Grota Komonieckiego i Wodospad Dusica
Grota Komonieckiego (Jaskinia Komonieckiego) to jaskinia znajdująca się we wschodniej części Beskidu Małego na obszarze Parku Krajobrazowego. Leży na około 700 m n.p.m. w pobliżu Łamanej Skały i Małego Szlaku Beskidzkiego. Od 1993 roku miejsce to jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Jaskinia Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych.
Wejście do niej ma 15 metrów szerokości i 2 metry wysokości. Co ważne można ją zwiedzać bez latarki. Zwiedzanie jest bezpieczne i nie potrzeba specjalnych umiejętności i profesjonalnego sprzętu. Najpiękniejszy widok jest przy jaskini w zimie, ponieważ z płyty skalnej spada niewielki strumyk, który zamarza i tworzy niezwykłe formy skalne.
Jak dojść do Groty Komonieckiego?
Teoretycznie według mapy wydawnictwa Compass do miejsca Grota Komonieckiego można dojść z 4 stron. Mamy zaznaczoną ścieżkę czarną z miejscowości Las. W niej również zaczyna się ścieżka żółta, którą dojdziemy prawie do samej Anuli. Jest także ścieżka czerwona odchodząca od szlaku zielonego Targoszów – Smrekowica. Wszystko jest tylko teoretycznie, ponieważ każda z tych dróg jest fatalnie oznaczona. Kolor czarny jest tylko na początku, a żółtego już w ogóle nie widać na całej długości. Początkujące osoby mogą mieć problem z dotarciem na miejsce.
Najłatwiej jest dojść od strony Anuli, ponieważ jest tam dobrze wydeptana ścieżka i co jakiś czas oznakowanie na drzewie w postaci strzałek. Od strony wsi Las jak ruszymy kolorem żółtym, to będziemy szli cały czas za szeroką leśną drogą, a potem w lesie wzdłuż potoku Dusica. My nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać i po zgubieniu szlaku musieliśmy korzystać z nawigacji w telefonie.
- Współrzędne geograficzne Groty Komonieckiego to 49°45’31.0″N 19°24’36.0″E.
Grota Komonieckiego – opis szlaku
Las – Smrekowica – Anula – Grota Komonieckiego – Las
Rozpoczynamy w miejscowości Las przy kościele Matki Bożej Ostrobramskiej. Jesteśmy tam o godzinie 8:00. Na początek wybieramy ścieżkę koloru czarnego, ponieważ jest to dłuższy wariant dotarcia do Groty Komonieckiego. Idziemy około 1000 metrów drogą główną w kierunku skrętu w lewo. Tutaj szlak jest w miarę dobrze oznaczony. Trzeba uważać, żeby nie minąć odejścia. Te jest przed przystankiem kilkaset metrów za Ochotniczą Strażą Pożarną. Należy wejść na ulicę Paprociową.
Idziemy kilka minut asfaltem i wchodzimy na leśną i błotnistą ścieżkę. Na pierwszym niepewnym rozejściu kierujemy się drogą w prawo, a po zobaczeniu zabudowań idziemy w lewo. Dalej kierujemy się prosto. Jest jeszcze kilka znaków, ale im wyżej jesteśmy, tym jest coraz gorzej. W pewnym momencie idziemy już bez znaków. Włączamy nawigację w telefonie i kierujemy się szeroką drogą pod górę w kierunku zielonego szlaku. Nie idziemy od razu Do Groty Komonieckiego tylko najpierw na Smrekowicę 889 m n.p.m. Na przełaj dochodzimy do wyznaczonego punktu. Tam prowadzi Mały Szlak Beskidzki, którym kilka lat temu szliśmy.
Idziemy w kierunku Anuli i po drodze mamy ciekawy widok w kierunku Czarnego Gronia. Chmury przechodzą i zaczynają pojawiać się pierwsze ciekawe krajobrazy. Zatrzymujemy się tam na chwilę, a potem za Anulą szukamy odbicia do Groty Komonieckiego. Te odnajdujemy za jakieś 100 metrów.
Widać ścieżkę w lewo między drzewa. Schodzimy cały czas w dół i szybko tracimy wysokość. Zejście zajmuje nam jakieś 20 minut. W jednym momencie trzeba uważać. Po kilku minutach zejścia dojdziemy do szerokiej trawiastej drogi. Na niej skręcamy w lewo, a po 200 metrach szukamy skrętu w prawo na wąską ścieżkę. Na drzewie będzie oznaczenie w postaci jaskini.
Im niżej jesteśmy, tym więcej błota przykleja nam się do butów. Teraz robi się grząsko i krótki odcinek potrafi wybrudzić całe buty. W oddali słychać już szumiącą wodę. Wreszcie dochodzimy do dużego znaku, który kierujemy nas w prawo i po chwili jesteśmy już przy Grocie Komonieckiego.
Jaskinia Komonieckiego i wodospad Dusica
Stajemy przy Jaskini Komonieckiego i jesteśmy zachwyceni. To miejsce zimą musi wyglądać zjawiskowo. Tam jest czas, żeby zrobić krótką przerwę na śniadanie. Rozsiadamy się przed grotą, ale nie siedzimy długo, ponieważ jest chłodno. Nieco niżej jest jeszcze wodospad Dusica – największy wodospad w Beskidzie Małym. Ma 4 metry szerokości i 5 metrów wysokości.
Dojście do Wodospadu Dusica
Najłatwiej dojść od strony Jaskini Komonieckiego, ponieważ wystarczy iść w dół po dobrze wydeptanej ścieżce. To krótkie dojście zajmie nam około 5 minut. Przy intensywnych opadach deszczu wodospad robi wrażenie, gdy woda spada dużym strumieniem. Wniosek jest taki, że najlepiej oba miejsca odwiedzić zimą lub po dużych opadach deszczu.
Żółta ścieżka do Groty Komonieckiego i Wodospadu Dusica
Żółta ścieżka jest jeszcze gorzej oznaczona niż początkowy kolor czarny, którym szliśmy. Tutaj trzeba bardzo wytężać wzrok, a i tak może się okazać, że nic nie zobaczymy. Biały kolor już całkowicie znikł, natomiast namiastka żółtego czasami się pojawia, dlatego nie warto liczyć na oznaczenia. Mimo to zejście do miejscowości Las jest całkiem łatwe. Trzeba wrócić nad Grotę Komonieckiego do znaku. Przy nim skręcamy w prawo i idziemy dużą szeroką drogą cały czas w dół. Za wiele odbić nie ma, dlatego ciężko się zgubić. Po drodze mamy zielony szlaban i przejście przez potok Dusica.
Jeśli będziemy już przy wyjściu z lasu i pojawi się rozejście dróg, to według szlaku należy iść w prawo, a potem w lewo. Można na rozejściu się szlaków iść prosto i przez łąki dojść do drogi asfaltowej, która sprowadzi nas do miejscowości. A jeśli szukasz więcej ciekawych wycieczek po tym paśmie górskim, to skorzystaj z naszego bloga – Beskid Mały.