Ogrody Zamkowe i Zamek w Łańcucie
Wyruszyliśmy się z domu o godzinie piątej rano. Blisko godziny siódmej byliśmy nieopodal Łańcuta, więc na autostradzie stwierdziliśmy, że warto byłoby zobaczyć zamek, zwłaszcza że nigdy tam nie byliśmy.
Parking przy Zamku w Łańcucie
Parkujemy na ulicy 3 Maja wzdłuż wejścia do Parku Zamkowego. Naprzeciw jest Maneż – Kasy Muzeum Zamku, które jeszcze są zamknięte. Tak wcześnie nie będzie możliwości wejścia na zamek, ale z wielką chęcią do niego podejdziemy. Po przekroczeniu bramy parku idziemy alejką przed siebie, aby dotrzeć do „centrum”. Czujemy się wyjątkowo, a to dlatego, że wszystko wokół jest pięknie rozplanowane, a w blasku porannego słońca wygląda magicznie.
Zwiedzanie ogrodów zamkowych
Ogród powstał za czasów księżnej marszałkowej Izabeli Lubomirskiej na przełomie XVIII w. i XIX w. kiedy to podczas władania po 1783 roku zmieniła tereny fortyfikacji na ogrody. Księżna bardzo dbała o zamkową Oranżerię, park i zamkowe ogrody. Stopniowo je powiększała i ulepszała. Teraz możemy to wszystko podziwiać, bo do tej pory w większości zachowano jego wygląd. Idąc dalej, naszym oczom ukazuje się najpierw część Oranżerii, a następnie po skręceniu w alejkę w prawo cała piękność.
Zwiedzanie Zamku Lubomirskich
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie jest naprawdę czymś pięknym. Podchodząc bliżej, można zaobserwować różne szczegóły. Trochę żal, że nie wejdziemy do środka, ale chociaż pospacerowaliśmy przed nim kilka chwil. Następnie udajemy się dalej w lewą stronę. Najpierw podchodzimy do Gloriety i dalej spacerując alejką, zauważamy, że trwają prace konserwacyjne, więc się wycofujemy. Przechodzimy na prawą stronę. Pomiędzy murami zamku, a Oranżerią udało nam się dostać do Ogrodu Różanego, który też robi wrażenie.
Dobrze, że kwiaty w tym okresie już się pojawiły i pięknie pachniały. Niestety nie możemy przejść przez fosę, bo mostek jest jeszcze zablokowany zamkniętą bramą, więc obchodzimy Oranżerię wzdłuż ogrodu i dalej udając się na prawo, znajdujemy się przed zamkiem tam, gdzie już byliśmy. Stamtąd kierujemy się już do samochodu. Jeśli mielibyście ochotę, to można zobaczyć dodatkowo Ogród Włoski, Ujeżdżalnie, Stajnie, Wozownie, Storczykarnie, Szkołę Muzyczną, Kort i Staw tylko pamiętajcie, że gdzieniegdzie są dodatkowe bilety wstępu pomimo tego, że macie bilet na Zamek Główny.
Dojazd, godziny otwarcia i cennik Zamku w Łańcucie
Godziny otwarcia:
Na stronie internetowej zamku możesz dowiedzieć się więcej szczegółów. Między innymi: dnia otwarcia, cennik biletów czy zasady zwiedzania.
Cennik:
Jeśli chodzi o cennik, turyści mają szeroki wybór i w zależności od preferencji nabywamy je w Kasach Muzeum przy ul. 3 Maja (naprzeciw wejścia do Parku lub bezpośrednio przy wejściu na ekspozycje – Stajnia, Wozownia, Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych, Sztuka Cerkiewna, Storczykarnia). Można zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, ale też jest możliwość wypożyczenia audioprzewodnika.