Widmo Brockenu - co to jest
W naszym plecaku

Co to jest Widmo Brockenu? My zobaczyliśmy to zjawisko schodząc z Rysów w Tatrach

Widmo Brockenu – słyszałeś kiedyś o tym? Jeśli chodzisz po szlakach turystycznych, to może co nieco obiło Ci się o uszy. A co to jest? Otóż jest to zjawisko, które możemy spotkać w górach, ale nie tylko. Podczas niego widzisz swój cień na chmurze, która znajduje się poniżej Ciebie. Dodatkowo Twój cień jest otoczony glorią w kolorach tęczy.

Nam się zdarzyło zobaczyć zjawisko Brockenu w górach podczas schodzenia z Rysów w Tatrach. Wtedy była taka piękna pogoda, że jak wyszliśmy ponad granicę chmur, to czuliśmy się jak w niebie. Zobacz, jak wyglądał nasz wrześniowy szlak na Rysy – najwyższy szczyt Polski.

  • W tym tekście przeczytasz, gdzie można spotkać się ze zjawiskiem Widma Brockenu?
  • Dlaczego to zjawisko ma taką nazwę?
  • Kto je stworzył, w którym roku i gdzie?
  • O co chodzi z legendą dotyczącą śmierci i odczarowania uroku widma?
Widmo Brockenu

Gdzie można zobaczyć zjawisko Widmo Brockenu?

Najczęściej to zjawisko występuje w wyższych partiach gór. W Polsce są to: Tatry, Karkonosze – Śnieżka oraz Beskid Żywiecki – Babia Góra. Najczęściej jednak w Tatrach, chociaż w niższym górach też. Kto ma dużo szczęścia, to zobaczymy Widmo Brockenu podczas podróży samolotem. Jeśli chcesz zobaczyć to zjawisko, to musisz stanąć w punkcie między słońcem a mgłą. Cień wyda Ci się wtedy dodatkowo powiększony.

Zjawisko Widmo Brockenu
Takie warunki mieliśmy na Rysach
Takie warunki mieliśmy na Rysach
FACEBOOK I IG

Skąd nazwa Widmo Brockenu?

Nazwa Widmo Brockenu pochodzi od najwyższego szczytu gór Harz w Niemczech – Brockenu mierzącego 1142 m n.p.m. W tym miejscu kilkaset lat temu w 1780 roku niemiecki pastor i przyrodnik Johann Esaias Silberschlag zobaczył to ciekawe zjawisko. W głowach polskich górołazów widmo istnieje od 1925 roku.

Zjawisko Brockenu

O co chodzi z legendą lub przesądem – jak kto woli

Z tym mamidłem górskim związana jest pewna legenda czy przesąd. Ludzie wędrujący po Tatrach przywiązują sporą wagę do tego mamidła górskiego. Podobno niektórzy są tak przesądni, że gdy raz zobaczą widmo w górach, to już więcej nie chcą wychodzić na turystyczny szlak.

Okazuje się, że każda osoba, której uda się zaobserwować Widmo Brockenu, to umrze w górach. Strasznie co? Otóż nie, ponieważ jest także jasna strona. Wystarczy, że zobaczysz to zjawisko 3 razy, a odczarujesz przepowiednię i od tego czasu w górach będzie już bezpieczny. My idąc na Rysy i potem z nich schodząc, kilka razy widzieliśmy swoje cienie na mgle z tęczową glorią. Czy to się liczy? Czy trzeba to zobaczyć na osobnych wycieczkach? Tego nie wiemy. Zanim się bać tego mamidła, to sprawdź, jak się przygotować do wyjścia w góry.

mamidło górskie

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *