Park Narodowy Szumawa w Czechach – wycieczki, atrakcje i szlaki

Park Narodowy Szumawa (Národní park Šumava) to największy park narodowy w Czechach przypominający trochę dzikie Bieszczady oraz Beskid Niski. Znajduje się tuż przy granicy z Niemcami i Austrią. Został utworzony w 1991 roku. Ten park jest niezwykły, ponieważ jest połączeniem lasów, jezior polodowcowych, gór i torfowisk. W Czechach możemy spotkać jeszcze trzy parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy, Park Narodowy Czeska Szwajcaria oraz Park Narodowy Podyje. Ten ostatni udało nam się odwiedzić podczas ostatniej podróży, podczas której poznawaliśmy atrakcje w Czechach.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Park Narodowy Szumawa w Czechach

Deszczowa pogoda nadała klimatu Szumawie w Czechach

Do Parku Narodowego Szumawa trafiliśmy podczas deszczowej pogody. Nawet bardzo nam się to spodobało, ponieważ majowy las nasiąknięty wodą pięknie pachniał. Mogliśmy w cudownej aurze wybrać się na górski szlak. Dla turystów przygotowano trasy piesze, rowerowe, kajakowe oraz narciarskie. Teren parku jest w małym stopniu dotknięty przez człowieka.

Park Narodowy Szumawa w Czechach

Jak dojechać z Polski?

Dojazd z Polski od przejścia granicznego w Gorzyczkach zajmuje ponad 5 godzin (ponad 450 km). Trzeba jechać na Ostrawę, Brno oraz Czeskie Budziejowice. Długość trasy też będzie zależeć od tego, w którą część parku chcesz pojechać. Bardzo popularnym miastem położonym tuż przy parku jest miasto Železná Ruda. Wiele osób jedzie właśnie tam i ma swoją bazę wypadową na szlaki. 

Park Narodowy Szumawa w Czechach

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Szumawa? Atrakcje i ciekawe miejsca

W parku jest wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Jest wiele gór do zdobycia oraz szlaków do przedeptania. Ciekawym miejscem jest Jezioro Lipno, które znajduje się na rzece Wełtawie. Wetława to najdłuższa rzeka w Czechach. Jednymi z głównych atrakcji są jeziora polodowcowe, a warto głównie zobaczyć Černé jezero. Czarne jezioro jest największym i najgłębszym naturalnym jeziorem w Czechach.

Ciekawą atrakcją w Parku Narodowym Szumawa jest Jezioro Laka z tarasem widokowym oraz Plešné jezero. Gdy będziesz w okolicy miejscowości Modrava, to warto podjechać do Hradlový most – Rechle. Na terenie parku można znaleźć również mniejsze i większe wodospady. Jednym z nich jest wodospad Bílá strž. Warto wybrać się do miasta Vimperk, ponieważ tam do zobaczenia jest zamek. O mieście Železná Ruda już pisałem wcześniej. Polecamy krótki szlak na torfowisko Jezerni slat. Na terenie parku znajduje się również źródło rzeki Wełtawy, do którego można dotrzeć szlakiem z miejscowości Kvilda.

Park Narodowy Szumawa w Czechach
przewodnik

Szlaki górskie – gdzie iść w góry?

Miłośnicy gór powinni wdrapać się na Plechý. Ta góra jest najwyższa po czeskiej stronie Szumawy. Szczyt mierzy 1378 m n.p.m. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat czeskich wież widokowych, to koniecznie musisz zdobyć szczyt Poledník (nasi sąsiedzi mają fantazję przy wznoszeniu takich obiektów). Ciekawym szczytem jest Trístočník mierzący 1302 m n.p.m. W pobliżu miejscowości Stožec znajduje się Stožecká skála. To szczyt o wysokości 974 m n.p.m. ze skalistym grzbietem. W starożytności znajdowała się tu wieża strażnicza, która miała za zadanie chronić kupców na tzw. Złotym Szlaku. Możesz wdrapać się na wieżę widokową Boubín. Kolejną ciekawą wieżą jest Churáňov. Warto wybrać się także na Medvědí stezka.

Park Narodowy Szumawa w Czechach
MYNASZLAKU FILM

Park Narodowy Szumawa – mapa atrakcji

Mapę Parku Narodowego Szumawa możesz znaleźć na stronie mapy.cz. Jest także aplikacja, gdzie możesz pobrać mapy offline. Znajdziesz tam wszystkie szlaki i inne ciekawe miejsca. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę, na której zaznaczyłem wspomniane wcześniej miejsca.

Czechy atrakcje
Czechy atrakcje
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Czechy atrakcje
Czechy atrakcje
Czechy atrakcje
Czechy atrakcje
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.