Co to jest Widmo Brockenu? My zobaczyliśmy to zjawisko schodząc z Rysów w Tatrach

Widmo Brockenu – słyszałeś kiedyś o tym? Jeśli chodzisz po szlakach turystycznych, to może co nieco obiło Ci się o uszy. A co to jest? Otóż jest to zjawisko, które możemy spotkać w górach, ale nie tylko. Podczas niego widzisz swój cień na chmurze, która znajduje się poniżej Ciebie. Dodatkowo Twój cień jest otoczony glorią w kolorach tęczy.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Nam się zdarzyło zobaczyć zjawisko Brockenu w górach podczas schodzenia z Rysów w Tatrach. Wtedy była taka piękna pogoda, że jak wyszliśmy ponad granicę chmur, to czuliśmy się jak w niebie. Zobacz, jak wyglądał nasz wrześniowy szlak na Rysy – najwyższy szczyt Polski.

  • W tym tekście przeczytasz, gdzie można spotkać się ze zjawiskiem Widma Brockenu?
  • Dlaczego to zjawisko ma taką nazwę?
  • Kto je stworzył, w którym roku i gdzie?
  • O co chodzi z legendą dotyczącą śmierci i odczarowania uroku widma?
Widmo Brockenu

Gdzie można zobaczyć zjawisko Widmo Brockenu?

Najczęściej to zjawisko występuje w wyższych partiach gór. W Polsce są to: Tatry, Karkonosze – Śnieżka oraz Beskid Żywiecki – Babia Góra. Najczęściej jednak w Tatrach, chociaż w niższym górach też. Kto ma dużo szczęścia, to zobaczymy Widmo Brockenu podczas podróży samolotem. Jeśli chcesz zobaczyć to zjawisko, to musisz stanąć w punkcie między słońcem a mgłą. Cień wyda Ci się wtedy dodatkowo powiększony.

Zjawisko Widmo Brockenu
Takie warunki mieliśmy na Rysach
Takie warunki mieliśmy na Rysach

Skąd nazwa Widmo Brockenu?

Nazwa Widmo Brockenu pochodzi od najwyższego szczytu gór Harz w Niemczech – Brockenu mierzącego 1142 m n.p.m. W tym miejscu kilkaset lat temu w 1780 roku niemiecki pastor i przyrodnik Johann Esaias Silberschlag zobaczył to ciekawe zjawisko. W głowach polskich górołazów widmo istnieje od 1925 roku.

Zjawisko Brockenu
przewodnik

O co chodzi z legendą lub przesądem – jak kto woli

Z tym mamidłem górskim związana jest pewna legenda czy przesąd. Ludzie wędrujący po Tatrach przywiązują sporą wagę do tego mamidła górskiego. Podobno niektórzy są tak przesądni, że gdy raz zobaczą widmo w górach, to już więcej nie chcą wychodzić na turystyczny szlak.

Okazuje się, że każda osoba, której uda się zaobserwować Widmo Brockenu, to umrze w górach. Strasznie co? Otóż nie, ponieważ jest także jasna strona. Wystarczy, że zobaczysz to zjawisko 3 razy, a odczarujesz przepowiednię i od tego czasu w górach będzie już bezpieczny. My idąc na Rysy i potem z nich schodząc, kilka razy widzieliśmy swoje cienie na mgle z tęczową glorią. Czy to się liczy? Czy trzeba to zobaczyć na osobnych wycieczkach? Tego nie wiemy. Zanim się bać tego mamidła, to sprawdź, jak się przygotować do wyjścia w góry.

mamidło górskie
MYNASZLAKU FILM
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.