Atrakcje turystyczne w Myśliborzu – Muzeum Pojezierza Myśliborskiego i co jeszcze?

Myślibórz to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Pierwsza osada przy wschodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego, gdzie znajduje się obecnie miasto, powstała według źródeł w VII-V wieku przed naszą erą. Myśliborz prawa miejskie uzyskał w 1270 roku. Na terenie miasta w XIII wieku swój dwór obronny mieli templariusze. Było ono również w posiadaniu książąt pomorskich oraz Brandenburczyków. Ze względu na stołeczny charakter miasto zyskiwało liczne reprezentatywne budowle, zostało również ufortyfikowane silnymi murami.

W XVII i XVIII wieku miasto często było plądrowane i niszczone. Poprawa i możliwość rozwoju przyszła pod koniec XIX wieku, kiedy to Myślibórz uzyskał połączenie kolejowe z Kostrzynem i Stargardem, a w kolejnych latach z następnymi miastami. W czasie II wojny światowej Myślibórz został zniszczony w 40 procentach. Poszukując atrakcji turystycznych Myśliborza, warto przyjrzeć się kilku z nich. Na początek zobacz mapę, na której zaznaczyłem ciekawe miejsca w mieście.

Myślibórz - atrakcje turystyczne
Myślibórz - atrakcje turystyczne

Muzeum Pojezierza Myśliborskiego 

Muzeum Pojezierza Myśliborskiego obecnie zlokalizowane jest przy ulicy Bohaterów Warszawy w miejscu dawnej kaplicy świętego Ducha z XIV wieku i spichlerza. Znajdują się w nim trzy stałe wystawy, jedna wystawa czasowa, biura, pracownie oraz magazyny. Wystawami stałymi są: sala archeologii, sala etnografii, sala historii sztuki. Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9-16 (wejście we wtorki jest darmowe), oraz w weekendy w godzinach 10-17. Zobacz więcej na stronie internetowej muzeum.

Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
przewodnik
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Jezioro Myśliborskie – atrakcja turystyczna w Myśliborzu

Jezioro Myśliborskie rozciągnięte jest na północ od Myśliborza. Ma powierzchnię 630 hektarów, a głębokość maksymalną 22,3 metra. Posiada także kilka zatok. Do dyspozycji jest kilka plaż, w tym dwa miejsca strzeżone, gdzie można się kąpać pod okiem ratowników. Jezioro to jest największym akwenem wodnym na terenie Pojezierza Myśliborskiego. Idealnie miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz wędkarzy.

Jezioro Myśliborskie - atrakcja turystyczna w Myśliborzu
Jezioro Myśliborskie - atrakcja turystyczna w Myśliborzu

Rynek i Ratusz w Myśliborzu

Prostokątny Rynek umiejscowiony jest w centrum miasta i otoczony domami z przełomu XVIII i XIX wieku. Na jego środku znajduje się zbudowany w późnym baroku, w roku 1772, jedyny taki na Pomorzu Zachodnim Ratusz. To piętrowy budynek powstał na rzucie prostokąta. Łączy w sobie styl rokoko i wczesnego klasycyzmu.

Rynek i Ratusz w Myśliborzu
Rynek i Ratusz w Myśliborzu

Kaplica św. Gertrudy

Co warto zobaczyć w Myśliborzu? Na pewno kaplicę św. Gertrudy ulokowanej za Bramą Nowogródzką, przy rozwidleniu dróg do Gorzowa Wielkopolskiego i Lipian. Została zbudowana na początku XV wieku, z profilowanym portalem. Obecnie mieści się w niej siedziba Pracowni Plastycznej. Związana z nią jest legenda o dziewczynce, która zasypiając na dużym kamieniu, śniła o wydobyciu skarbu. Kiedy po przebudzeniu zaczęła kopać, odnalazła szkatułkę z drogocennościami. Na pamiątkę tego zdarzenia i imienia, które nosiła, założyła w miejscu wydobycia skarbu kaplicę.

Park Armii Krajowej w Myśliborzu

Park Armii Krajowej – jeden z terenów zieleni miejskiej, który wyróżnia się wzniesieniem widokowym – Górką Ślimaczą, gdzie można usiąść na ławce i spoglądać na park, ujście Myśli oraz Jezioro Myśliborskie. Przez park przeprowadzonych jest wiele ścieżek, po których można spacerować. Najładniej wygląda on na wiosnę, gdy kwitną przebiśniegi, oraz jesienią – kolorowe liście drzew dodają piękna.

Park Armii Krajowej w Myśliborzu
Park Armii Krajowej w Myśliborzu

Kolegiata Jana Chrzciciela 

Kolegiata Jana Chrzciciela to budowla gotycka z XIII wieku, która posiada fragmenty granitowe. Pierwotna budowla została zniszczona, na jej miejscu powołana została kapituła kolegiacka. Kościół do chwili obecnej zachował gotycką bryłę z częściowo przelicowanymi elewacjami i bez oryginalnych sklepień w nawie głównej i prezbiterium. W ścianach prezbiterium znajdują się znaczne partie murów pierwotnej budowli romańskiej, w ścianie południowej zachowała się archiwolta romańskiego portalu.

Kolegiata Jana Chrzciciela

Brama Pyrzycka

Brama Pyrzycka to dobrze zachowana, czworoboczna, ceglana wieża bramna na planie bliskim kwadratu stanowiąca fragment ceglano-kamiennych murów obronnych z XIV wieku, wzniesiona razem z nimi. Nazywana jest także Bramą Szczecińską, gdyż droga od niej prowadziła do Pyrzyc i Szczecina. Jej ściany ozdobione były blendami, zaś jej dach jest namiotowy czterospadowy. Wzniesiona z przejazdem ostrołukowym.

Brama Pyrzycka

Trasy rowerowe w Myśliborzu

Od 2016 roku gmina Myślibórz bierze udział w projekcie województwa zachodniopomorskiego, którego celem jest utworzenie sieci tras rowerowych. Przez gminę przebiega Trasa Pojezierzy Zachodnich, która rozpoczyna się w Siekierkach, przebiega przez wiele ulic Myśliborza, kończy się zaś w Miastku. Trasa ta została na terenie gminy podzielona na pięć kilku- i kilkunastokilometrowych odcinków.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.