Moszczenica – wieża widokowa Wiatrówki niedaleko Gorlic

Wieża widokowa Wiatrówki w Moszczenicy, to nowa atrakcja turystyczna województwa małopolskiego. Znajduje się niedaleko Gorlic i Ciężkowic na Pogórzu Ciężkowickim. Niemalże pod samą platformę obserwacyjną można dojechać samochodem. Wieżę wzniesiono końcem 2023 roku i od razu stała się popularnym kierunkiem podróży. Wybraliśmy się tam w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. Towarzyszył nam pył znad Sahary – krajobrazy wyglądały jak przez matowe szkło. Mimo słabej widoczności udało nam się sporo zobaczyć. Spotkaliśmy tam kilka osób. Budowla wygląda ciekawie.

Moszczenica - wieża widokowa

Dojazd i parking przy wieży widokowej

Pod wieżę można dojechać z dwóch stron. Droga od centrum Moszczenicy jest cały czas asfaltowa, a od Staszkówki kawałek prowadzi ubitą drogą przez las. Lepiej wybrać tę pierwszą opcję, zwłaszcza po deszczu.

Samochód możesz zostawić 2 minuty od wejścia na wieżę widokową. Na poboczu znajduje się kilkanaście miejsc na zatrzymanie samochodu.

  • Współrzędne parkingu: 49.7332, 21.0744.

Szczyt Wiatrówki i wieża widokowa w Moszczenicy niedaleko Gorlic

Z parkingu szybko dotarliśmy pod platformę obserwacyjną. Od razu weszliśmy na samą górę i obejrzeliśmy widoki. Szczyt Wiatrówki mierzący 431 m n.p.m. znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej w lesie. Wieża widokowa mieści się poniżej szczytu.

Co można zobaczyć z ostatniego piętra? Sporo, chociaż widoki i tak są ograniczone przez drzewa.

  1. Pogórze Ciężkowickie – Brzanka, Liwocz.
  2. Pogórze Dynowskie – Królewska Góra.
  3. Beskid Niski – Kornuty, Magura Małastowska, Maślana Góra.
  4. Beskid Sądecki – Runek.
  5. Tatry.
  6. Gorce – Lubań, Gorc.
  7. Beskid Wyspowy – Mogielica, Ćwilin, Jaworz, Kamionna.
  8. Pogórze Rożnowskie – Wał.

Warto rozważyć wschód lub zachód słońca w tym miejscu. Wieża jest czynna całą dobę, a wejście na górę jest bezpłatne. Budowla jest bezpieczna i osoby z lękiem wysokości powinny sobie poradzić z wejściem na samą górę.

Moszczenica - wieża widokowa
Moszczenica - wieża widokowa
Moszczenica - wieża widokowa
Moszczenica - wieża widokowa
przewodnik
Wieża widokowa obok Gorlic
Wieża widokowa obok Gorlic
Wieża widokowa obok Gorlic

Co zobaczyć w okolicy?

Wizyta na wieży około 20 minut, dlatego jeśli jedziesz tutaj specjalnie, to warto zobaczyć jeszcze ciekawe miejsca w okolicy. Są to np. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Cmentarz Pustki, koronki z Bobowej, wieża widokowa w Bruśniku, Gorlice i Biecz.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.