Wenecja – największe atrakcje, które warto zobaczyć
Okazuje się, że nie trzeba jechać do Włoch, żeby trafić do Wenecji. W województwie kujawsko-pomorskim niedaleko Żnina między Gnieznem a Bydgoszczą znajduje się mała miejscowość Wenecja, która była niegdyś miastem. Zamieszkuje ją zaledwie 300 mieszkańców, a podczas sezonu turystycznego ludzi, którzy odwiedzają Wenecję, jest nawet kilka razy więcej. W XIV wieku jako osada należała do Nałęczów, jednak w tamtym czasie nosiła nazwę Mościska. Dopiero gdy Mikołaj Nałęcz – możnowładca Wielkopolski wrócił do rodzinnych stron ze studiów z Włoch, to zmienił nazwę na Wenecja. To właśnie on był pomysłodawcą wzniesienia zamku obronnego oraz świątyni.
Co warto zwiedzić w Wenecji?
Wenecja znajduje się na Szlaku Piastowskim, czyli prościej mówiąc, ma duży związek z powstaniem Państwa Polskiego. Jadąc w te piękne tereny, myśleliśmy o zobaczeniu Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, jednak weneckich atrakcji nie pominęliśmy. Przejdźmy więc do rzeczy i sprawdźmy, co warto zwiedzić w Wenecji. Oto kilka największych atrakcji.
Muzeum Kolei Wąskotorowej to najciekawsza atrakcja Wenecji
Miłośnicy historii i techniki oraz odkrywcy najciekawszych miejsc w Polsce będą zachwyceni, gdy odwiedzą Muzeum Kolei Wąskotorowej. To muzeum w Wenecji jest jednym z największych w Europie, w którym znajduje się kilkadziesiąt eksponatów. Muzeum to głównie parowozy, jednak nie zapomniano o elementach związanych z kolejnictwem: budka dróżnika, żuraw wodny, zwrotnica czy poczekalnia. Dla maluchów jest kolejowy plac zabaw. Największą atrakcją jest możliwość wejścia do większości wagonów i lokomotyw. Bilet normalny kosztuje 14 złotych, a ulgowy 12 i jest połączony ze zwiedzaniem zamku.
Zamek Diabła Weneckiego w Wenecji
Tuż obok Muzeum Kolei znajduje się Zamek Diabła Weneckiego, a właściwie jego ruiny, dlatego z jednego parkingu można udać się do dwóch miejsc. Pomysłodawcą budowy był Mikołaj Nałęcz, o którym już wspomniałem wcześniej. Zamek został wzniesiony za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. W swoich latach był nawet więzieniem dla księży, kiedy to właścicielami została archidiecezja gnieźnieńska. Od XVI wieku zamek był stopniowo rozbierany i popadał w ruinę. Dzisiaj możemy oglądać w Wenecji fragmenty murów oraz dziedziniec. Jak byliśmy w lutym, to obiekt nie był dostępny do zwiedzania, dlatego przed wyjazdem, warto zadzwonić i zapytać o dostępności. Bilety wstępu są połączone z Muzeum Kolei Wąskotorowej.
Żnińska Kolej Powiatowa
Gdy jeszcze nam mało atrakcji w Wenecji, to warto poczekać na stacji na Żnińską Kolej Powiatową, która kursuje ze Żnina do Gąsawy i z Gąsawy do Żnina przez Biskupin i Wenecję. Kolejka kursuje od 1 maja do 30 sierpnia, czyli w największych sezonie turystycznym i jest przeznaczona głównie dla turystów. Warto wiedzieć, że na przełomie XIX i XX wieku był to główny środek transportu dla mieszkańców. Bilety można zakupić w pociągu na każdej ze stacji. Jest to spore ułatwienie, ponieważ nie musimy chodzić nigdzie i szukać kasy biletowej. Przejazd ze Żnina do Gąsawy kosztuje 15 złotych – bilet normalny i 12 złotych – bilet ulgowy.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
W sąsiedztwie Wenecji znajduje się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jest to jedna z największych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego, w której możemy poczuć klimat życia sprzed kilkuset lat. Osadę zwiedza się z samemu lub z audio przewodnikiem, przechodząc przez najważniejsze obiekty – wieża, wał obronny, osada wczesnopiastowska. Polecamy wypożyczenie przewodnika. Na terenie muzeum można poznać historię Biskupina oraz zobaczyć zabytki archeologiczne sprzed setek lat. O tym miejscu napisaliśmy niedawno szczegółowy wpis, w którym znajdują się wszystkie szczegółowe informacje – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Ciekawy wpis, bardzo dziękuję. Planujemy wyprawę po województwie kujawsko-pomorskim w czerwcu i Wasze posty są bardzo przydatne. Zauważyłam, że niedaleko Wenecji jest również… Rzym, więc myślę, że i tam warto będzie zajrzeć! 🙂
Dziękujemy 🙂 Wenecja, Rzym. Czeka Cię prawdziwa włoska wycieczka. Jeszcze do tego pizza i wyjazd udany. 🙂