Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Monte Titano to najwyższy szczyt San Marino. Góra mierzy 739 m n.p.m. i znajduje się w zabytkowej części państwa. Już na początek polecamy nasz ostatni tekst o atrakcjach w San Marino. Najwyższy szczyt można zdobyć przy okazji, ponieważ wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się obok siebie. My do naszej Korony Europy zdobyliśmy już 4 szczyty: Rysy, Śnieżkę, Kekes oraz Dinarę. Podczas naszej ostatniej podróży do Włoch udało się zdobyć Monte Titano. Jest jeszcze wiele szczytów przed nami – jedne są łatwiejsze inne trudniejsze do zdobycia.

Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Dojazd z południowej Polski do San Marino zajmuje ponad 14 godzin. Droga prowadzi przez Czechy lub Słowację, a później Austrię. Pamiętaj o winietach. We Włoszech za autostrady płaci się na bramkach. W San Marino nie ma autostrad. Parking najbliżej szczytu znajduje się 350 metrów wcześniej. Oznaczony w terenie i na Google Maps jest jako P7. My staliśmy na parkingu P8, ponieważ zwiedzaliśmy miasto. San Marino to jedno z najstarszych miast w Europie i warto odkryć jego zabytki.

  • Parking kosztuje 1,50 euro za godzinę, a 8 euro za cały dzień.
Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Jak wejść na Monte Titano – mapa i szlak na najwyższą górę w San Marino

Pisząc o szlaku na najwyższą górę San Marino może nieco przesadzam, ponieważ wejście zajmuje 8 minut według mapy. To zaledwie 350 metrów drogi z 20-metrowym podejściem. Nie ma tutaj mowy o jakimś zdobywaniu szczytu. Po prostu wszyscy tam wchodzą i nawet nie wiedzą, że zdobywają szczyt do Korony Europy. W najwyższym punkcie znajduje się Seconda Torre – Cesta, czyli jedna z trzech wież górujących nad miastem.

Na szczycie oprócz wieży są skałki, przy których zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie do Korony Europy. Można obejrzeć stamtąd również piękne widoki. Szczyt Monte Titano 739 m n.p.m. zaliczany jest do pasma Apeninów. Pod szczytem znajdują się stoiska z pamiątkami. Poniżej możesz zobaczyć mapę z zaznaczoną trasą.

Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy
san marino
san marino
przewodnik
san marino
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.