Jaskinia Piekło pod Skibami i Kamieniołom Stokówka

Jaskinia Piekło to miejsce znajdujące się w Górach Świętokrzyskich na zachód od Kielc na stoku Góry Żakowej. Cała długość wynosi 57 metrów, a główny korytarz, którym można przejść, ma 20 metrów. Do środka można wejść na cztery sposoby. Najłatwiej to zrobić dużym, głównym wejściem, ale można także skorzystać z 3 mniejszych otworów.

W pobliżu wejścia głównego możemy zobaczyć małe zagłębienie, które prawdopodobnie powstało po zasypaniu szybu górniczego. Od 1954 roku to miejsce uznano za pomnik przyrody nieożywionej. Jaskinia zamieszkana jest przez nietoperze.

Można tam spotkać między innymi takie gatunki jak: mopek zachodni, gacek szary, nocek duży czy mroczek późny. Występują tam także różne gatunki pająków. To jedna z najciekawszych jaskiń pochodzenia krasowego w okolicy Kielce w województwie świętokrzyskim.

Jaskinia Piekło
Jaskinia Piekło Świętokrzyskie

Skąd nazwa Jaskinia Piekło?

Nazwa Jaskinia Piekło została stworzona przez mieszkańców. Okoliczna ludność nadała nazwę w XVIII wieku. Legenda głosi, że z czeluści miały wychodzić diabły, aby na świecie czynić zło i wprowadzać niepokój. 

Jaskinia Piekło mapa

Jaskinia Piekło: jak dojechać?

Dojeżdżamy do miejscowości Gałęzice niedaleko Rykoszowa i jedziemy na koniec miejscowości do granicy lasu. Mijamy ostatnie domy i zatrzymujemy samochód przy drewnianej wiacie. Wracamy około 50 metrów drogą, którą przyjechaliśmy i skręcamy w lewo w kierunku drewnianego domu. Prowadzi tam szersza ścieżka. Dochodzimy do gospodarstwa i idziemy za nim w lewo. Za około 200 metrów dojdziemy do szlaku niebieskiego i pierwszych diabelskich figurek. Dalej musimy się wspiąć delikatnie pod górę po schodach i naszym oczom ukaże się wejście główne do jaskini. 

Jaskinia Piekło jak dojechać

Zwiedzanie Jaskini Piekło

Do Jaskini Piekło wchodzimy głównym wejściem i idziemy kilkanaście metrów przed siebie. Warto mieć przy sobie latarkę, ponieważ w środku jest ciemno. Zbudowano tam drewnianą kładkę. Będąc w jaskini, można oglądać szatę naciekową. Wejście jest bezpłatne, 24 godziny na dobę. Czas zwiedzania Jaskini Piekło to około 5 minut.

Jaskinia Piekło w Świętokrzyskiem
przewodnik

Szlaki w pobliżu jaskini

Przez teren jaskini przebiega szlak koloru niebieskiego prowadzący z Chęcin do Łagowa. Jaskinia Piekło znajduje się także na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Całkiem niedaleko jest szczyt Zelejowa, na który warto się wybrać, ponieważ można tam obejrzeć wspaniałe widoki. 

Jaskinia Piekło zwiedzanie

Jak dojść do kamieniołomu Stokówka z Gałęzic?

Będąc przy drewnianej wiacie, o której pisałem na początku, wracamy około 200 metrów drogą, którą przyjechaliśmy i jak mamy dom po prawej stronie to my odbijamy w lewo. Idziemy cały czas za ścieżką przez około 15 minut, po czym dochodzimy do kamieniołomu Stokówka.

Kamieniołom Stokówka

Kamieniołom Stokówka

Kamieniołom Stokówka znajduje się na terenie Gór Skibskich w paśmie Zelejowskim. Czynne niegdyś wyrobisko przecina Górę Stokówkę i tworzy charakterystyczną szparę. W drugiej połowie XX wieku wydobywano tam różankę zelejowską będąca najcenniejszą odmianą wapieni. W pobliżu prowadzi szlak rowerowy Skały i Jaskinie oraz Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Od wielu lat Stokówka jest miejscem treningu wspinaczy. Wejście na teren kamieniołomu jest bezpłatne. Można tam wchodzić 24 godziny na dobę.

Sprawdźcie także inne warte odwiedzenia miejsca opisywane na naszym blogu, takie jak Jaskinia Niedźwiedzia czy Zakrzówek w Krakowie.

Kamieniołom Stokówka jak dojść
Jak dotrzeć do Kamieniołomu Stokówka
Jak dojść do Kamieniołomu Stokówka
Kamieniołom Stokówka niedaleko Jaskini Piekło
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.