monte titano
Podróże z dzieckiem,  Włochy

Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Monte Titano to najwyższy szczyt San Marino. Góra mierzy 739 m n.p.m. i znajduje się w zabytkowej części państwa. Już na początek polecamy nasz ostatni tekst o atrakcjach w San Marino. Najwyższy szczyt można zdobyć przy okazji, ponieważ wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się obok siebie. My do naszej Korony Europy zdobyliśmy już 4 szczyty: Rysy, Śnieżkę, Kekes oraz Dinarę. Podczas naszej ostatniej podróży do Włoch udało się zdobyć Monte Titano. Jest jeszcze wiele szczytów przed nami – jedne są łatwiejsze inne trudniejsze do zdobycia.

Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

MISTRZOSTWA

Dojazd z południowej Polski do San Marino zajmuje ponad 14 godzin. Droga prowadzi przez Czechy lub Słowację, a później Austrię. Pamiętaj o winietach. We Włoszech za autostrady płaci się na bramkach. W San Marino nie ma autostrad. Parking najbliżej szczytu znajduje się 350 metrów wcześniej. Oznaczony w terenie i na Google Maps jest jako P7. My staliśmy na parkingu P8, ponieważ zwiedzaliśmy miasto. San Marino to jedno z najstarszych miast w Europie i warto odkryć jego zabytki.

  • Parking kosztuje 1,50 euro za godzinę, a 8 euro za cały dzień.
Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy

Jak wejść na Monte Titano – mapa i szlak na najwyższą górę w San Marino

Pisząc o szlaku na najwyższą górę San Marino może nieco przesadzam, ponieważ wejście zajmuje 8 minut według mapy. To zaledwie 350 metrów drogi z 20-metrowym podejściem. Nie ma tutaj mowy o jakimś zdobywaniu szczytu. Po prostu wszyscy tam wchodzą i nawet nie wiedzą, że zdobywają szczyt do Korony Europy. W najwyższym punkcie znajduje się Seconda Torre – Cesta, czyli jedna z trzech wież górujących nad miastem.

Na szczycie oprócz wieży są skałki, przy których zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie do Korony Europy. Można obejrzeć stamtąd również piękne widoki. Szczyt Monte Titano 739 m n.p.m. zaliczany jest do pasma Apeninów. Pod szczytem znajdują się stoiska z pamiątkami. Poniżej możesz zobaczyć mapę z zaznaczoną trasą.

Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino do Korony Europy
san marino
san marino
san marino

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *