Stargard – jedno z najstarszych miast w Polsce. Co warto w nim zobaczyć?

Lato to czas wakacyjnych podróży i wędrówek. Na turystów szukających ciekawych i wartych zobaczenia miejsc, lubiących zwiedzać zabytki czeka jedno z najstarszych i najciekawszych miast w Polsce – Stargard (dawniej Stargard Szczeciński od 1950 do 2015 roku). Poznaj atrakcje turystyczne Stargardu.

Stargard - atrakcje

Miasto mnóstwa atrakcji

Stargard położony w województwie zachodniopomorskim. Może poszczycić się wieloma zabytkami, stanowiącymi nie lada gratkę dla wielbicieli odkrywania piękna starych budowli. Pierwszym miejscem wartym zobaczenia jest Rynek. Od razu chwalimy Stargard za wiele bezpłatnych parkingów. 

Rynek Staromiejski to jeden z największych i najbardziej okazałych placów w mieście. Najcenniejszą budowlą na rynku jest Kolegiata Mariacka, czyli Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Ta wspaniała budowla pochodzi z XIII wieku i stanowi bardzo cenny zabytek na Pomorzu Zachodnim. Na rynku warto także zwrócić uwagę na przepiękne, zabytkowe kamienice oraz ciekawą mozaikę.

Stargard - atrakcje

Średniowieczne bramy

Bardzo ciekawą atrakcję dla koneserów sztuki stanowią także średniowieczne bramy strzegące miasta. Są to:

  • Brama Pyrzycka – została zbudowana wraz z murami miejskimi pod koniec XIII wieku. Jej podstawę stanowią kamienie polne, następne kondygnacje zbudowano z cegieł. Posiada obronny ganek ze strzelnicami.
  • Brama Wałowa – jej pochodzenie datuje się na 1439 rok. Zbudowana została w stylu gotyckim oraz renesansowym. Zdobna jest w gzymsy i pilastry.
  • Brama Młyńska pochodzi z XV wieku. Umiejscowiona jest nad Kanałem Młyńskim. Służyła do pobierania opłat (tzw. myta) od handlarzy przewożących swe towary rzeką. Posiada dwie charakterystyczne ośmioboczne wieże.

Obecnie wszystkie bramy są unikatowymi zabytkami stylu gotyckiego i zostały mianowane pomnikami historii.

Średniowieczne bramy w Stargardzie
Brama Pyrzycka
Średniowieczne bramy w Stargardzie
Brama Wałowa
Średniowieczne bramy w Stargardzie
Brama Młyńska
przewodnik

Dostojne baszty w Stargardzie

Następna gratka dla wielbicieli średniowiecznych zabytków to baszty, czyli budowle wchodzące w skład murów obronnych, najczęściej o kształcie walca, służące do obrony miasta. Około XV wieku baszty zostały wyparte przez nieco inne budowle obronne. Budowla z XV wieku nosiła nazwę basteja. W Stargardzie trzeba zobaczyć koniecznie trzy wspaniałe i okazałe baszty. Są to:

  • Baszta Morze Czerwone – najstarsza, bo pochodząca z drugiej połowy XIV wieku. Ma aż 34 metry wysokości i jest wspaniałym osiągnięciem gotyckiej architektury. Baszta ta, o cylindrycznym kształcie zbudowana jest z cegły, a zwieńczona bardzo ciekawym architektonicznie ośmiobocznym ostrosłupem.
  • Baszta Białogłówka– nieco młodsza. Jej powstanie datowane jest na pierwszą połowę XV wieku. Ma kwadratową podstawę przechodzącą w kształt cylindryczny. Baszta Białogłówka wzięła swą wdzięczną nazwę od zwieńczającego ją białego stożka.
  • Baszta Jeńców – pochodząca z przełomu XV i XVI wieku. Także o kształcie cylindra, z usytuowanymi na kilku poziomach otworami strzelniczymi. Z pewnością jej nazwa nie jest przypadkowa. Najprawdopodobniej w baszcie tej przetrzymywano jeńców.
Dostojne baszty w Stargardzie
Baszta Jeńców
Dostojne baszty w Stargardzie
Baszta Białogłówka
Dostojne baszty w Stargardzie
Baszta Morze Czerwone

Muzeum Archeologiczno-Historyczne – Basteja

Zwiedzając atrakcje turystyczne Stargardu, dotarliśmy do Muzeum Archeologiczno-Historycznego – oddział Basteja. To ciekawe miejsce, w którym połączono tradycyjne eksponaty z nowoczesnymi wystawami interaktywnymi. W Rynku znajduje się główny budynek muzeum, jednak tam było zamknięte, gdy zwiedzaliśmy miasto.

  • Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 6. W czwartek wstęp do Bastei jest bezpłatny,
  • Godziny otwarcia muzeum znajdziesz tutaj.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne - Basteja
Wejście do muzeum
Muzeum Archeologiczno-Historyczne - Basteja
Muzeum Archeologiczno-Historyczne - Basteja
Muzeum Archeologiczno-Historyczne - Basteja

Zbrojownia, czyli Arsenał

Turysta odwiedzający Stargard nie powinien zapomnieć także o bardzo ciekawej budowli. Jest nią Arsenał. Powstał w 1500 roku. Zbudowany jest z cegły. Pierwotnie posiadał tylko jedną kondygnację, w której znajdowała się zbrojownia, później dobudowano drewniany strop, tworząc kolejne piętro.

Czas na wypoczynek

Stargard, oprócz wspaniałych i unikatowych zabytków, może zaoferować odwiedzającym wiele miejsc, w których można wypocząć po trudach zwiedzania. Najlepiej jednak wypocząć w którymś z parków. Do dyspozycji pragnącego wytchnienia podróżnika są: Park Jagielloński, Park Bolesława Chrobrego oraz Park Zamkowy. Wszystkie są urokliwe i klimatyczne, dające spokój i wytchnienie. Znajdują się w nich place zabaw dla dzieci. W Parku Jagiellońskim warto zatrzymać się nad rzeką Iną.

Parki miejskie w Stargardzie
Parki miejskie w Stargardzie
Parki miejskie w Stargardzie
Parki miejskie w Stargardzie
Parki miejskie w Stargardzie

Szlaki turystyczne

Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych. Bardzo popularny jest Stargardzki Szlak Staromiejski zwany Klejnotem Pomorza. Znakowany jest na żółto i mierzy 3 kilometry.

Innym szlakiem jest oznaczony na niebiesko Szlak Anny Jegiellonki mierzący 35 kilometrów. Związany jest z drogą, która Anna przebyła do Szczecina, aby wyjść za mąż za Bogusława X.

Trzecim szlakiem jest szlak czerwony imienia Stefana Czarnieckiego. Upamiętnia pobyt polskich wojsk w okolicach Stargardu. Na początku zwiedzania miasta, warto pójść do Informacji Turystycznej w Rynku po bezpłatne materiały.

Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza

Stargard jest miastem wartym podróży. Znajdują się w nim najpiękniejsze i najważniejsze gotyckie budowle wzniesione z cegły. Tak w ogóle to miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Stargard był niegdyś bardzo ważnym i bogatym miastem ze względu na swoje położenie. Na szlaku turystycznym Stargard Klejnot Pomorza znajduje się ponad 20 ciekawych obiektów.

  1. Rynek,
  2. Stary Ratusz,
  3. Odwach,
  4. Kamienice w Rynku,
  5. Kolegiata N.M.P. Królowej Świata,
  6. Kamienice przy ulicy Bolesława Krzywoustego,
  7. Baszta Jeńców,
  8. Mury obronne,
  9. Wały, bastiony i fosy miejskie,
  10. Baszta Tkaczy,
  11. Basteja przy Baszcie Tkaczy,
  12. Brama Pyrzycka,
  13. Kościół świętego Ducha,
  14. Kamienica gotycka – Dom Rohledera,
  15. Baszta Morze Czerwone,
  16. Miejska wieża ciśnień,
  17. Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła,
  18. Wiadukt neogotycki,
  19. Kościół świętego Jana Chrzciciela,
  20. Brama Młyńska,
  21. Spichlerz,
  22. Baszta Białogłówka,
  23. Brama Wałowa,
  24. Arsenał,
  25. Kamienica gotycka – Dom Protzena,
  26. Hotel PTTK.
Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza
Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza
Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.