Kadzielnia – miejsce, które warto zobaczyć będąc w Kielcach
Kadzielnia to wzgórze w Kielcach, do którego zmierzają ludzie w różnym celu. Jest to miejsce, które skupia tych, którzy chcą sobie pospacerować, ale też tych, którzy chcą eksplorować jaskinie turystycznie. Nie można zapomnieć o tych, którzy chcą poczuć trochę adrenaliny i zjechać tyrolką podziwiając piękne widoki, Jezioro Szmaragdowe i inne atrakcje w tym rezerwacie.
Ten punkt na mapie Polski skrywa wiele atutów, np. w głębi znajduje się duży amfiteatr, na którym są organizowane wydarzenia różnego formatu, te mniejsze, ale też te, które dało się zobaczyć na ekranach telewizorów. A Ty czemu chcesz tutaj przyjechać? A może nie znasz tego miejsca? Przeczytaj całość i wybierz coś dla siebie, bo nie o wszystkim wspomniałam.
Jak dojechać do Kadzielni?
Kadzielnia znajduje się w południowo-zachodniej części Kielc. Zaczynając w rynku w Kielcach, samochodem należy się kierować na północ do Alei IX Wieków Kielc. Następnie przez rondo na ulicę 1 Maja. Dojeżdżając do skrzyżowania z drogą nr 762, powinno się wjechać nad nią na zjazd na południe i przez spory odcinek drogi jechać cały czas nią. Będziemy na pewno mijać stację PKP, mając ją po swojej lewej stronie. Następnie musimy udać się na wschód i wjechać na ulicę Krakowską, przy której znajduje się Kadzielnia.
Parking i godziny otwarcia
Jeśli zauważysz duży i bezpłatny parking, skały z jeziorem i Tablicami X Przykazań to znaczy, że jesteś na miejscu. Zrobiono tutaj kilkadziesiąt miejsc na postój samochodów osobowych. Wysiadając z samochodu w ramach odpoczynku, można usiąść na ławkach i pooglądać widoki, które znajdują się na wyciągnięcie ręki: Jezioro Szmaragdowe, Wodospad, Skałka Geologów. Rezerwat otwarty jest codziennie, a wejście do niego jest bezpłatne.
Jezioro Szmaragdowe i Wodospad
Jezioro Szmaragdowe ma tylko w tym momencie tylko nazwę, niestety teraz nie zobaczymy tego miejsca, o tak pięknym zabarwieniu, bo już wiele czynników miało na to wpław. Są prowadzone rozmowy, badania w zakresie powrotu uroku tego miejsca, ale na razie możemy oglądać je takie, jakim jest. A napiszę, że urok ma. W towarzystwie Skały Geologów prezentuje się bardzo dobrze. Piękny naturalny krajobraz w mieście to na pewno odskocznia dla zapracowanych, ale też tych, którzy chcą odpocząć od gonitwy.
W zachodniej części do jeziora wpływa sztucznie zrobiony wodospad, który uruchamiany jest w godzinach 8:00 – 20:00. Woda jest pompowana z tego jeziorka i wypychana przez trzy dysze znajdujące się pod platformą widokową na ścianie nieczynnego kamieniołomu. Dla lepszej lokalizacji należy się kierować od strony Skateparku. Dla mnie osobiście nie podobał się widok tej sztucznie zrobionej kładki i trzech dysz, ale zimą możliwe jest to, że widok jest dużo lepszy niż teraz jesienią. Wiele osób tutaj podchodzi skuszonych szumem spadającej z dziesięciu metrów wody.
Jaskinia udostępniona jako Podziemna Trasa Turystyczna w Kielcach
Ci, którzy nie byli jeszcze w jaskini, mogą z przewodnikiem przejść się korytarzami mierzącymi 160 metrów długości. Na trasie przejdziesz przez trzy jaskinie, mianowicie: Jaskinie Odkrywców, Szczeliny na Kadzielni i Prochowni, w których zobaczysz stalagmity, stalaktyty, skamieliny morza dewońskiego: koralowce, głowonogi i dużo innych pięknych cudeniek.
Tylko pamiętaj, że jest to atrakcja sezonowa, otwarta od kwietnia do października w ustalonych godzinach, które można sprawdzić na stronie Kadzielni. Należy się wcześniej umawiać telefonicznie lub e-mailowo, gdzie wstęp jest płatny, a grupy wchodzące posiadają przydzielonego przewodnika. My przy wejściu byliśmy po siódmej rano, także nie czekaliśmy dwóch godzin na otwarcie, ale miejsce wydaje się ciekawe i przy następnej okazji spróbujemy tam być.
Rezerwat przyrody Kadzielnia – zwiedzanie
Został utworzony na początku 1962 roku i znajduje się w Kielcach. Obejmuje Skałę Geologów mierzącą 295 metrów n.p.m., ale także grupy skał wapiennych. Ciekawostką jest to, że w Skale Geologów znajduje się kilkanaście jaskiń: Jaskinia Jeleniowska, Zawaliskowa i Urwista na Kadzielni. Został przystosowany dla zwiedzających, zrobione są kładki, do których od parkingu można dostać się do amfiteatru, a następnie na punkt widokowy i dalej do wspomnianego wodospadu.
Docierają do tego miejsca trzy szlaki:
- czerwony, dzięki któremu dotrzesz do zabytków i ciekawych miejsc w Kielcach,
- zielony spacerowy,
- niebieski spacerowy.
Amfiteatr – Kadzielnia Kielce
Budowa obiektu była jedną z pierwszych decyzji, jakie podjęto w latach, w których utworzono rezerwat. Amfiteatr działa od 1971 roku i sprawdza się znakomicie przy większych, ale też przy mniejszych festiwalach czy widowiskach artystycznych.
Ostatnio na Kadzielni organizowany był Kadzielnia Sport Festwial. Cztery tematyczne strefy (strefa ekstremalna, strefa sportów górskich, strefa chillout, strefa kids) w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Słyszeliście o tym wydarzeniu?
Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to miejsce niedaleko centrum miasta, super odskocznia od zgiełku. Miałam przyjemność zwiedzać jaskinie ze wspaniałą panią przewodnik, bardzo miłą dla dzieci, ciekawie opowiadającą i pokazującą wiele interesujących miejsc i organizmów z dawnych epok geologicznych. Ważna rzecz – można do woli robić zdjęcia 🙂 Polecam!
Polecam wybrać się na Kadzielnię o zachodzie słońca. Przepiękny widok 😉
Szczerze, to nigdy nie planowałem pojawić się w Kielcach… ale jak tak patrzę na te fotki, to całkiem ciekawie się prezentuje. Trzeba będzie intensywnie zgłębiać wiedzę, zanim się gdzieś wybiorę, bo ciekawych miejsce w Polsce jest ogrom…