Co warto zobaczyć w Opocznie?
Podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim nie mogliśmy pominąć Opoczna. Miasto znane jest na całą Polskę z produkcji płytek ceramicznych, jednak dociekliwy turysta może w nim znaleźć coś dla siebie. W mieście można odnaleźć wiele kapliczek, pomników pamięci, cmentarzy czy kościołów. Największą atrakcją Opoczna jest Zamek Kazimierza Wielkiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne.
Zamek Kazimierzowski w Opocznie
Zatrzymaliśmy się na parkingu przy ulicy Szewskiej. Jest tam miejsce na kilkanaście samochodów, a muzeum znajduje się naprzeciwko. Obecny zamek w Opocznie to budynek wzniesiony w XIX wieku na ruinach poprzedniej budowli, którą wzniósł tutaj Kazimierz Wielki. Niestety nie zachowały się nigdzie ikonografie z tego okresu. Poniżej ruiny, na których wzniesiono obecny budynek.
Zamek, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, był zespolony z murami miejskimi. Był miejscem, w którym zatrzymywał się władca podczas podróży przez kraj, natomiast na co dzień służył za rezydencję starosty. Zamek był w kształcie prostokąta, w narożniku mając wieżę. Podobno w Opocznie mieszkała nałożnica Kazimierza Wielkiego o imieniu Esterka. Jej dom połączony był z zamkiem podziemnymi tunelami. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. W XVIII wieku wieża służyła za więzienie dla mieszczan. Podczas prac archeologicznych w 2017 roku odkryto fragmenty średniowiecznej półbaszty.
Zamek w Opocznie to obecnie Muzeum Regionalne
Po 1976 roku budynek był adaptowany pod Muzeum Regionalne. Obecnie w muzeum można zobaczyć wystawę przypominającą początki powstawania Opoczna, dawne fotografie, rzeczy z okresu II wojny światowej, rzeźbę ludową regionu opoczyńskiego, rekonstrukcję wnętrza chałupy, opoczyńskiej czy opoczyński strój ludowy. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30 i w sobotę od 10:00 do 16:00. Bilety kosztują 3 złote normalny i 2 złote ulgowy.
Co jeszcze warto zobaczyć w Opocznie?
W Opocznie oprócz zamku warto zobaczyć jeszcze: kościół świętej Marii Magdaleny, Synagogę, Dom Esterki, fragment dawnego układu urbanistycznego, dzwonnicę, pomnik Tadeusza Kościuszki czy pomnik Nieznanego Żołnierza.