Vojak – najwyższy szczyt Istrii i Parku Narodowego Ucka | opis szlaku
Vojak (Wojak) to najwyższy szczyt Parku Narodowego Učka w Chorwacji oraz całego Półwyspu Istria. Wzniesienie mierzy 1401 m n.p.m. i znajduje się w pobliżu Rijeki nad Morzem Adriatyckim.
Na Wojak prowadzą szlaki turystyczne z różnych stron. Nielegalnie można wjechać samochodem prawie na samą górę. Szlaban na dole jest otwarty i minęło nas kilka samochodów. Jednak jest także znak z zakazem wjazdu. Kto chce to ryzykuje. Na mapy.cz widać tam nawet zaznaczony parking.
- Zobacz nasze najpiękniejsze miejsca w Chorwacji.
Mapa naszego szlaku na szczyt
Na poniższej mapie zaznaczyłem przebieg naszego szlaku.
- Długość naszego szlaku: 10,2 km,
- Czas przejścia z przerwami: 5 godzin,
- Podejść na szlaku: 536 metrów.
Jak wejść na Vojak? Nasza trasa z dzieckiem
My na Vojak zdecydowaliśmy się iść z parkingu znajdującego się obok restauracji Restaurant Pansion Učka. Tam postój jest bezpłatny i jest również ciekawy punkt widokowy. Stoją także boksy z pamiątkami.
- Współrzędne parkingu na początku szlaku: 45.3080, 14.2156.
Szliśmy chwilę czerwonym szlakiem, a później już weszliśmy na drogę asfaltową, która doprowadziła nas na samą górę. Zdecydowaliśmy się iść po betonie, chociaż był dłuższy, ale nam lepiej się szło z dzieckiem.
Szlak czerwony kilka razy przecinał naszą drogę i piął się do góry. My łagodnie zdobywaliśmy wysokość. Miejscami mieliśmy widoki w stronę Welebitu. Dzień wcześniej padało, a teraz akurat trafiliśmy na okno pogodowe. Były chmury, a mimo to sporo zobaczyliśmy, jednak nie ze szczytu, bo tam była mgła, tylko z asfaltu.
Co jest na czerwonym szlaku?
Jeśli wybierzesz szlak czerwony idący w sąsiedztwie naszej asfaltowej drogi, to zdobędziesz szczyt: Jazvina 1110 m n.p.m. Wyjdziesz na punkt widokowy oraz miniesz dwie jaskinie: Jama, oraz Vela Vala.
Szczyt Vojak 1401 m n.p.m. – jak wygląda?
Przy końcu asfaltu znajduje się nadajnik radiowy i telewizyjny Učka. Na ogrodzeniu znajduje się informacja o zakazie robienia zdjęć. Na sam wierzchołek wieży Vojaka prowadził wąski trakt. Po 5 minutach byliśmy już na szczycie. Tam przywitała nas kamienna wieża widokowa. W niej można kupić pamiątki, a tuż obok są ławeczki i tablice z różnymi informacjami.
Co widać ze szczytu?
Po wyjściu na kamienną wieżę, zobaczyliśmy oznaczenie szczytu oraz opisane krajobrazy. Te były zaznaczone w każdym kierunku. My niestety mało co zobaczyliśmy, a szkoda, bo widzieliśmy, że Vojak to wspaniały punkt obserwacyjny na pasmo Welebitu, Dolomity, Apeniny oraz Morze Adriatyckie.
Powrót ze szczytu – jak wrócić na parking?
Wrócić na parking można na kilka sposobów. My wracaliśmy tak samo za drogą asfaltową. Ciekawym wariantem jest pójście jeszcze na szczyt Suhi vrh 1335 m n.p.m. i zrobienie pętli. Trasa będzie dłuższa i myślę, że ciekawsza. Przejście całej trasy zajęło nam prawie 5 godzin z przerwami.
„Jeśli wybierzesz szlak czerwony idący w sąsiedztwie naszej asfaltowej drogi, to zdobędziesz szczyt: Jazvina 1110 m n.p.m”. Tam wszystkie szlaki są czerwone. Praktycznie we wszystkich krajach alpejskich oraz w Chorwacji tak jest. Ponadto na Jazvinę nie prowadzi żaden szlak. Jasno wynika to z mapy, poza tym byłam tam i sprawdziłam sama.
Nie wszystkie. Zdarza się np. kolor niebieski. W tekście jest odwołanie do konkretnego szlaku – tego obok drogi. Na Smerek (wierzchołek) w Bieszczadach też nie prowadzi szlak, a szczyt uznawany jest tutaj, gdzie krzyż. Tutaj szlak prowadzi 70 metrów pod wierzchołkiem Jaźwiny. Nie wchodzisz na wierzchołek, ale szczyt zdobywasz. Tak samo Smerek. Życzymy dużo radości!