Zagrzeb – atrakcje stolicy Chorwacji. Co warto zobaczyć podczas zwiedzania?
Zagrzeb to stolica Chorwacji, czyli państwa, które w ostatnim czasie bardzo polubiliśmy. W ciągu roku byliśmy już tam trzy razy. Najpierw zobaczyć największe atrakcje, później na Istrii, a miesiąc temu podróżowaliśmy po Dalmacji. Na koniec naszej przygody chcieliśmy sprawdzić atrakcje Zagrzebia. Spędziliśmy tam jeden dzień i przeznaczyliśmy go na zwiedzanie najciekawszych miejsc.
Kilka słów o Zagrzebiu
Zagrzeb to największe miasto w Chorwacji. Stolica liczy ponad 767 000 mieszkańców. Miasto leży u podnóża pasma górskiego Medvednica. Zagrzeb powstał na dwóch osadach: Gradec oraz Kaptol. Nazwa pochodzi od chorwackiego słowa zagrepsti – zakopać. Miasto ma wiele ciekawych zabytków i bogatą historię. Podczas naszego zwiedzania, część zabytków była poddawana renowacji i nie mogliśmy ich nawet w całej okazałości zobaczyć z zewnątrz. Mimo to, zwiedzanie stolicy Chorwacji było bardzo udane.
- Jazda samochodem po Zagrzebiu: z jazdą samochodem nie było problemu. Chorwaci też bez większych nerwów. Ruch w godzinach przedpołudniowych odbywał się bardzo spokojnie.
- Nocleg w Zagrzebiu: znaleźliśmy kwaterę poza centrum miasta. Do najważniejszych zabytków mieliśmy 10 minut jazdy samochodem. Szukaliśmy kwatery poza centrum, żeby następnego dnia ruszyć już bezpośrednio do węgierskiego Egeru.
- Restauracje: jeśli chodzi o jedzenie, to w mieście znajduje się sporo restauracji, do których można trafić na jakiś obiad. My zdecydowaliśmy się zamówić jedzenie z dowozem.
- Jedzenie z dowozem w Zagrzebiu: po przyjeździe do noclegu zastanawialiśmy się, przez jaką aplikację zamówić jedzenie. Polecamy aplikację Wolt. Zamówiliśmy szybko i łatwo. Pierwszy raz z niej korzystaliśmy.
- Podczas zwiedzania miasta uważaj na przejściach dla pieszych, ponieważ Chorwaci często się nie zatrzymują. Czasem trzeba wymuszać pierwszeństwo.
Parking w Zagrzebiu
Parking sprawił nam spory problem. Przygotowaliśmy sobie drobne, żeby w parkomacie spokojnie zapłacić. Przyjechaliśmy po godzinie 7 na znaleziony dzień wcześniej parking. Miejsca było sporo, natomiast na parkomacie była informacja, że trzeba założyć specjalną aplikację. Tam musieliśmy podać kartę, wpłacić minimum 5 euro i dopiero potem przez nią zapłacić za parking. Podawało się strefę i pobierało pieniądze.
30 minut zajęła nam ta zabawa z aplikacją, a w międzyczasie przyszedł gość od sprawdzania opłaconego postoju. Skanował tylko numer rejestracyjny. Musiałem do niego iść i po polsko-chorwacku tłumaczyć, że dopiero zakładamy konto itd. Na szczęście był wyrozumiały i nie skasował naszego samochodu.
- Współrzędne naszego parkingu w strefie II: 45.8155, 15.9841.
Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Atrakcje i ciekawe miejsca
Z parkingu ruszyliśmy w stronę centrum. Zeszliśmy schodami w dół. W tym samym czasie wielu mieszkańców ruszało do pracy. Po drodze na mapie zobaczyliśmy, że przechodzimy obok Muzeum Kaca. To muzeum z zabawnymi historiami na temat picia alkoholu i kaca, rekwizytami, grami i symulatorami. Naprawdę, taki obiekt istnieje w Zagrzebiu.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu
Pierwszym ciekawym miejscem na trasie był kościół świętego Marcina przy Šetnica | Stara Vlaška. Dalej weszliśmy na Plac Europejski. Tam chcieliśmy zakupić sobie węgierskie forinty, ale w żadnym kantorze nie było. Szliśmy dalej w stronę Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu. W tym czasie trwały tam jakieś prace remontowe i przy katedrze stały rusztowania. Przed katedrą znajduje się fontanna, kolumna Wniebowzięcia NMP i można zobaczyć Twierdzę Kaptol. Obok niej możesz wejść do parku Ribnjak.
Targ Dolac – tutaj zakupisz świeże owoce i warzywa
Dotarliśmy na Targ Dolac. To unikatowe miejsce, ponieważ na dużym placu można zakupić od rolników świeże owoce, warzywa, mleko, śmietanę, jajka, różne przetwory, oliwę, miody itd. Byliśmy tam około godziny 8 i skusiliśmy się na mandarynki. Poniżej znajduje się kryty targ z różnymi straganami. Targ otwarto w 1930 roku. Powstał tam również targ rybny, a obecnie zobaczysz jeszcze wielu sprzedawców kwiatów. Obok znajduje się brązowa statua kobiety targowej.
Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu
Głównym placem w Zagrzebiu jest plac bana Josipa Jelačicia (żył i działał w XIX wieku). To miejsce spotkań Chorwatów. W centrum tego placu mieści się konny pomnik bana Josipa Jelačicia. Plac otoczony jest secesyjnymi i modernistycznymi kamienicami. Na placu możesz zobaczyć również fontannę. To miejsce jest jedną z głównych atrakcji Zagrzebia.
Zagrebačka uspinjača – kolejka linowa w Zagrzebiu
Podróżując z dzieckiem, nie mogliśmy sobie odmówić skorzystania z kolejki linowej (Zagrebačka uspinjača), która należy do jednych z najkrótszych w Europie. Długość trasy to zaledwie 66 metrów, a czas wjazdu to 1 minuta. Wagoniki kursują co 10 minut. Kolej powstała w 1890 roku. Bilety są płatne. Tuż obok są schody, dlatego nie musisz wjeżdżać. Widzieliśmy, że sporo Chorwatów z tego transportu korzystało.
Wieża Lotrščak i Park Beli IV
Gdy już dojechaliśmy na górę, to zobaczyliśmy Wieżę Lotrščak. To okazała wieża z codzienną salwą armatnią i punktem obserwacyjnym z panoramicznym widokiem na miasto. Nad nią jest Muzeum Zerwanych Związków, a obok park Beli IV i park Grič.
Tunel Grič pod miastem
Kolejną atrakcję stolicy Chorwacji był dla nas Tunel Grič. Biegnie pod dwoma parkami. Tunel powstał w czasie II wojny światowej. Miał pełnić funkcję schronu. Od 2016 został przebudowany i otwarty dla mieszkańców. Tunel ma 350 metrów długości. Wejście/wyjście – ulica Mesnička – Radićeva.
Plac i kościół świętego Marka
Zależało nam, aby zobaczyć plac i kościół świętego Marka. I też się nie udało za bardzo, ponieważ poddawany był renowacji. Sporo takich obiektów w remoncie widzieliśmy w Zagrzebiu. Obok kościoła znajduje się budynek sądu i parlamentu. Kancelaria Prezydenta Republiki Chorwacji znajduje się w północnej części Zagrzebia. Od kościoła poszliśmy prosto.
Kamenita vrata – Kamienna Brama w Zagrzebiu
Podczas zwiedzania atrakcji Zagrzebia, warto trafić do Kamiennej Bramy. To brama wzniesiona w średniowieczu, w której znajduje się kapliczka Maryi Dziewicy. Można tam spotkać wielu wiernych, którzy modlą się i zapalają świeczki. Brama jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków stolicy Chorwacji. Podobno budowę bramy ukończono w 1266 roku. Wielu wiernych przychodzi w to miejsce, aby pomodlić się przy obrazie Matki Bożej z Kamiennej Bramy. Poniżej bramy możesz zobaczyć jeszcze pomnik świętego Jerzego. Z nim związana jest historia ze smokiem.
Stadion Maksimir – tutaj gra Dinamo Zagrzeb
Po zwiedzaniu zabytków w centrum przejechaliśmy na drugi parking, gdzie była strefa IV. Tam było sporo miejsca. Przy parkingu znajduje się Stadion Maksimir, na którym swoje mecze rozgrywa jeden z najlepszych zespołów w Chorwacji – Dinamo Zagrzeb.
Park Maksimir
Po drugiej stronie ulicy znajduje się Park Maksimir, czyli miejsce, gdzie mieszkańcy miasta mogą przyjść i pooddychać świeżym powietrzem. To najstarszy park publiczny miasta. Założono go w 1787 roku. Jego powierzchnia to 316 hektarów. W środku znajduje się kilka urokliwych jeziorek.
ZOO w Zagrzebiu
W parku znajduje się ogród zoologiczny, który odwiedziliśmy. Zwiedzaliśmy Zagrzeb z dzieckiem, dlatego zoo było punktem obowiązkowym. Nie jest to może jakiś wielki teren, ale wiele zwierząt jest naprawdę ciekawych. Nam tradycyjnie najbardziej podobało się w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie z bliska mogliśmy zobaczyć różne okazy. Jest tam nawet bardzo ciemne miejsce z nietoperzami. Zoo otwarte jest od 9:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 4 euro. Dla dzieci po 3 i 2 euro. Szczegóły dotyczące zoo znajdziesz tutaj.
Co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji?
Przygotowaliśmy specjalny wpis dotyczący atrakcji w Chorwacji, dzięki któremu odwiedzisz najpiękniejsze miejsca w kraju. Pisaliśmy również o opłatach drogowych w Chorwacji i jeździe samochodem po kraju.