Bachledova Dolina i ścieżka w koronach drzew na Słowacji
Bachledova dolina (Bachledka Ski & Sun) na Słowacji to w ostatnim czasie bardzo popularne miejsce wśród turystów z Polski. Znajduje się blisko polskiej granicy, a główną atrakcją jest tam drewniana ścieżka w koronach drzew. Ośrodek jest bardzo rozbudowany, dlatego można skorzystać tam z wielu atrakcji.
- Samochodem można dojechać pod samą kolejkę wyjeżdżającą pod ścieżkę w koronach drzew,
- My w Bachledovej Dolinie byliśmy kilka lat temu, gdy jeszcze ścieżki tam nie było,
- Szliśmy szlakiem turystycznym z miejscowości Zdziar,
- W planach do zdobycia mieliśmy szczyty: Prehrštie, Magurkę, Slodičovský vrch, a także zobaczenie wieży widokowej w okolicach Małej Polany,
- To wszystko przy świetnych krajobrazach na Tatry Bielskie,
- Poniżej możesz zobaczyć opis tej wycieczki.
Strednica-Zdziar – parking
Po godzinie 7 rano docieramy na parking Strednica-Zdziar nieopodal Doliny Bielej. Parking jest darmowy, chociaż znajduje się na terenie karczmy i wyciągu narciarskiego. Zostawiamy samochód w towarzystwie innych aut na polskich rejestracjach i wybieramy się w kierunku szlaku.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu: 49.2740, 20.2288.
Szlak do Bachledova Dolina
Wychodzimy z parkingu i skręcamy w lewo. Zaraz przechodzimy przez drogę i jesteśmy już na zielonym szlaku. Tutaj należy uważać. W tym dniu jest bardzo spory ruch i co 10 samochód to Słowak, resztę sami Polacy. Jakby ktoś nie miał mapy typu: Tatry Polskie, Tatry Słowackie, Podhale, Orawa, Spisz to zawsze można posiłkować się mapą znajdującą się na parkingu. Wystarczy zrobić jej zdjęcie albo sobie rozpisać, jak wygląda mniej więcej trasa do przejścia.
Mapa naszej trasy
Strednica-Zdziar – Pri Tablici – Magurka – Mala Polana – Bachledova Dolina – Magurka – Pri Tablici – Strednica-Zdziar
- Długość trasy: 17 kilometrów,
- Czas wycieczki: 5 godzin z przerwami,
- Suma podejść: 448 metrów.
Trasa z widokami na Tatry Bielskie
Za nami od samego początku bardzo okazale prezentują się Havrań 2152 m n.p.m. i Płaczliwa Skała 2142 m n.p.m. wyglądające niemal identycznie. Za ubitą ścieżką wychodzimy zielonym szlakiem kilkaset metrów w górę i dołącza do nas szlak niebieski. Ten, do którego chcieliśmy dotrzeć, bo to on nas poprowadzi na Magurkę i dalsze szczyty.
Pri Tablici 1130 m n.p.m.
W międzyczasie na na Pri Tablici 1130 m n.p.m. jest wiata turystyczna, przy której robimy sobie przerwę po dość długiej jeździe samochodem. Parking znajduje się kilkanaście kilometrów od granicy w Jurgowie. Co jakiś czas mamy przebłyski szczytów Tatr Bielskich, cudowny widok i ich ogrom. Będąc tu i widząc nasz polski Giewont, choć ma nieco mniejszą wysokość, to wyglądał jak jakaś malutki robaczek. Wiadomo pierwszy i drugi plan… Złudzenie.
Priehrstie 1209 m n.p.m. i Magurka 1193 m n.p.m.
I tak dochodzimy do wzniesienia Priehrstie 1209 m n.p.m. Od tego miejsca na Małą Polanę nie wznosimy się czy obniżamy jakoś w znacznym stopniu. Spacerkiem przechodzimy na Magurkę 1193 m n.p.m. Tutaj przychodzi szlak czerwony, możemy nim zejść do miejscowości Zdziar i dalej w Tatry Bielskie, natomiast w drugą stronę do wioski Mala Frankova i do polskiego Kacwina.
Dalej za jakieś 30 minut docieramy na Slodicovsky vrch 1167 m n.p.m., gdzie dochodzi szlak zielony od głównej drogi. Tu siadamy i się posilamy. Oj śniadanko przy takich widokach to niebo w gębie. Jak jechaliśmy Zakopianką przed godziną 7, to już jechało na Zakopane sporo aut. Na szczęście my jechaliśmy na Bukowinę i Białkę Tatrzańską, gdzie zawsze jest mniejszy ruch i bardzo dobry objazd zakorkowanej drogi Nowy Targ – Zakopane.
Bachledova Dolina i wieża widokowa
Niewiele nas dzieli do Małej Polany 1151 m n.p.m. Bachledova Dolina znajdująca się tam jest bardzo rozwinięta i zagospodarowana. Jest to dość obszerny kompleks narciarski z różnymi atrakcjami na każdą porę roku. Każdy znajdzie coś dla siebie, dzieci, jak i dorośli.
Jest tu kilka wyciągów, działających w zimowym okresie, są budynki, które podejrzewam, że są uruchomione w wakacyjne dni. Ogólnie na tym terenie bardzo fajnie można spędzić dzień z dziećmi. Dla nich są zjeżdżalnie, huśtawki, miejsce do wspinania się i trampoliny. My sugerując się mapą, idziemy ciut dalej, bo gdzieś niedaleko powinna być wieża widokowa. I faktycznie tak jest.
Widoki z wieży widokowej w Bachledova Dolina
Dochodzimy do niepozornej wieży, z której nieśmiało wraz z każdym piętrem pokazują się nam coraz okazalsze widoki. Wyjście na samą górę rekompensuje nam nieustanne w tym miesiącu wyczekiwanie na dzień wycieczki. Miejsce, w którym się znajdujemy, zaskakuje nas od samego początku. Tutaj jest po prostu cudownie, a te krajobrazy. Koniecznie musicie się tu wybrać.
Od razu do głowy nam wpada, aby przyjechać tutaj kiedyś na wschód słońca, ponieważ widoki w słowackie dolinki, ale także w stronę naszych polskich gór – Beskidu Sądeckiego czy Pienin są wyjątkowe.
To tak przecież niedaleko od nas. W każdym miejscu jest tak, że zawsze myślimy, jakby tutaj wyglądał poranek. Z wieży widokowej można zobaczyć przede wszystkim jedne z najwyższych wierzchołków łańcucha Tatr oraz wyróżnić kilka ważniejszych szczytów takich jak: Havrań 2152 m n.p.m., Płaczliwa Skała 2142 m n.p.m., Kieżmarski Szczyt 2558 m n.p.m., Łomnicę 2634 m n.p.m., Durny Szczyt 2623 m n.p.m.
Ścieżka w koronach drzew Bachledka – największa atrakcja Bachledovej Doliny na Słowacji
Obecnie największą atrakcją ośrodka dla dzieci i dorosłych jest ścieżka w koronach drzew. Oprócz tego są: zakątki adrenalinowe, przystanki edukacyjne, zjeżdżalnia, sieć adrenalinowa, teleskop, plac zabaw.
- Wejście na ścieżkę w koronach drzew Bachledka jest płatne,
- Bilet normalny kosztuje 11 euro, a ulgowy 9 – samo wejście na wieżę,
- Jeśli chcesz wjechać kolejką z dolnego parkingu, to musisz zapłacić 22 euro za osobę dorosłą i 18 na dziecko,
- W wakacje ścieżka jest otwarta od 9:00 do 18:00,
- Więcej informacji znajdziesz tutaj: chodnikkorunamistromov.sk,
- W sezonie parking pod kolejką jest płatny – 3 euro za dzień,
- Współrzędne parkingu: 49.2727, 20.3106.
Powrót do Zdziaru
Jedynym mankamentem tej trasy jest konieczność powrotu tym samym szlakiem. Gdzieś w połowie drogi mamy do wyboru 2 opcje. Albo wracamy cały czas tym samym szlakiem niebieskim, a potem zielonym od przełęczy, albo na Magurce odbijamy na kolor czerwony i schodzimy do Zdziaru. Tam można Mąkową Doliną, przez którą prowadzi szlak zielony dojść do parkingu i czuć jeszcze bardziej smak Tatr Bielskich.
A w samych Tatrach polecamy Ci szlak do Doliny Lejowej, a wyżej w górach być może zobaczysz Widmo Brockenu.
W maju na tydzień jedziemy w Beskid Sądecki i tak sobie myślę, czy nie zrobić jednej lub dwóch wycieczek do Magur Spiskiej. Piękne widoki.
Szukałem jakiś informacji o tym szlaku, a tu takie szczegóły. Dzięki wielkie. Jak dopisze pogoda za tydzień z niego skorzystamy 😉 Zapraszam do siebie na http://www.wiesiek.eu
Super wycieczka! Dzięki Wam na pewno tam pojadę 🙂 Ciepłe pozdrowienia z Poznania.