Książka

Podróż językowa po Polsce „od mikmaka do zazuli”. Czyli gdzie leży Kociewie i co to są szneki?

Dawno na naszym blogu nie było wpisu o żadnej książce, a na dodatek książce skierowanej do dzieci. Maja ma 2 latka, nie ogląda telewizji, dlatego jesteśmy na etapie oglądania i czytania różnorakich książek od najbardziej znanych polskich legendach, dzieciach przez świnkę Peppę po ostatnio ulubioną Kicię Kocię.

W poniedziałek zostaliśmy zaproszeni przez księgarnię informatyczną Helion z Gliwic na językową podróż po Polsce, otrzymując od nich książkę „od mikmaka do zazuli” autorstwa Michała Rusinka. Chętnie wzięliśmy w tej podróży udział i udaliśmy się w miejsca (oczywiście palcem po mapie), w których mówi się nieco inaczej, niż można to usłyszeć w telewizji.

od mikmaka do zazuli

Najnowszy atlas regionalizmów dla dzieci od Michała Rusinka

Są różne powody, dla których ludzie podróżują po Polsce. Jedni jeżdżą po to, aby oglądać zamki, inni spacerują po ogrodach, miastach, miasteczkach, kąpią się w jeziorach czy chodzą po górach. Ta podróż jest trochę inna, a przenosi nas w świat regionalizmów, które są spotykane tylko na określonym terenie w naszym kraju. Na pewno jeździsz po Polsce i nie raz zdarzyło Ci się pojechać w takie miejsca, żeby czegoś nie zrozumieć.

My niedawno wróciliśmy z północy Polski i będąc na Kujawach, często słyszeliśmy JO zamiast TAK. Nam też ktoś czasem mówi, gdy coś powiemy – o pewnie jesteście z Małopolski. Jest wiele słów, które są rozpoznawalne tylko w określonych regionach. Nasz język jest różnorodny i bardzo ciekawy, a książka „od mikmaka do zazuli” to początek tej nietypowej przygody.

od mikmaka do zazuli

Klafciarz, szneki, kadyk, fiksmatyna – wiesz, co znaczy chociaż jedno z tych słów?

Takie słowa faktycznie istnieją i można je usłyszeć w różnych częściach Polski. U młodszych osób przywiązanie do gwary zanika, dlatego częściej o sznekach, ciupagach czy brejdakach usłyszymy od starszych, a głównie od naszych babć i dziadków. W książce „od mikmaka do zazuli” Michała Rusinka takich słów jest kilkadziesiąt, jednak jeśli chce się poznać więcej takich nietypowych zwrotów, to wystarczy wpisać np. gwara podhalańska. Może przed wyjazdem w kolejny region Polski najpierw poznasz kilka słów z ich regionalnego języka? Żeby się nie okazało, że mieszkańcy zapytają Cię o grę na tarapatach, a Ty nie będziesz wiedział, o co chodzi. 🙂

od mikmaka do zazuli
od mikmaka do zazuli

Atlas regionalizmów dla dzieci „od mikmaka do zazuli” – Michał Rusinek

Podróżując od mikmaka do zazuli, będzie śmiesznie, ciekawie i tradycyjnie. Według mnie książka przeznaczona jest dla dzieci od 4 roku życia, które będą mogły już coś więcej zrozumieć. Dorośli na pewno dowiedzą się czegoś nowego. Książka ma 56 stron i grubą oprawę. W księgarniach będzie można znaleźć ją od 15 kwietnia. Cena około 30 złotych. Wyjątkowo książka po przeczytaniu nie trafiła na naszą podróżniczą półkę, ponieważ Maja chętnie ją przegląda i chce, żeby czytać.

od mikmaka do zazuli
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *