozycje wycieczek’, a tam Tatry Polskie i Tatry Słowackie i w nich wycieczki jednodniowe i wielodniowe, a także spis innych atrakcji. Autorzy książki poprzez swoje doświadczenie i rady chcą pokazać, że Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem mogą być fajne i że może warto tego spróbować. W przewodniku znajdziemy nawet propozycję wycieczki w postaci wyjścia na Rysy od strony słowackiej. Tak! Okazuje się, że jest to możliwe, chociaż wycieczka jest podzielona na trzy dni z noclegiem nad Popradzkim Stawem i w Chacie pod Rysami. 

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem
Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem
Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

Standardowo w przewodniku pojawią się trasy typu: Morskie Oko, Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska. To są długie, choć bardzo łatwe trasy, na których można zabrać dziecko w wózku. W sumie tutaj strach powiedzieć, że łatwe, ponieważ różne rzeczy zdarzały się na drodze do Morskiego Oka, ale tak, to jest łatwa trasa dla osób myślących. Dodatkowo wspomniane są parkingi, na których można zostawić samochód, a także wykaz tras rowerowych. Każda wycieczka posiada opis, mapę, czas przejścia, stopień trudności, długość trasy i orientacyjne przejście.

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem

Tak jak w pierwszej części tak i tutaj, a głównie w życiu codziennym powinny być w naszej głowie słowa „pięknych relacji z pociechami nie buduje się przed telewizorem” i o tym naprawdę trzeba pamiętać. Do zobaczenia na szlaku. Cześć!

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Pascal

Tatry Polskie i Słowackie z dzieckiem
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.