Rudawy Janowickie: Park Krajobrazowy w Bukowcu

Jesteśmy ostatni dzień w Sudetach. Na ten dzień zaplanowaliśmy wycieczkę krajoznawczą. Po kilku dniach na górskim szlaku, marszowanie po płaskim terenie miało być odpoczynkiem i regeneracją sił. Okazało się, że wcale tak nie było. 12 kilometrów zrobionych po parku w Bukowcu wcale nie było takie łatwe. 

Zatrzymujemy się na parkingu przy drodze po prawej stronie na przeciw zabudowań we wiosce Bukowiec. Wejście do parku jest darmowe, ale jak się okazuje potem, symboliczny pieniążek za bilet mógłby tutaj być, ponieważ otoczenie całego parku jest wspaniałe. Zobaczcie na mapę, gdzie znajduje się Bukowiec.

„Park w Bukowcu to rozległy teren liczący ponad 120 ha.  Jest to idealne miejsce dla spędzania wolnego czasu na łonie natury. Oprócz pięknych krajobrazów, na terenie parku możemy odwiedzać liczne punkty widokowe: Herbaciarnię ze spektakularnym widokiem na Śnieżkę, Wieżę Widokową z której możemy podziwiać panoramę Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich oraz Opactwo z widokiem na Wielki Staw, zwany także Kąpielnikiem. Na odwiedzających czekają ścieżki spacerowe, wzdłuż których zostały ustawione liczne tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku. Na stawie Kąpielnik można popływać łódkami. W pobliskiej Kawiarence w Artystycznej Stodole, można napić się pysznej kawy oraz kupić regionalne wydawnictwa oraz pamiątki. W budynku tym zwiedzić można również wystawy i obejrzeć prezentacje multimedialne, poświęcone historii dawnych właścicieli Bukowca oraz Dolinie Pałaców i Ogrodów. Miejsce to jest idealne dla pikników i wycieczek rodzinnych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, a rozległy teren powoduje, że zawsze znajdziemy tu dla siebie spokojne miejsce. Dla osób ceniących sobie aktywne formy spędzania wolnego czasu Park w Bukowcu to wymarzona przestrzeń dla relaksu w trakcie ćwiczeń jogi, pilatesu i tai chi. / Źródło: www.bukowiec.dolinapalacow.pl

Parking przed wejściem do parku

Zabieramy aparat, plecak i w drogę. Na początku trafiamy na tablicę, od której rozpoczynamy wędrówkę tym niezwykłym terenem. Przechodzimy przez bramkę i jesteśmy w parku. Ogólnie park jest trochę niezrozumiale oznaczony. Nie ma wyznaczonej ścieżki w jednym kierunku tylko trzeba sobie szukać i chodzić jak się chce. Czasem jeśli się wybierze jeden kierunek, coś możemy pominąć. My obieramy kierunek w prawo. I jak najbardziej w prawo się kierujemy. Miejmy nadzieję, że coś z tego wyjdzie. Mamy mapę Rudaw Janowickich, na której oznaczony jest cały plan parku i to nam dużo pomaga.

Mapa parku
Tabliczki, znakowskazy

Idziemy chwilę za drogą i dochodzimy do rozwidlenia, a tam dwa znaki w przeciwnych kierunkach. Wybieramy drogę w prawo, kierujemy się za znakami Domek Ogrodnika i przechodzimy przez mostek.

Park w Bukowcu

Idziemy kawałek i dochodzimy do Herbaciarni. W środku znajdujemy tablice ze zdjęciami pałaców z różnych miejsc, w drugim pomieszczeniu jest regał z książkami. Nawet znalazła się twórczość Słowackiego czy Bolesława Prusa.

Herbaciarnia
Można śmiało czytać

Wychodzimy,kierujemy się na zachód i przechodzimy przez zbiór drzew w ogrodzie, a następnie obok Domu Ogrodnika. Niestety jest zabarykadowany ogrodzeniem, więc nie można tam wejść. Kierujemy się dalej i dochodzimy do miejsca, gdzie są lipy sadzone w wiązce, po dwie lub trzy sztuki. Skręcamy w prawo i natrafiamy na tradycyjny wypas bydła, później pierścień wzniesień wokół Bukowca, rośliny naskalne”, a także pół naturalne łąki świeże.

Tablice informacyjne przy każdym punkcie

Wspinamy się coraz wyżej i wyżej i dochodzimy do kolejnych punktów, czyli do wieży widokowej i ruin zamku Kessela. Wchodzimy spiralnymi schodami w środku na wieżę i oczom nie wierzymy. Pogoda idealna i widok ze wzgórza zamkowego nieziemski. Coś wspaniałego, przed oczami, panorama Karkonoszy i Rudaw Janowickich. W tym miejscu nieopodal ruin zamku możemy przez siatkę zobaczyć gospodarkę leśną.

Wieża widokowa
Wyjście do góry po spiralnych schodach
Widoki z ostatniego piętra wieży
Widoki w stronę Karkonoszy
Ruiny zamku
I my przed zamkiem 🙂

Wracamy do lip i skręcamy w prawo. Następnym punktem są topole sadzone w wiązce. Idziemy za drogą obwodową i natrafiamy na krąg druidów. Idziemy tam. Zastanawiacie się kim byli druidzi? Byli oni kapłanami plemion celtyckich. Ogólnie przystanek ten tworzą skały granitowe otoczone kolistym zagajnikiem dębowo – bukowym. Następnymi punktami są: zasady komponowania drzewostanu, a także estetyzacja krajobrazów leśnych. Cały czas przesuwamy się po parku do przodu i dochodzimy do stawu. Widzimy wyspę na Stawie Kamienistym. Coś pięknego, wszystko co za stawem odbija nam się w lustrze wody. Idziemy dalej i natrafiamy na grupę drzew na drogach spacerowych, które okalają łąki i stawy, dla przykładu można podać kępy drzew, czy laski. Idziemy kawałeczek za drogą i mamy po jednej i drugiej stronie długie łąki z balami z siana. Skręcamy tym razem w lewo i przed sobą mamy widok na Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką.

W Parku Bukowiec
Widok z trasy na Śnieżkę
Przez park
Ale okaz
Nad Stawem Kamienistym

Kolejne tablice jakie mamy to uparkowienie zagajników i skraj lasu. Przez tablicę dowiedzieliśmy się jaka jest estetyzacja krajobrazów rolniczych. Góra Mrowiec znajduje się w obrębie parku i możemy ją zobaczyć i przeczytać co nieco o niej. Okazało się, że obeszliśmy cały staw i doszliśmy do strony, od której można go zobaczyć w pełni piękna. Całego uroku dodaje nam pozujący na kamieniu łabędź. Idziemy dalej i kolejny punkt to wnętrza ogrodowe, gdzie przedstawiono nam, że w parkach charakterystycznym elementem kompozycyjnym są rozległe polany, łąki, pastwiska, pola uprawne i stawy. Przechodzimy obok Stawu Kamienistego, a później mamy Staw Łąkowy. Spacerujemy dalej i na naszej drodze są lasy łęgowe i oś widokowa, która w parku Bukowiec skierowana jest na Śnieżkę. W parku brakuje też kilku tablic, ale my idąc dalej z daleka widzimy jakiś pałacyk. Mijamy ekosystemy fauny i flory i ekosystemy stawu , mieszanie wód. Obchodzimy kolejny wielki staw, gdzie kolejne łabędzie sobie spokojnie pływają. Od stawu odbijają się cudne widoki.

Widok na Pasmo Karkonoszy
Dęby na groblach
I kolejny piękny łabędź
Domek nad stawem
Opactwo

My idziemy dalej i dochodzimy w końcu do widzianego opactwa. Później za ścieżką do punktu widokowego, rzeki i jamy. Z lasu wychodzimy na ścieżkę biegnącą po brzegu stawu. Docieramy do ponurej kapliczki. Widzimy tam różne wizerunki Matki Bożej, a także obraz papieża Jana Pawła II i różnorakie figurki aniołków.

Jama, do której trafimy sekretnym przejściem 🙂
Ponura kapliczka

Przechodzimy dalej obok drzewa, na którym zawieszony jest lina. Podejrzewamy, że była to huśtawka, ale raczej nie dla dzieci. W sumie sami my dorośli nie zdecydowalibyśmy na huśtanie się i to nad stawem.

Do huśtania idealna, z opcją kąpieli

Kolejne tablice prezentują tematykę roślinności. Z daleka widzimy młyn i młynówkę. Obchodzimy dalej staw i przychodzimy, aż do przystani łódek, z której po raz kolejny można obserwować piękną panoramę Karkonoszy. Dalej na ścieżce kulturowej w Bukowcu przechodzimy obok domu rybaka i gaju dębowego.

Trzej muszkieterowie
Tutaj kiedyś stał dom rybaka

Ścieżką dochodzimy do początku parku i wychodzimy z niego. I co teraz? Może zobaczmy jeszcze co po drugiej stronie parku jest. Przechodzimy przez drogę i kierujemy się w stronę pałacu. Tutaj oczywiście też jest niewielki staw. Idziemy ścieżką dookoła i trafiamy na ławkę marmurową, dobra jakieś tylko szczątki ławki. Mogliby o nią bardziej zadbać.

Ławka marmurowa, a właściwie jej pozostałości

Na sam koniec widzimy jakąś dzwonnice i turystów zmierzających za nami. Jesień coraz piękniejsza, zobaczcie jakie cudeńka kolorowe tutaj rosną. I tak przeprowadziliśmy Was pokrótce po parku. Jest duży i bardzo ciekawy. Jeśli chcecie zająć sobie trochę czasu, polecamy wybrać się tutaj, ale jeśli będzie tu pogoda. Park naprawdę robi wrażenie. Zachęcamy zabranie tutaj dzieciaki, na pewno będą miały co robić. Jedyne co, to mogłaby być mapka, która by nas poprowadziła do każdego punktu. Ta z początku parku różni się tym co spotykamy w parku.

Ostatni piękny punkt na naszej trasie

Dziękujemy za przeczytanie. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na FacebookuTwitterzeGoogle+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *