Szczecinek – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w mieście nad Jeziorem Trzesiecko?

Szczecinek to miasto położone w Polsce północno-zachodniej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. Jest siedzibą gminy miejskiej Szczecinek. Miasto założone zostało w 1310 roku, w tym samym roku, praktycznie od razu, uzyskało prawa miejskie. Jego obecnym burmistrzem jest Daniel Rak.

W Szczecinku mieści się siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Miasto położone jest między trzema jeziorami: Wielimie, Wilczkowo oraz Trzesiecko. Jest to pogranicze Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego.

Nazwa miasta pochodzi od niemieckiego „Neustettin”, co oznacza „Nowy Szczecin” – to jasne nawiązanie do Szczecina, który w XIII wieku był stolicą księstwa pomorskiego. W swojej historii Szczecinek miał znaczenie. W XV wieku odbywały się na nim zjazdy podczas wojen polsko-krzyżackich.

Szczecinek prowadzi współpracę międzynarodową. Miastami partnerskimi są Bergen op Zoom w Holandii, niemieckie Neustrelitz, francuskie Noyelles-sous-Lens oraz Soderhamn w Szwecji. Szczecinek jest także częścią przedsięwzięcia Civitas Renaissance – zrzesza ono europejskie miasta, które promują alternatywne formy transportu miejskiego, by zmniejszyć uciążliwość ruchu drogowego w miastach turystycznych i historycznych.

Choć miasto jest oddalone od wybrzeża polskiego morza o prawie sto kilometrów, samo miasto ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji, dla których co roku do niego przyjeżdżają. Co warto zobaczyć w Szczecinku?

Jezioro Trzesiecko – miejsce, które warto zobaczyć w Szczecinku

Jezioro Trzesiecko to jedno z trzech jezior, między którymi leży to piękne miasto. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Szczecinka. Wyznaczono na nim trzy kąpieliska, które czynne są w okresie letnim. Wzdłuż niego umiejscowiony jest Park Miejski z placami zabaw. Jezioro zajmuje powierzchnię prawie 300 hektarów. Jego największa głębokość wynosi 12 metrów. Stanowi raj dla wędkarzy – każdego bowiem roku do jego wód wpuszczane są bardzo duże ilości ryb. Wokół jezioro poprowadzono niebieski szlak rowerowy.

Ratusz i Rynek w Szczecinku

Wzniesiony w 1852 roku neoromański Ratusz umieszczony został w północnej pierzei Rynku. Poprzedni budynek umiejscowiony był w centralnym punkcie miasta, jednak przez bardzo zły stan techniczny został zburzony. Obecny Ratusz ma eklektyczny styl, o masywnych kamiennych fundamentach. Ma piwnicę i dwie kondygnacje. Jego bryła urozmaicona jest przez wysoką wieżę. Rynek miasta niedawno został odremontowany. Mieszkańcy i zwiedzający mogą przysiąść na jednej z wielu ławek i podziwiać budynek Ratusza.

Ratusz i Rynek w Szczecinku
przewodnik
Ratusz i Rynek w Szczecinku

Bunkry – atrakcja turystyczna w Szczecinku dla miłośników historii

Pochodzące z okresu II wojny światowej, wybudowane w latach 1933-1936 bunkry stanowiły schrony, które powstrzymać miały ofensywę wojsk radzieckich. Zlokalizowane są na zachód i na północ od miasta. Ich zadaniem było blokowanie przesmyku między jeziorami Trzesiecko i Wielimie. Za największy uchodzi dwukondygnacyjny bunkier B-Werk, który zlokalizowany jest na północ od drogi wojewódzkiej 172.

Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza prowadzone jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne Jazda 4×4. Zostało utworzone w 2012 roku, a znaleźć w nim można zbiory związane z fortyfikacjami, walkami prowadzonymi podczas II wojny światowej i Wojskiem Polskim. Ma dwie kondygnacje i 21 pomieszczeń, na które składają się między innymi wartownie, pokój dowódcy, pomieszczenie flankujące.

Zamek Książąt Pomorskich

Nad Jeziorem Trzesiecko położony jest Zamek Książąt Pomorskich – średniowieczna budowla z XIV wieku. Zamek wiele razy przechodził przeróbki, dlatego nie zachował się jego pierwotny charakter. Obecnie funkcjonuje głównie jako hotel z restauracją, który w niczym nie przypomina budowli warownej. Sam zamek powstał na polecenie Warcisława IV, a stanął w miejscu grodziska słowiańskiego. Obecnie przed Zamkiem Książąt Pomorskich znajduje się platforma widokowa, na którą warto się wdrapać.

Wieża Przemysława

Wieża Przemysława zwana jest także wieżą Bismarcka. Mieści się przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Trzesiecko. Toporne dzieło powstałe z łamanego granitu ma wysokość 18 metrów. Wieża zbudowana została w 1910 roku po to, by w rocznicę urodzin kanclerza Niemiec móc palić na jej szczycie ogień. Kiedyś wieża pełniła funkcję widokową i była dostępna dla każdego zwiedzającego.

Wieża obserwacyjna Świątki

Wieża obserwacyjna Świątki – wieża o wysokości 45 metrów, zbudowana jako obiekt widokowy i służący do obserwacji. Zlokalizowana w dzielnicy Świątki, które należą do Szczecinka od 2010 roku. Na wieżę prowadzą drewniane schody. Zwiedzający mogą skorzystać z tarasu widokowego ulokowanego na 42 metrze, z którego widać zalesiony teren miasta oraz panoramę jego zachodniej części. Wejście na nią jest bezpłatne, w okresie letnim możliwe codziennie między godziną 9 a 21.

Tramwaj wodny w Szczecinku

Tramwaj wodny to jedna z nielicznych w Polsce jednostek. Nosi nazwę Bayern i stanowi część miejskiej komunikacji. Posiada własny rozkład jazdy i wyznaczone przystanki, które obsługuje i na których się zatrzymuje. Na swój pokład może zabrać 54 osoby. Rejs tym tramwajem trwa około jednej godziny, w ciągu której można zobaczyć i podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w Szczecinku,

Podczas podróży po Polsce warto zobaczyć: Górę Lemana, Chojnice i Wejherowo.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.